Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Čo priniesol uplynulý týždeň?

Finance.sk

Medziročný pokles spotrebiteľských cien v eurozóne sa v októbri spomalil na mínus 0,1% zo septembrového tempa mínus 0,3%, informoval o tom v predbežnom odhade štatistický úrad Eurostat.Viac sa dočítate v našom pravidelnom týždennom prehľade správ.

 
Reklama

Posledných 7 dní vo svete

 • Nemecký pracovný úrad oznámil, že v októbri sa nečakane znížil počet ľudí bez práce o 26 tisíc, pričom predpoklady analytikov počítali s nárastom o 15 tisíc. Miera nezamestnanosti sa vďaka poklesu počtu ľudí bez práce znížila z 8,2% na 8,1%, dá sa teda predpokladať postupná stabilizácia ekonomiky. Pracovný trh by však podľa vládneho odhadu mal byť slabý aj v nasledujúcich rokoch, minimálne do roku 2011. Z tohto dôvodu Nemcko schválilo v poslednej dobe množstvo stimulačných balíčkov.

 • Ruská federácia rokuje so Srbskom o podmienkach poskytnutia úveru Belehradu v hodnote 1 miliardy USD (676,2 milióna eur). Podmienky zatiaľ nie sú známe, no viacerí ekonómovia chápu pôžičku ako formu ďalšieho zvýšenia politického a ekonomického vplyvu Moskvy v Srbsku. "Rusi nás ubezpečili, že dostaneme úver za veľmi výhodných podmienok, zatiaľ však musíme počkať, o aké výhodné podmienky pôjde," povedal štátny tajomník srbského ministerstva financií Zoran Čirovič. Srbsko s veľkou pravdepodobnosťou použije prostriedky na zníženie rozpočtového schodku a na výstavbu ciest a železníc.

 • Český minister financií Eduard Janota odhaduje, že rozpočtový schodok krajiny dosiahne v budúcom roku 160 miliárd Kč (6,07 miliardy eur). Nie je to však jediná suma, Česká republika bude potrebovať ešte prostriedky na splátky istiny starého dlhu. V porovnaní s vlaňajškom je teraz situácia podstatne horšia. Vyberá sa menej poistného v dôsledku poklesu miezd a na budúci rok pribudne menej regulačných poplatkov.

  Janotu však najviac trápi budúce hospodárenie krajiny. "Európska komisia bude v roku 2011 vyžadovať najmenej polpercentné zníženie podielu deficitu na hrubom domácom produkte a 3-% deficit v roku 2013. Naozaj neviem, ako by hociktorý minister financií také úlohy splnil," uviedol minister.

 • Rakúska banková skupina Erste Group Bank tvrdí, že banky v strednej a východnej Európe majú to najhoršie už za sebou. Dokazujú to jej hospodárske výsledky za 3. kvartál 2009, podľa ktorých síce zisk v sledovanom období klesol, no výsledky výrazne prekonali očakávania. Čistý zisk Erste Group dosiahol v treťom štvrťroku 282 miliónov eur (8,50 miliardy Sk). Táto hodnota je o 12% nižšia ako v predchádzajúcom kvartáli, avšak o 21% vyššia ako predpokladali analytici.

  "Nemyslíme si, že kríza sa už skončila. Ale objavili sa niektoré povzbudzujúce náznaky, napríklad spomaľovanie nárastu zlých úverov, ktoré signalizujú, že tú najhoršiu fázu už máme za sebou," skonštatoval riaditeľ banky Andreas Treichl.

viac informácií nájdete na spravodajstvo.finance.sk

Posledných 7 dní na Slovensku

 • Generálny riaditeľ spoločnosti Coface Slovakia Tomáš Jurík uviedol, že platobná disciplína slovenských podnikov sa v júnových štatistikách zhoršila oproti januáru o viac ako 109 %. Dôkazom je ukazovateľ Payment Incident Index, ktorým spoločnosť Coface Slovakia vyhodnocuje platobnú disciplínu spoločností vo viac ako 60 krajinách sveta. "Objem nezaplatených pohľadávok po splatnosti stále narastá a k spomaleniu nedôjde ani v druhej polovici roka. Napríklad v porovnaní krajín V4 je na tom horšie len Maďarsko a preskočili sme už aj svetový priemer. Medziročne sa slovenský ukazovateľ zhoršil dokonca o takmer 176 %," uviedol Jurík.

  V niektorých krajinách sa však tento ukazovateľ v porovnaní so začiatkom roka zlepšil, napríkald v Rakúsku o 6,8% a Grécku o takmer 27%. Známky oživenia vykazuje aj najväčší trh z pohľadu slovenských exportérov, Nemecko. "Neznamená to však, že slovenské podniky už majú vyhraté. Na Slovensku sa všetky negatívne efekty týkajúce sa platobnej disciplíny podnikov a vývoja počtu konkurzov objavujú s určitým oneskorením. No a to máme práve teraz možnosť sledovať," vysvetlil Jurík.

 • Analýza v najnovšom vydaní odborného časopisu Národnej banky Slovenska (NBS) Biatec upozorňuje na to, že príjmy štátneho rozpočtu sa môžu v nasledujúcom roku prepadnúť oveľa viac než sa očakáva. Dôvodom je nepriaznivá situácia v období globálnej hospodárskej a finančnej krízy. "Okrem nižších daňových príjmov bude výsledok hospodárenia verejnej správy v tomto i nasledujúcich rokoch negatívne ovplyvnený aj nižšími odvodovými príjmami z titulu sociálneho a zdravotného poistenia," uvádza autor článku Tibor Lalinský z centrálnej banky.

