Spoločným menovateľom mesiaca február bola ropa

08.03.2016 | TS, J&T BANKA
Investovanie


Vývoj na finančných trhoch by sa vo februári dal odddeliť na dve rozdielne polovice, ktoré však majú spoločného menovateľa, ropu. Vo februári kraľoval na devízových trhoch japonský jen, ktorý silnel voči väčšine hlavných svetových mien a nedokázalo ho oslabiť ani zavedenie negatívnych úrokových sadzieb Bank of Japan. 


Prinášame vám komentár k vývoju na trhoch pripravený analytikmi J&T Banky.

Turbulencie na finančných trhoch aj vo februári podporovali rast cien zlata.

Predbežná dohoda Saudskej Arábie a Ruska o nezvyšovaní ťažby ropy zastavila strmý pokles tejto suroviny.

Výnosy nemeckých dlhopisov klesli na nové historické minimá pri raste očakávaní ďalšieho uvoľnenia menovej politiky ECB.

Skepsa na trhoch viedla k prudkému posilneniu japonského jenu, ktoré nezabrzdilo ani zavedenie negatívnych sadzieb Bank of Japan.

Výkonnosť hlavných tried aktív

Globálne akciové trhy v prvej polovici februára klesali, keď prevládala averzia k riziku. Okrem slabnutia cien ropy ju spôsobovali obavy zo spomaľovania globálneho rastu, pričom investori strácali aj dôveru voči schopnosti centrálnych bánk zakročiť. Skepsa na trhoch sa však v polovici mesiaca postupne začala vytrácať, keď trh našiel novú nádej v stabilizácii a následne aj v raste cien ropy. Na trhoch tak ustupovali obavy zo spomaľovania rastu nielen Číny, ale aj USA a trhy korigovali svoj ostatný prepad. Ani dva ziskové týždne na konci mesiaca však nestačili a európske akciové trhy zatvorili so stratami, pričom tým americkým sa aspoň podarila horšia červená nula. 

Vládne dlhopisy

Averzia k riziku spolu s obavami ohľadom stavu globálnej ekonomiky priali bezpečne vnímaným vládnym dlhopisom. Tie európske pritom nahor tlačili aj očakávania z ďalších monetárnych stimulov ECB, ku ktorým môže Európska centrálna banka pristúpiť už na svojom zasadnutí 10. marca. Relatívne vysoké ceny, a teda nízke výnosy, však limitovali európsky dlh k väčšiemu posilneniu. Americké vládne dlhopisy rovnako rástli, keď počas mesiaca prevažovali stávky, či americký FED v tomto roku vôbec pristúpi k ďalším zvýšeniam sadzieb.

Víťazom mesiaca sa stalo zlato a vzácne kovy

Priala im volatilita na akciových trhoch a obavy investorov o stav globálnej ekonomiky. To sa pretavovalo do slabnutia dolára, ktorého vývoj výrazne vplýva na cenu žltého kovu, a zlato tak silnelo, pričom začiatkom mesiaca si pripísalo svoj najlepší týždeň za ostatné dva roky. Zlato by sa však postupne malo konsolidovať a cena by pod očakávaniami ďalších monetárnych stimulov a upokojenia na finančných trhoch mala klesať.

OPEC a Rusko by sa mohli dohodnúť na obmedzení produkcie

Vývoj na finančných trhoch by sa vo februári dal oddeliť na dve rozdielne polovice, ktoré však majú spoločného menovateľa, ropu.

Ropa bola síce začiatkom mesiaca pod tlakom, no v druhej polovici sa jej podaril odraz. Za tým stáli jednak špekulácie investorov na sériu správ, že OPEC a Rusko by sa mohli dohodnúť na obmedzení produkcie. Tieto špekulácie sa aspoň čiastočne splnili, keď Rusko, Saudská Arábia, Venezuela a Katar uzavreli dohodu o zmrazení produkcie ropy na januárových hodnotách. Aj takéto rozhodnutie však bolo pre trh nakoniec sklamaním, keďže ide skôr o kozmetický či politický krok.

