Fed napomáha čínskym a indickým akciovým trhom

11.04.2016 | TS, J&T BANKA
Investovanie


Holubičí tón Fedu, ako aj ostatných centrálnych bánk napomáha spolu s domácimi stimulmi aj čínskym či indickým akciovým trhom. Zlepšenie sentimentu na finančných trhoch a s tým spojený rast cien rizikových aktív na čele s ropou spôsobil, že z hlavných svetových mien sa voči euru v marci najviac posilnil ruský rubeľ.


Prinášame vám komentár k vývoju na trhoch pripravený analytikmi J&T Banky.

Mesiac marec bol pozitívny pre takmer všetky hlavné triedy aktív.

Na trhy sa vrátila ochota podstupovať riziko, čo prialo emerging menám, ako aj akciovým trhom rozvíjajúcich sa a rozvinutých krajín.

Euro sa voči doláru posilnilo aj napriek zvýšeniu menových stimulov zo strany ECB.

Ropa predĺžila sériu ziskov, keď trh uzatvára stávky na možnú dohodu o obmedzení ťažby medzi jej hlavnými producentmi.

Výkonnosť hlavných tried aktív

Víťazom na poli finančných aktív boli v marci bezpochyby akcie, konkrétne akciové trhy rozvíjajúcich sa krajín. Napriek slabej ekonomike je brazílsky akciový trh v tomto roku jedným z tých najlepších. Za dichotómiou medzi akciovým trhom a stavom ekonomiky však okrem nádejí, že v Brazílii môže dôjsť k zmenám na čele tamojšej vlády, stojí ešte jedna dôležitá veličina. Tou je ropa, konkrétne odraz cien čierneho zlata nahor.

Európske akciové trhy si pripísali len nepatrný zisk

Európske akciové trhy si za marec pripísali len nepatrný zisk napriek odrazu ropy.  Turbulentný vývoj širokého paneurópskeho indexu Stoxx 600 znamenal počas mesiaca pre európske akcie (oproti koncu februára) zisk vyše troch percent, no paradoxne nepresvedčivý holubičí tón šéfa ECB Maria Draghiho na tlačovej konferencii po marcovom zasadnutí  a silnejšie euro vyústili v korekciu.

Výrazne lepšie čísla si pripísali americké akciové trhy, ktoré v marci takmer kontinuálne rástli, keď nasledovali ceny ropy. Svoju silu čerpali tiež z opatrnosti Fedu ohľadne zvyšovania sadzieb a poklesu skepsy z vývoja americkej a svetovej ekonomiky.  

Vládne dlhopisy bez výraznejších zmien

Vládne dlhopisy mali napokon za sebou mesiac, v ktorom nakoniec nedošlo k výraznejším zmenám.

Napriek tomu sa ceny dlhopisov počas marca pohybovali v reakcii na slová centrálnych bankárov, ako aj na očakávania z blížiaceho sa aprílového zvýšenia programu kvantitatívneho uvoľňovania zo strany ECB, pričom zavážili tiež makrodáta.

Holubičí slovník, a teda aj oddialenie  zvyšovania sadzieb Fedom priali korporátnym dlhopisom v investičnom aj  špekulatívnom stupni. 

Ceny ropy si za marec pripísali solídny zisk

Po väčšinu mesiaca oba benchmarky Brent a WTI rástli, keďže investori dúfali, že členovia OPEC by sa mohli predsa len dohodnúť na obmedzení ťažby na blížiacom sa zasadnutí OPEC v katarskej Dóhe, ktoré sa koná v polovici apríla. Na konci mesiaca sa však prudký odraz cien čierneho zlata konsolidoval, keď stále platí vysoký previs ponuky nad dopytom a vysoké ostávajú aj zásoby.

Zlato s daľším volatilným mesiacom

Zlato si pripísalo ďalší volatilný mesiac, počas ktorého sa držalo na silných  úrovniach v okolí 13-mesačných maxím, keď na trhoch stále rezonovali obavy ohľadom stavu globálnej ekonomiky. Žltý kov nakoniec ukončil marec s miernym oslabením, keď posilnenie dolára podporoval jastrabí slovník Fedu a očakávania, že bude čoskoro zvyšovať sadzby. Šéfka Fedu nakoniec ponúkla holubičí slovník, ktorý sa na trhoch držal do konca mesiaca. Ani to však nestačilo na vymazanie strát žltého kovu.

Výkonnosť vybraných svetových mien voči euru

Ochota podstupovať riziko sa odzrkadlila aj v raste ďalších rizikovejších mien a emerging mien. V rámci stredoeurópskeho regiónu tak pokračoval poľský zlotý v mazaní strát z januárového dna po nástupe novej antieurópskej vlády a po znížení ratingu Poľska. 

Maďarský forint však nedokázal profitovať z optimistickej nálady na trhoch a oslabil sa voči euru, keď centrálna banka Magyar Nemzeti bank prekvapujúco znížila úrokové sadzby a v holubičom komentári naznačila, že preferuje slabšiu menu na  podporu inflácie a rastu.

Česká koruna ako tradične pokračovala v prešľapovaní na mieste nad hladinou 27 korún za euro, nad ktorou sa ju zaviazala držať Česká národní banka. Navyše lokálni centrálni bankári začali diskutovať o možnosti zavedenia negatívnych sadzieb, aby sa znížil tlak na posilňovanie meny.

V rámci severských mien mali tendenciu silnieť obe koruny – švédska aj nórska. Pri prvej menovanej mene k tomu pomohli aj slová Riksbank, že by už ďalej znižovať sadzby nemusela . Pri druhej mene v poradí k tomu prispel odraz cien ropy. Voči euru však boli ich zisky limitované, keď samo výrazne spevnilo voči doláru. Z rovnakého dôvodu nedokázal využiť silu ropy voči spoločnej európskej mene ani kanadský dolár.

Pod slabosť britskej libry sa podpísala rastúca nervozita okolo referenda o vystúpení Veľkej Británie z EÚ, ktoré navyše podkopáva ekonomický sentiment, pričom inflácia ostáva naďalej utlmená.

Dolár sa oslaboval voči väčšine hlavných svetových mien vrátane eura. Z dolárovej strany za tým stál viac holubičí slovník Fedu na jeho marcovom zasadnutí, ako boli očakávania. Navyše v závere mesiaca sa v rovnakom duchu až militantným spôsobom prezentovala tiež jeho šéfka Janet Yellenová, ktorá sa dožadovala opatrnosti pri zvyšovaní sadzieb vzhľadom na externé riziká, negatíva silnejšieho dolára v domácej ekonomike či na absenciu trvalého odrazu inflácie. Zároveň tvrdila, že schopnosť Fedu v čase nízkych sadzieb reagovať na ekonomické problémy je asymetrická. 

Euro rástlo voči doláru aj jenu napriek tomu, že ECB na marcovom zasadnutí „vytiahla“ zajaca z klobúka a doručila väčšie uvoľnenie menovej politiky, ako boli očakávania trhu, a napriek pozitívnej nálade na trhoch, ktorá by mala jeho silu ako nízko úročenej meny podkopávať. Euru totiž pomohla zmena stratégie ECB pri uvoľňovaní menovej politiky. Od efektov nepriameho oslabenia eura cez stláčanie výnosov otočila kormidlo na podporu úverovania, pričom jej šéf Mario Draghi naznačil, že sadzby by sa už ďalej nemuseli znižovať a ďalšie uvoľnenie menovej politiky pôjde „neúrokovým“ smerom.


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.