Návod, ako si kúpiť elektronickú dialničnú známku 2019

17.09.2019 | Roland Regely, Finance.sk
Ekonomika,EU - spravodajstvo


1. Január 2016 bol pre slovenských vodičov prelomový. Vymenili sme nalepovacie diaľničné známky za elektronické. Už štyri roky si tak diaľničnú známku kupujeme cez internet, v aplikácii alebo na čerpacej stanici. Zhrnuli sme pre vás to najdôležitejšie


Ako kúpiť elektronickú diaľničnú známku?

Na čelné sklo nič nelepíte, diaľničnú známku kupujete len virtuálne. Podobný systém už dlhé roky funguje v Maďarsku. Nemusíte sa tak už viac trápiť s lepením známok a riešiť, ako dostať zvyšky lepidla zo skla. 

Diaľničnú známku si môžete zakúpiť prostredníctvom internetového obchodu eznamka.sk, pomocou mobilnej aplikácie eznamka, na čerpacích staniciach alebo v samoobslužných automatoch na hraničných prechodoch.

Najjednoduchšie kúpite diaľničnú známku cez internet. Stačí navštíviť stránku stránku eznamka.sk a pár kliknutiami máte zakúpenú ktorúkoľvek z troch diaľničných známok.

Na hlavnej stránke kliknete na ikonu Úhrada diaľničnej známky. Potom si vyberiete typ vozidla a typ diaľničnej známky, ktorú potrebujete. Kliknutím na tlačidlo KÚPIŤ sa dostanete do Zákazníckej zóny, kde zadáte evidenčné číslo vozidla, krajinu registrácie vozidla, e-mailovú adresu a telefón. Následne budete presmerovaný na platobnú bránu a po úhrade obdržíte na e-mail doklad o zaplatení. 

  • Tip: ak náhodou vbehnete na diaľnicu bez známky, no neplánujete byť „čiernym pasažierom“, odporúčame uhradiť diaľničnú známku online ešte v daný deň. Ak vás zachytí kamera, budete mať doklad o zaplatení a pokuta by vám nemusel byť v tomto prípade uznaná.

Rovnako rýchlo a šikovne viete kúpu vybaviť aj prostredníctvom mobilnej aplikácie eznamka.

Ďalšou alternatívou je nákup na čerpacej stanici, prípadne pri hraničných priechodoch. Dá sa kúpiť aj na počkanie, avšak ak sa nachádzate na čerpacej stanici, zväčša zamestnáte jej obsluhu na niekoľko minút.

Či už online alebo offline, pri kúpe diaľničnej známky zadávate EČV a pár osobných údajov.

 

Ako a kde si kúpiť diaľničnú známku

Zdroj: Pixabay

Koľko stojí slovenská elektronická diaľničná známka

Ceny diaľničných známok na rok 2019 zostali nezmenené. V ponuke sú tri: ročná, mesačná a 10-dňová. Tu sú ceny:

  • Ročná diaľničná známka: 50 eur
  • 30-dňová diaľničná známka: 14 eur
  • 10-dňová diaľničná známka: 10 eur

Ak kupujete známku cez internet, môžete za ňu zaplatiť platobnou kartou. Následne obdržíte na svoju e-mailovú adresu potvrdzujúci mail s faktúrou. Elektronická diaľničná známka sa viaže na jeden automobil a je neprenosná. Faktúru a doklad o jej zaplatení vodič nemusí nosiť so sebou.Vystavia mi kópiu dokladu o kúpe?

Ak stratíte doklad o kúpe alebo zmažete potvrdzujúci e-mail, ešte nie je všetko stratené. Pre potreby zaradenia do účtovníctva môžete požiadať o nový doklad telefonicky prostredníctvom infolinky NDS na čísle 02 32 777 777.

Jazda bez diaľničnej známky

Ešte donedávna riešila tieto priestupky Polícia SR, po novom je to v kompetencii Národnej diaľničnej spoločnosti. Kontrola prebieha automaticky prostredníctvom statických a mobilných kamerových systémov. Ak teda diaľničnú známku nemáte a vstúpite na diaľnicu alebo rýchlostnú cestu, je takmer viac než isté, že pokuta vás neminie a čoskoro dorazí do Vašej poštovej schránky.

Doklad o zaplatení diaľničnej známky už u seba nosiť nemusíte. Ak sa však dostanete do akéhokoľvek konfliktu kvôli známke, je dobré mať doklad. 

ZŤP nemusí kupovať diaľničnú známku

Občania so zdravotne ťažkým postihnutím sú od platenia diaľničných známok oslobodení. Musia sa však pred vstupom na diaľnicu či rýchlostnú cestu zaregistrovať. Stačí tak urobiť raz za rok. Ak sa nezaregistrujete a budete jazdiť po diaľniciach, hrozí vám pokuta v plnej výške.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 5
Hlasované: 1 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo