BFX Flash: E.ON stále bojuje o španielsku Endesu

16.03.2007 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Nemecká energetická spoločnosť E.ON, sa ešte stále pokúša o získanie podielu v šapnielskej Endese. Hoci v pre niekoľkými dňami utrpela ďalšiu ranu vo...


...svojom snažení, po tom, čo španielske regulačné orgány oznámili, že spoločnosť nemôže odkúpiť akcie Endesy na trhu. Španielske zákony v súčasnosti zakazujú kúpiť akcie, ktoré nie sú cieľom ponuky na prevzatie a je nepravdepodobné, že by sa v blízkej budúcnosti zmenili. Aj napriek tejto skutočnosti sa nevzdala svojich plánov a aj v týchto dňoch predstavitelia najväčšej nemeckej spoločnosti v energetickom odvetví ponúkli na rokovaní zástupcom vedenia španielskej stavebnej spoločnosti Acciona, že odkúpia jej 21% podiel v energetickej firme Endesa. E.ON súperí o prevzatie tejto najväčšej španielskej divízie s talianskym Enelom. V reakcii na túto správu sa akcie spoločnosti E.ON oslabili o 0,04% na 98,94 EUR. Talianskemu Enel-u sa totiž podarilo kúpiť takmer 10% z Endesy SA za približne 4,13 mld. euro, čo ohrozilo prevzatie španielskej energetickej spoločnosti spoločnosťou E.ON. Enel kúpil 105,8 mil. akcií v Endesa za 39 euro za akciu. Tento podiel môže brániť E.ON-u celoročnému úsiliu o prevzatie Endesy. Štyridsať jeden miliardová ponuka E.ON-u teda môže zlyhať, pretože nedostane podporu od väčšinového vlastníka Endessy- španielskeho Ministerstva priemyslu a zatiaľ to vyzerá tak, že cesta pre E.ON k španielskej energetike ostáva zatvorená. BARTOLOMEI FINANCE (kk)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.