BFX Flash: Produkčné ceny v USA vzrástli

15.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


V zámorí sa aktuálne najväčšia pozornosť investorskej obce točí okolo eskalujúceho problému s rizikovými hypotékami, ktorý sa začína prelievať i do...


...ostatných odvetví hospodárskeho života. Napriek tomu prinesie alebo už priniesol tento týždeň i niekoľko dôležitých makrodát, ktoré by mohli určiť tendenciu vývoja akciových indexov a vrhnúť tak tieň na situáciu ohľadom subprime hypoték. Už včera sme sa dozvedeli, že ceny tovarov dovážaných do bez zarátania cien benzínu klesli o 0,1%, čo vytvára dobé predpoklady na pokles inflačných tlakov. Dnešné štatistiky však tejto prognóze výrazne protirečia, keď podľa údajov Ministerstva práce stúpli ceny amerických výrobcov vo februári 1,3% tempo, čo je výrazne rýchlejšie ako očakávali analytici. Zvýšený rast na úrovni 0,4% zaznamenal i jadrový index produkčných cien, ktorý nezarátava volatilné ceny energií a potravín. Hlavným akcelerátorom rastu cenovej hladiny zámorských producentov boli ceny energie, cigariet a hračiek. Ceny energií stúpli o 3,5%, cigariet o 4,6% a hračiek o 2,3%, čo je najviac o roku 1983. Zverejnené čísla ukazujú, že napriek viere niektorých čelných predstaviteľov Fed-u v klesajúcu úroveň inflačných tlakov, je ich optimizmus mierne prehnaný. Nádeje burzových hráčov na skorší pokles úrokových sadzieb, ktorý by pohnal nahor i ceny momentálne klesajúcich akcií, dostali tak ďalšiu silnú trhlinu. Všetko však môže opätovne zmeniť zajtrajší deň, kedy príde na rad najdôležitejší ukazovateľ celého týždňa v podobe najsledovanejšieho indexu spotrebiteľských cien. Už neraz sa stalo, že obe inflačné štatistiky - u výrobcov a spotrebiteľov priniesli navzájom diametrálne rozdielny obraz o vývoji cenovej hladiny... BARTOLOMEI FINANCE (jl)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.