BFX Flash: Nemeckí chemici a ich zisky

15.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Nemecký chemický priemysel zažíva veľmi silné obdobie. Dosvedčuje to i hospodárenie dvoch významných predstaviteľov. Nemeckou jednotkou na trhu...


...medikamentov je Bayer. Svoju trhovú dominantnosť dokazuje i hospodárskymi výsledkami za štvrtý kvartál finančného roku. Čistý zisk spoločnosti sa vyšplhal na 311 miliónov eur, teda 41 centov na akciu. Oproti minulému roku ide o naozaj silné napredovanie, veď niekdajšie zisky vtedy stáli na úrovni 46 mil. eur, čo predstavuje 6 centov na akciu. Tržby Bayer-u sa zvýšili 25%-ným tempom na takmer 8 miliárd eur. Takýto nevídaný rast dosiahla spoločnosť najmä vďaka svojim dvom liekom. Betaseron, ktorý je účinný pri liečbe sklerózy multiplex a Yasmin, liek z kategórie zameranej na plánované rodičovstvo. Úspechu liekov predchádzal jeden dôležitý kontrakt. Odkúpenie konkurenčného Schering-u za 17 mld. eur. Optimisticky sa pozerá do budúcnosti i spoločnosť Altana. V decembri minulého roku predala svoju farmaceutickú divíziu a teraz sa odvažuje predpovedať silný ekonomický rast pre rok 2007. K rozhodnutiu zrevidovať predikcie hospodárskych výsledkov, pristúpila Altana na základe domnienky, že jej náklady by sa mali stabilizovať. Hrubý zisk by sa mal podľa ekonómov spoločnosti dostaviť na hodnotu 240 mil. eur, kým predchádzajúca hodnota predstavovala 186 mil. eur. Tržby by mali poskočiť o 100 miliónov na úroveň 1,39 mld. eur. Silnému rastu by mal naďalej pomáhať najmä geometricky rastúci dopyt v Ázii. To, že sa Altana zbavila farmaceutickej divízie povedie zrejme k tomu, že bude vyradená z indexu 30-tich najväčších nemeckých spoločností. Svojou veľkosťou sa tak pravdepodobne zaradí do benchmarku MDAX, ktorý je určený pre 50 spoločnosti strednej veľkosti. BARTOLOMEI FINANCE (pk)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.