BFX Flash: General Motors na dobrej ceste

14.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Ešte stále najväčší výrobca automobilov na svete, americký gigant General Motors posunul zverejnenie svojich kvartálnych výsledkov z 30. januára až na...


...dnešný deň z dôvodu prehodnotenia výsledkov za posledných päť rokov pre niektoré chybné údaje. V poslednom štvrťroku 2006 dosiahol problémami sužovaný producent automobilov čistý zisk 950 miliónov dolárov, vďaka zlepšenej výkonnosti a prejavujúcim sa výsledkom prebiehajúcej reštrukturalizácie, počas ktorej chce GM do roku 2009 zatvoriť až 12 severoamerických fabrík. Hospodárenie spoločnosti však skončilo pod odhadmi analytikov, keď výsledky negatívne ovplyvnila finančná divízia General Motors Acceptance Corp. - GMAC, v ktorej má GM aktuálne 49% podiel. GMAC ohlásila, že jej pobočka pre poskytovanie hypotekárnych úverov dosiahla v poslednom kvartáli 2006 stratu vo výške 651 miliónov dolárov. Napriek tomu možno hodnotiť zverejnené čísla ako pozitívne pre General Motors, keď išlo iba o druhý ziskový kvartál za posledné dva roky. Za celý rok 2006 dosiahol GM stratu na úrovni 2 miliárd, čo je výrazné zlepšenie oproti rekordnej strate 10,4 miliardy v roku 2005. Stratégiou šéfa Ricka Wagonera je cesta zvyšovania tržieb prerazením na rozvojové trhy Ruska, Číny a Indie, ktoré majú nevyčerpaný potenciál. Odkedy sa Wagoner dostal na čelo spoločnosti, podarilo sa mu získať vedúcu pozíciu na 11 nových rozvojových trhoch. Akcie General Motors sa za posledných 12 mesiacov zhodnotili o 43%, čo je dôkazom obnovujúcej sa dôvery investorov vo výkonnosť detroitského obra. BARTOLOMEI FINANCE (jl)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.