Jandík: Zdravotné poistenie cudzincov je zákonnou podmienkou získania vstupného víza

17.06.2015 | Miroslava Hrášková, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


"Typickým klientom sú manažéri z USA a Číny, Rusi, Ukrajinci alebo zahraniční študenti", vysvetľuje Roman Jandík, manažer marketingu Maxima poisťovne.


S Romanom Jandíkom, manažérom marketingu a online poistenia v spoločnosti Maxima poisťovna, sme sa rozprávali o možnostiach zdravotného poistenia pre cudzincov, ktorí prichádzajú na Slovensko predovšetkým z krajín mimo Európskej únie.

1. Dobrý deň pán Jandík, mohli by ste v krátkosti našim čitateľom priblížiť podstatu zdravotného poistenia pre cudzincov?

Dobrý deň, zjednanie zdravotného poistenia cudzincov je zákonnou podmienkou získania vstupného víza pre žiadateľov z krajín mimo schengenský priestor. Zároveň je alternatívou systému verejného zdravotného poistenia a kryje náležitú lekársku starostlivosť.

2. Iste ste sa už s tým stretli, že práve toto poistenie si klienti zamieňajú s cestovným poistením. Mohli by ste poukázať na rozdiel medzi týmito druhmi poistenia?

Klasické cestovko predpokladá, že ste dlhodobo poistení v krajine svojho trvalého pobytu, kde prispievate napríklad do systému verejného poistenia alebo ste inak komerčne poistení a slúži predovšetkým turistom.

Zdravotné poistenie cudzincov splňa podmienky stanovené zákonom č. 404/2011 Z.z. o pobyte cudzincov na území Slovenskej republiky. Slúži k dlhodobým, napríklad pracovným alebo študijným pobytom na Slovensku. Systém verejného poistenia prakticky nahrádza.

3. Kto patrí medzi typických klientov zjednávajúcich si zdravotné poistenie pre cudzincov?

Typickými klientmi sú najmä študenti, ktorí využívajú možnosť študovať v zahraničí. Ďalšou veľkou skupinou sú tiež ukrajinci alebo rusi dlhodobo žijúci na Slovensku. Častými klientami sú tiež občania USA alebo Číny vykonávajúci manažérske profesie v nadnárodných korporáciách.

4. Aké zdravotné poistenie cudzincov ponúka Maxima poisťovňa?

Maxima poisťovňa pôsobí na európskom trhu zdravotného poistenia už mnoho rokov a poskytuje pomerne širokú paletu produktov, z nich niektoré je možné objednať aj online.

Okrem  poistenia nutnej a neodkladnej starostlivosti, čo je produkt, ktorý kryje akútne zdravotné problémy, ponúkame online aj komplexné zdravotné poistenie cudzincov, ktoré sa svojim rozsahom blíži verejnému poisteniu.

Špeciálnymi pripoisteniami sú produkty pre tehotné alebo deti


rjandikIng. Roman Jandík,(33 rokov) vyštudoval odbor Ekonómia, riadenie podniku na Fakulte strojní České vysoké učení v Prahe. Takmer celý život je občanom Roztok pri Prahe a celú svoju profesnú kariéru sa pohybuje v odvetví marketingu so zameraním na online obchod. Niekoľko rokov pracoval na kapitálovom trhu a v bankovníctve. Od roku 2013 je zamestnancom Maxima poisťovne, menšiej dynamickej spoločnosti, ktorá sa zameriava najmä na zdravotné poistenie cudzincov.

5. Je takéto poistenie drahé? Koľko eur mesačne by poistenie stálo? Čo presne ovplyvňuje výšku poistného? Mohli by ste uviesť aspoň nejaké konkrétne približné sumy poistného?

Záleží od konkrétneho zadania. Napríklad poistenie nutnej a neodkladnej starostlivosti stojí 40 eur mesačne. Komplexné zdravotné poistenie je výraznejšie drahšie, pretože ponúka výrazne širšie krytie. Ročná poistka stojí aktuálne ročne 740 eur.

6.V prípade, že cudzinec so zjednaným zdravotným poistením využije služieb zdravotníckeho zariadenia, aký je nasledujúci postup? Musí uhradiť náklady a potom si ich nechať preplatiť v poisťovni, alebo rovno stačí uviesť číslo poistenia v danej nemocnici či ambulancii?

V prípade poistnej udalosti je nutné kontaktovať asistenčnú službu EuroCross, ktorá klientovi poskytne bezplatný servis. Klient nahlási poistnú udalosť a po jej spracovaní mu sú vyplatené finančné prostriedny naspäť. U zmluvných zdravotníckych zariadení úhrada nie je dopredu nutná.

7. Akceptujú všetky zdravotnícke zariadenia na Slovensku toto poistenie?

Poistenie Maxima poisťovne je schválené cudzineckou políciou a spĺňa všetky zákonné podmienky, takže nemusí byťakceptované.

8. Môže sa poistiť aj tehotná žena? Vzťahuje sa toto poistenie aj na pôrod a ostatné náklady s tým súvisiace?

Ano, samozrejme. Poistenie tehotných, ktoré kryje pôrod a súvisiace ošetrenie, je špeciálnym typom pripoistenia a nie je možné ho zjednať online. Tento produkt však Maxima poisťovňa na Slovensku ponúka.

Ďakujem za rozhovor,
Miroslava Hrášková, Finance.skPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Poistenie - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.