  Riziká na výdavkovej strane rozpočtu sa podľa neho prejavia tým, že rok 2010 bude rokom volebným, pričom za diskutabilné považuje aj využívanie finančných prostriedkov z fondov Európskej únie (EÚ) a s nimi súvisiace výdavky na spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu. "Neistota vyplýva z ich doterajšieho nedostatočného a nerovnomerného využívania, následných presunov nevyčerpaných výdavkových limitov, ale hlavne z očakávaného vysokého nárastu objemu využitých prostriedkov v nasledujúcich rokoch," konštatuje Lalinský.

 • Minister financií SR Ján Počiatek tvrdí, že vláda sa svojho pôvodného zámeru smerovať verejné financie k vyrovnanému rozpočtu nevzdala. Na tomto úsilí je nastavený aj aktuálny plán konsolidácie. "Prinášame základný plán, aby sme sa dostali jedného dňa k vyrovnanému rozpočtu. Cieľom je dostať sa rádovo v roku 2015 k vyrovnanému rozpočtu a začať znižovať verejný dlh," uviedol minister. "Prichádzame aj v podobe tohto rozpočtu s jasným plánom, že sa už v roku 2012 dostaneme pod úroveň 3 % a potom budeme samozrejme pokračovať v konsolidácii perspektívne až k vyrovnanému rozpočtu. Keby kríza neprišla, bavili by sme sa o vyrovnanom rozpočte už v týchto rokoch," zdôraznil Počiatek.

  Tomuto ambicióznemu plánu dôveruje zatiaľ aj šéf protikrízového tímu opozičnej SDKÚ-DS Eugen Jurzyca. "Hovorí to pán minister a zatiaľ nemám veľký dôvod nedôverovať tomu, čo hovorí, pretože ho sledujem od nástupu do funkcie a veľmi si nevymýšľal. Ale predseda vlády, ktorý je oveľa silnejší, dôveryhodnejší, mocnejší, toho som už veľakrát počul, že povedal množstvo sľubov, ktoré potom nesplnil. Mám obavu, či budeme mať rozpočet naozaj v roku 2015 vyrovnaný kvôli tomu, ako vnímam predsedu vládu," vyjadril sa.

 • Niektoré banky začali poskytovať svojim klientom zrýchlené spotrebné úvery. Napríklad Slovenská sporiteľňa (SLSP) ponúka možnosť získať spotrebný úver už aj prostredníctvom internetbankingu. "Cieľom tohto kroku bola snaha o zjednodušenie a zrýchlenie čerpania úverov bez toho, aby záujemca musel ísť do banky," vysvetlila riaditeľka odboru riadenia produktov SLSP Henrieta Gahérová.

  Čerpať spotrebný úver cez internet však môže len klient, ktorý má v SLSP založený osobný alebo bežný účet, pričom jeho výška sa odvíja od vopred schváleného limitu. "Ponúkame deväť rôznych typov spotrebných úverov, ktoré sme určili na základe najčastejšie požadovaných objemov finančných prostriedkov," dodala Gahérová.

viac informácií nájdete na spravodajstvo.finance.sk

Posledných 7 dní na našom serveri

Zaujímavá otázka z daňovej poradne: Má byť zdanená náhrada mzdy, ktorej vyplatenie nariadil súd?

Otázka:
Vyhral som súdny spor za neplatnú výpoveď po asi piatich rokoch trvania sporu, tj v roku 2004. Zamestnávateľ mi nepridelil pôvodnú prácu a tak som potom dal výpoveď ja. Približne 4 roky som bol nezamestnaný. Zamestnávateľ mi však vyplatil náhradu mzdy (bez úrokov), až po ďalšich 4 rokoch sporu, ktorý som vyhral. Dostal som sumu cca 10 tisíc eur. Podľa § 61 vtedy platného Zákonníka práce táto suma (tzv. náhrada mzdy) nemá charakter mzdy za vykonanú prácu, ale má charakter sankcie. Je to aj v odôvodnení rozhodnutia súdu. Zamestnávateľ teda neodviedol ani žiadne odvody. Podľa názoru priateľa právnika sa sankcia nezdaňuje z takto vyplatenej čiastky, alebo áno?

Odpoveď:
Dobrý deň. Váš bývalý zamestnávateľ nepostupoval správne, ak Vám vyplatil sumu nezdanenú, pretože sa jedná o výplatu náhrady mzdy z neplatne skončeného pracovného pomeru. Táto výplata podlieha dani z prijmu zo závislej činnosti v období, keď bola vyplatená. Tak isto má Váš bývalý zamesnávateľ aj odvodové povinnosti z uvedenej náhrady. Charakter sankcie by v tomto prípade mala iba výplata prípadných úrokov, čo Vám však zamestnávateľ nevyplatil.

Diskuze na Finance.cz

Maďarská "karta" alebo je skutočne maďarská menšina na Slovensku utlačovaná?

Slovensko-maďarské vzťahy sú pomerne napäté. V čom tkvie podľa vás problém? Myslíte si, že skutočne existuje nevraživosť medzi Slovákmi a Maďarmi? Alebo je to podľa vás len "hra" politikov? Sú sťažnosti predstaviteľov SMK oprávnené?

 Vstup do diskusie

 

 
 
Sdílení a tisk
   
 
Reklama