BFX Flash: Greenspan: rozšírenie "subprime" úverov nepravdepodobné

16.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Problémy veriteľov vysoko-rizikových hypoték (tzv. subprime úverov) sa pravdepodobne neodzrkadlia na celkovej ekonomike, jedine ak ceny domov by...


...zažili ďalší náhly pokles, povedal vo štvrtok večer bývalý šéf Rezervného menového fondu Fed Alan Greenspan. "Je to skôr problém ceny domov ako úverového kreditu," povedal Greenspan pred Priemyselnou Asociáciou na konferencii v Boca Raton. Greenspan ďalej uviedol, že vzhľadom na pokles cien domov si "subprime" veritelia neboli schopní vybudovať dostatok majetku. Ak ceny domov klesnú v tomto roku je možný efekt "prelievania" do ostatných sektorov, momentálne to podľa bývalého šéfa Fed-u nehrozí. Obrovské problémy veriteľov ohľadom riskantných hypoték, ktorí požičiavali ľudom s nízkou bonitou, zakývali sentimentom na trhu. Tieto obavy spôsobili pokles na akciách Wall Street, ktoré sa priblížili k hodnotám z 27.februára, kedy Dow Jones Industrial utrpel 416-bodový prepad. Podľa Greenspana v prípade, že ceny domov tento rok stúpnu o 10 %, problémy so subprime hypotékami zmiznú. Súčasný šéf americkej centrálnej banky Ben Bernanke a minister financií Henry Paulson, obaja zhodne potvrdili, že neočakávajú rozšírenie problémov so subprime hypotékami do finančného systému, čo by mohlo poškodiť ekonomiku. Greenspan sa zoširoka vyhol otázke o budúcnosti ekonomiky, keďže dva týždne dozadu komentoval možnú recesiu v USA do konca tohto roka, čo spôsobilo hlboký prepad na akciovom trhu. BARTOLOMEI FINANCE (zj)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.