Pretrvávajúca rallye akciových trhov

10.05.2016 | TS, J&T BANKA
Investovanie


Akciové trhy v USA aj v Európe v prvej polovici mesiaca pokračovali v dlhej tiahlej ralley od februára, keď ich podporovala rastúca cena ropy a záväzok pokračovať v akomodatívnej menovej politike Fedu, ECB či Bank of Japan. Pokračovanie rastu cien ropy v kombinácii s posilnením rizikovejších aktív ďalej podporilo komoditné meny, ako rubeľ, kanadský dolár či nórska koruna. Ide o meny krajín, ktorých podstatná časť ekonomiky a exportu je závislá od cien komodít.


Prinášame vám komentár k vývoju na trhoch pripravený analytikmi J&T Banky.

Najviac sa darilo komoditám pre signály odrazu čínskej ekonomiky v kombinácii so slabším dolárom pre holubičí slovník Fedu.

Pokračovanie rastu cien ropy v apríli z nej urobilo najvýkonnejšie aktívum od začiatku roka.

Napriek rallye rizikových aktív však silnel japonský jen, za čím stoja dohedžovávanie a nízka efektivita menovej politiky Bank of Japan.  

Výkonnosť hlavných tried aktív

Jasným víťazom mesiaca apríl na poli hlavných tried aktív sú komodity. Ťažili predovšetkým z odrazu čínskej ekonomiky, pričom im pomohol aj slabší dolár po tom, čo Fed jasne signalizoval, že ďalšie zvyšovanie sadzieb bude len pomalé.

Výsledková sezóna podnikov za prvý kvartál nebola vnímaná ako úplná katastrofa

Okrem toho výsledková sezóna podnikov za prvý kvartál nebola vnímaná ako úplná katastrofa, hoci zisky aj tržby klesali. V závere mesiaca však prišlo k výberu zisku, keď sa rallye zdala prestrelená, hoci ceny ropy pokračovali v raste. 

Investori predsa len začali vnímať slabosť výsledkovej sezóny a relatívne pozvoľný rast americkej ekonomiky. Výpredaju dodala forsáž úplne na konci mesiaca aj Bank of Japan, ktorá v rozpore s očakávaním trhov ďalej nerozšírila menové stimuly.

Brazília, hit roka, však pokračovala v nastolenom trende rastu, aj keď už miernejším tempom. Tamojší parlament je už blízko k zosadeniu prezidentky Dilmy Rousseffovej a eurfória o zmene vlády sa tak utlmuje.

Dopyt po bezpečných investíciách znásoboval aj americký rast akciových titulov. 

Ceny bezpečne vnímaných vládnych dlhopisov mali kolísavý vývoj s tendenciou silnieť v reakcii na uvoľnené menové politiky centrálnych bánk v Európe, USA ale aj v Ázii. Dopyt po bezpečných investíciách znásoboval aj anemický rast akciových titulov.

Trh však zvážil vysoké ceny vládneho dlhu spolu s poklesom záujmu zahraničných investorov o ich záporné výnosy, a teda čísté špekulácie na rast cien ustupovali, čo mierne oslabilo ceny európskych, ako aj amerických vládnych dlhopisov.

Naopak, uvoľnené politiky západných centrálnych bánk podporili dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov, ako aj korporátne dlhopisy vrátane "high yieldov", resp. dlhopisov v špekulatívnom stupni. 

Ceny ropy rástli

Ceny ropy rástli o približne 20 percent a sú už najvýkonnejším aktívom od začiatku roka.

Okrem čínskeho faktora a slabšieho dolára im pomohli špekulácie o obmedzení ťažby veľkými svetovými producentmi, ku ktorému síce nedošlo, no minimálne diskusie boli vnímané ako dobrý signál.

Navyše z rôznych príčin prišlo ku krátkodobým výpadkom ťažby v Iraku, Nigérii či v Latinskej Amerike.

Investori sa súčasne až priveľmi zameriavajú na klesajúcu produkciu z bridlíc v USA, ktorá však nie je prekvapivá.

Trh tak až príliš rýchlo započítal vyrovnanie ponuky a dopytu po rope, čo môže byť predčasné.

Darilo sa aj zlatu

Pri averzii investorov k riziku v závere mesiaca a k poklesu dolára voči košu svetových mien sa darilo aj zlatu.

Únik investorov do bezpečia žltého kovu a v poslednom období už tiež do strieborného kovu podporovali aj slabé americké makrodáta, konkrétne horšie ako očakávané čísla rastu amerického HDP za prvý kvartál, pričom zlatu nepomohlo ani silnejšie euro, keď zas rast HDP eurozóny bol o niečo lepší, ako očakával trh. Napriek tomu zlato zotrvalo pod hladinou 1 300 dolárov.

