BFX Flash: Obchodný deficit USA dosiahol rekordné úrovne

15.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Americký deficit bežného účtu platobnej bilancie za posledný kvartál minulého roka dosiahol svoje najnižšie hodnoty za vyše jeden rok, zatiaľ čo ročný...


...deficit zaznamenal rekordné úrovne za posledných päť rokov, uviedlo včera ministerstvo obchodu. Deficit vo výške 195,8 mld usd, vyčíslený na 5,8 % celkového hrubého domáceho produktu bol mierne pod očakávania trhu 203,5 mld usd a znamená najnižšie kvartálne čísla od tretieho štvrťorku 2005. Za celý rok 2006 deficit bežného účtu platobnej bilancie predstavoval 856,7 mld usd, ide o piaty rok za sebou s novým rekordom. Ide taktiež o rekordný deficit vyjadrený percentom k HDP, oproti 6,4 % v roku 2005, to bolo 6,5 % z HDP. Deficit v treťom kvartáli bol revidovaný mierne nižšie na 229,4 mld. usd v porovnaní s originálnym hodnotením 225,6 mld. usd. Súčasný deficit bežného účtu je najširším merítkom národnou ekonomickou súvahou USA so zvyškom sveta. Zahŕňa tak obchod s tovarom a služby, ale tiež kapitálové toky medzi krajinami. Taktiež reprezentuje amerických aktív, ktoré sú transferované "do zahraničných rúk" na pokrytie medzery medzi US exportom a importom. Niektorí ekonómovia sa preto obávajú, či zahraniční investori nestratili svoj apetít po amerických aktívach, čo spôsobuje pokles dolára a núti zvyšovať úrokové sadzby robiac atraktívnymi potrebné investície. Podľa Demokratov, je súčasný deficit obchodného účtu dôkazom, že kontrola nad ekonomikou prešla na iné krajiny ako Čína či Japonsko, ktoré držia veľké množstvo amerických vládnych bondov a ostatných aktív. Americká administratíva spoločne s centrálnou bankou stoja pred nezávideniahodnou situáciou, na jednej strane je tu evidentná potreba zvyšovania sadzieb, čo sekundárne zvyšuje hodnotu meny, ale podporuje apetít po amerických aktívach, na strane druhej by klesajúci dolár pomohol pri zoštíhlení deficitu. Lacnejšia mena by totiž bola výhodou pre exportérov. BARTOLOMEI FINANCE (zj)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.