Téma dňa: Google a jeho nespratný YouTube

15.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Svetový gigant v oblasti internetových služieb Google má opäť problémy. A opäť za ne môže jeho nový prírastok YouTube. Tento portál poskytuje zadarmo...


...nedozerné množstvo videí a údajne tým porušuje autorské práva mnohých spoločností. Bola to len otázka času, kedy sa niektorá z nich ozve. Čas dozrel a priniesol so sebou žalobu od spoločnosti Viacom. Viacom je vlastníkom mnohých televíznych formátov a zároveň prevádzkovateľom televíznych staníc MTV a Comedy Central. Predmetom sporu je približne 160 000 videí, ktoré sa nachádzajú na portáli YouTube a to bez zaplatenia za ich sledovanie. Spoločnosti sa pokúšali dohodnúť mimo súdnou cestou, no tieto rokovania boli neúspešné. Preto je na svete súdny spor, v ktorom žiada televízna spoločnosť odškodné vo výške jednej miliardy amerických dolárov. Žaloba bola podaná v utorok. Ticho neostávajú ani ostatné poškodené spoločnosti. Zdvíha sa vlna kritiky. Nespokojnosť s počínaním Google povedie aj k iným ako právnym aktivitám. Do hry sa zapojila aj spoločnosť News Corp., riadená Rupertom Murdochom, ktorá zároveň kontroluje stránku MySpace. V spolupráci s Viacom-om začala pracovať na tvorbe domény, ktorá by mala konkurovať YouTube-u. Konkurenčná výzva je to naozaj silná, veď stránka YouTube sa môže pochváliť návštevnosťou prekračujúcou už 100 miliónov návštevníkov. Zo strany Google-u už zazneli aj správy o prípadnom ustúpení. Prichádzajú od Mountain View, kalifornskej pobočky Google, ktorá v roku 2006 kúpila portál YouTube za 1,65 mld. USD. Predstavitelia firmy sa nechali počuť, že plánujú stiahnuť zo stránky materiály, ktoré sú chránené autorskými patentmi. Chcú tak reagovať na vlnu protestov vzdúvajúcu sa čoraz väčšmi. Už vo februári sa takéto rozhodnutie týkalo približne 100 000 klipov práve z dielne Viacom-u. Vtedy tak spoločnosť učinila práve na základe neúspešných rokovaní medzi Google-om a Viacom-om. Svojich práv sa začína domáhať aj ďalší gigant. Time Warner, ktorý je vlastníkom TBS a Warner Bros., filmových štúdií. Nároky však zatiaľ presadzuje toto zoskupenie pokojnou cestou. Formou rokovaní s vedením YouTube. Zástupcovia Time Warner-u dúfajú, že výsledkom rokovaní bude spolupráca, z ktorej budú profitovať obe strany. Od začiatku roka prišli akcie Google-u o 50 dolárov zo svojej jednotkovej hodnoty. V úvode roku sa totiž nachádzali nad hladinou 500 USD a momentálne sa prepadávajú pod úroveň s označením 450 USD. V prípade víťazstva žalobcov sa dá očakávať ešte výraznejší prepad, keďže príde o mnohé sledované položky a okrem pokuty, ktorú bude musieť zaplatiť, je pravdepodobné, že príde i o nemalé zisky v súvislosti s poklesom návštevnosti. BARTOLOMEI FINANCE (pk)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.