Výkonnosť vybraných svetových mien voči euru

Napriek všeobecnej ochote podstupovať riziko na trhoch sa euro a aj väčšina ďalších hlavných svetových mien v priebehu apríla výrazne oslabili voči jenu.

Jedným z dôvodov bolo dohedžovávanie japonských portfólio manažérov voči už predtým silnejúcemu jenu, čím vznikol začarovaný cyklus.

Navyše zavedenie negatívnych úrokových sadzieb v Japonsku ako krajine s prebytkom úspor, kde sú pasíva komerčných bánk denominované najmä v podobe depozít pre nemožnosť zníženia ich úročenia do mínusu, komplikuje transmisný mechanizmus menovej politiky.

Robí náročným ďalšie znižovanie refinačných nákladov pre bankový sektor, čo efektívne podkopáva jeho ziskovosť, spomaľuje obeh peňazí a  v konečnom dôsledku vedie k poklesu ponuky meny – čím sa stáva vzácnejšou a silnie.

Veľký vplyv na rast sily jenu malo v závere mesiaca aj rozhodnutie Bank of Japan ďalej neuvoľniť menovú politiku, čo trhy sklamalo. Výsledkom bol kurz 122 jenov za euro.

Libra voči euru v úvode apríla strácala a klesla na 22-mesačné minimá nad 0,8080 EUR/GBP, za čím stála zvýšená neistota ohľadne Brexitu, ktorá sa navyše podpisuje aj pod odkladanie investícií.

To negatívne ovplyvní ekonomický rast aj po prípadnom júnovom referendovom „nie“ odchodu z EÚ. Tým sa len oddiali zvýšenie sadzieb Bank of England.

V druhej polovici mesiaca však začala libra mazať straty.

Pomohli k tomu najmä prieskumy verejnej mienky, ktorá sa dva mesiace pred referendom začala nakláňať viac na stranu zotrvania Veľkej Británie v únii.

Plusom bola aj široká tolerancia trhov voči rizikovejším aktívam.

Dolár sa voči euru v priebehu mesiaca hýbal v relatívne úzkom pásme rádovo medzi 112 a 114,5 dolárového centa. V polovici mesiaca, keď existoval vyšší sklon k riziku, euro ako refinancujúca mena carry obchodov malo tendenciu slabnúť.

Naopak, v závere mesiaca, keď sa postupne vytratilo úplne bezoblačné počasie na trhoch, sa dostal pod tlak dolár. Neprial mu ani slovník Fedu, ktorý opäť naznačil, že zvyšovanie úrokových sadzieb bude len pomalé, pričom zasadnutie ECB neprinieslo žiadne prekvapenia.

Jej šéf Mario Draghi len potvrdil, že banka je pripravená ďalej uvoľniť menovú politiku, ak to bude potrebné, z čoho trh nebol príliš vzrušený. Úplne  na konci mesiaca euru pomohlo zverejnenie výrazne lepšieho predbežného rýchleho odhadu rastu ekonomiky eurozóny za prvé tri mesiace roka, pričom rovnaká štatistika z USA, naopak, sklamala.

Rallye rizikových aktív a zlepšenie sentimentu trhu voči emerging ekonomikám podporili aj kurz maďarského forintu, na čo lokálna centrálna banka reagovala ďalším znížením úrokových sadzieb na rekordné minimum pre absentujúcu infláciu a na podporu rastu.

V prípade poľského zlotého však prevážili lokálne faktory antieurópskeho politického vývoja, ktoré vyústili do jeho výrazného oslabenia. Investori sa zároveň obávajú ďalšieho zníženia ratingu Poľska a pokračujú v zbavovaní sa lokálnych vládnych dlhopisov.

Výrazným mínusom pre zlotý boli správy, že vláda chce opätovne otvoriť tému konverzie hypoték vo frankoch na zloté pre banky nevýhodnými kurzmi. Situácia s českou korunou sa nezmenila. Už tradične pokračovala v prešľapovaní na mieste nad hladinou 27 korún za euro, nad ktorou sa ju zaviazala držať Česká národná banka.

Navyše lokálni centrálni bankári začali diskutovať o možnosti zavedenia negatívnych sadzieb, aby stlačili nadol rozširujúci sa úrokový diferenciál voči eurozóne. Odklon od averzie k riziku v kombinácii so solídnymi makrodátami viedol aj k tlakom na posilnenie švédskej koruny, ktorá si udržala zisk aj po tom, čo lokálna centrálna banka zvýšila mesačný objem kvantitatívneho uvoľňovania v závere apríla.

Pokles dopytu po bezpečných prístavoch, naopak, oslabil švajčiarsky frank.


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.