Diskusie o možných ďalších dohodách však investorov naplnili očakávaniami a investori začali otvárať najviac „long“ pozícií od novembra. Ceny ropy tiež ťažili z neplánovaného narušenia produkcie Iraku a Nigérie, čo pre presýtené trhy znamená pokles produkcie o približne 800-tisíc barelov ropy denne. To by mohlo v nasledujúcich niekoľkých týždňoch vyrovnať negatívny efekt na ceny čierneho zlata, ktoré spôsobí zvýšenie produkcie „odsankcionovaným“ Iránom.

Výkonnosť vybraných svetových mien voči euru

Väčší vplyv na japonský jen mala averzia k riziku a obavy o tempo globálneho ekonomického rastu na finančných trhoch, ktoré viedli k reverznému toku carry obchodov financovaných práve z nízko úročeného jenu. Prudké posilnenie jenu navyše spúšťalo ďalšie dohedžovávanie japonských správcov aktív, ktorí mali zdroje investované mimo Japonska a zároveň boli zasiahnutí poklesom cien akcií. Vznikal tak začarovaný cyklus, ktorý sa nedokázal zlomiť ani po zlepšení sentimentu na trhoch v druhej polovici februára. Výsledkom bolo posilnenie jenu voči euru až na trojročné maximá hlbšie pod 125-jenovú hranicu.

Euro sa voči doláru v prvej polovici mesiaca posilňovalo takmer k 114-centovej hranici, keď bolo negatívne korelované s vývojom rizikových aktív. To súviselo s už spomínaným zatváraním carry obchodov financovaných z nízko či negatívne úročených mien ako euro. Mínusom pre dolár bola aj panika ohľadne rastu americkej ekonomiky, keď trhy začali vyplašene hovoriť o možnosti recesie po publikovanej sérii slabých makrodát z USA. V druhej polovici mesiaca sa však vývoj otočil, keď sa zlepšila nálada na trhoch a investori začali vo väčšom špekulovať na dodanie ďalších menových stimulov ECB v marci, po prehĺbení disinflačného tlaku v eurozóne. Trhy zároveň znížili skepsu ohľadne možnosti pádu americkej ekonomiky do kontrakcie. EUR/USD tak končil mesiac pod 109 dolárovými centmi.

Švajčiarsky frank ako bezpečne vnímaný prístav v čase turbulencií na trhoch silnel napriek negatívnemu úrokovému diferenciálu švajčiarskych sadzieb. Väčší vplyv mala repatriácia zahraničných investícií späť do tejto meny. V druhej polovici mesiaca pri odraze akciových trhoch profitoval frank voči euru pre rast pravdepodobnosti ďalšieho uvoľnenia menových podmienok ECB.

Uplynulý mesiac rástla voči euru aj sila mien krajín, ktoré sú závislé od exportu komodít. V prvej polovici mesiaca síce strácali, keď cena ropy klesla hlbšie pod 30-dolárovú hranicu. V druhej polovici však väčšinu strát rubeľ, nórska koruna či kanadský dolár vymazali pre odraz cien ropy a pre zníženie skepsy ohľadne zdravia čínskej ekonomiky spolu s poklesom pravdepodobnosti upadnutia americkej ekonomiky do recesie.

Švédska koruna v úvode mesiaca strácala voči euru vyše tri percentá, za čím stálo najmä risk o prostredie. Následne po otočení vývoja na akciových trhoch mena začala mazať straty, v čom ju nezastavilo ani výraznejšie ako očakávané zníženie sadzieb Riskbank – švédskou centrálnou bankou. Korune pomohlo tiež publikovanie robustných švédskych makrodát. Britská libra strácala, keď na ňu negatívne vplývali turbulencie na finančných trhoch v  kombinácii so sériou dát naznačujúcich slabnutie rastu miestnej ekonomiky, čo pri nízkom inflačnom tlaku odsúva pravdepodobné zvýšenie sadzieb zrejme až na prelom tohto a budúceho roka. Obrovským mínusom pre libru boli aj riziká späté s Brexitom a s referendom na túto tému. 


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.