Spory v súvislosti s prevádzkou MHD v B.Bystrici sa vyostrujú

03.01.2006 | TS, WebNoviny
Domovská stránka


BANSKÁ BYSTRICA 3. januára (WN/SITA) - Spory v súvislosti s prechodom zabezpečovania mestskej hromadnej dopravy v Banskej Bystrici na iného dopravcu...


...naberajú na intenzite. Prednosta banskobystrického magistrátu Miroslav Muroň dnes podal trestné oznámenie na predstaviteľov SAD-Banskobystrickej dopravnej spoločnosti (SAD-BBDS), ktorá MHD prevádzkovala do konca minulého roka.

Muroň pre agentúru SITA uviedol, že SAD-BBDS ani dnes mestskej akciovej spoločnosti MHD Banská Bystrica neodovzdala 35 autobusov, ktoré mala v prenájme. Predstavitelia SAD-BBDS sa odvolali na novú nájomnú zmluvu z 30. decembra 2005 s platnosťou do 24. decembra tohto roka. Podľa Muroňa však táto zmluva nie je platná a vedenie SAD-BBDS ju navyše ukradlo počas rokovaní. "Myslel som si, že táto zmluva sa stratila, keď nám však dnes s ňou mávali pred nosom, už môžem povedať, že ju ukradli. Pritom sa na rokovaní tvárili, že nevedia, kde je a že ju spolu s nami hľadajú," povedal Muroň. Podľa neho táto zmluva nie je platná, pretože rovnaká zmluva so SAD Zvolen, súčasným prevádzkovateľom MHD, bola podpísaná skôr a navyše jej podmienkou je fyzické odovzdanie vozidiel, čo sa nestalo. "Nevedia sa zmieriť s tým, že nebudú prevádzkovať MHD, robia preto natruc. Takýmto spôsobom nás vydierajú už roky, s takýmito ľuďmi máme byť partneri?" dodal Muroň.

Na otázku, prečo vôbec podpisoval zmluvu o prenájme mestských vozidiel so SAD-BBDS, Muroň uviedol, že keď nemohol zostať až do konca rokovaní, podpísal zmluvy s tým, že po prípadnom neúspechu rokovaní sa zničia. So SAD-BBDS mesto rokovalo už po podpise zmlúv 28. decembra so SAD Zvolen. Dôvodom podľa Muroňa bolo to, že SAD-BBDS 29. decembra predložilo ponuku s rovnakými podmienkami ako SAD-Zvolen, navyše so zachovaním trolejbusovej dopravy. "Zrazu im stačila aj dotácia 31 miliónov aj pri lacnejšom cestovnom, hoci vlani im aj 50 miliónov bolo málo," podotkol Muroň.

MHD v Banskej Bystrici jazdí od pondelka v krízovom režime podľa nedeľného cestovného poriadku. Na zabezpečenie plnej prevádzky chýba SAD Zvolen 35 mestských autobusov, ktoré mestu odmieta SAD-BBDS odovzdať. Podľa pôvodnej nájomnej zmluvy ich má bývalý prevádzkovateľ MHD odovzdať najneskôr do 30. januára. Ak tak neurobí, mesto je podľa Muroňa rozhodnuté si svoj majetok v hodnote 135 miliónov vziať.

Primátor Banskej Bystrice Ján Králik sa podľa hovorkyne Dagmar Svešnikovej k zmluvám o prenájme autobusov nemá prečo vyjadrovať, pretože ide o zodpovednosť prednostu Muroňa, ktorý je predsedom predstavenstva mestskej akciovej spoločnosti MHD, vlastníka autobusov.

Vedenie SAD-BBDS sa k situácii okolo MHD vyjadrí na tlačovej besede, ktorú zvolalo na dnešné poludnie.

FOTO:SITAPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.