Mrazy poľavili a investori sa opäť sústredia na fundamentálne dáta

20.01.2010 | Ole Sloth Hansen, Finance.sk
Investovanie - spravodajstvo


Na začiatku roku investori otvárali v komoditách dlhé pozície, ale nákupná horúčka už nejako vychladla.


Index CRB si za prvý obchodný týždeň pripísal 4 % a na trh sa dostavila mierna korekcia. Hlavný výpredaj sa týkal pšenice a olejnín, nasledovala oblasť energetiky.

V úvode mesiaca sa ceny držali hore vďaka mrazu. Ten však poľavil a navyše v Amerike vzrástli zásoby ropy, čo spôsobilo pokles cien. Impulzy založené na výkyvoch počasia sú vždy dočasné, v tomto prípade, ale proti rastúcim zásobám stál aj stúpajúci dopyt, takže ich nárast nebol tak výrazný a ani jeho dopad na cenu nebol enormný.

Administratíva pre energetické informácie vydala minulý týždeň mesačnú správu o veľkosti nadbytočnej produkčnej kapacite OPEC-u. S výnimkou Nigérie a Iraku činí prebytočná kapacita denne 4,7 miliónov barelov, čo je najviac od roku 2002.

Napriek veľkému dopytu zo strany rozvíjajúcich sa trhov je priestor pre ďalší rast malý, a to najmä vďaka nižšiemu očakávanému oživeniu na rozvinutých trhoch. OPEC si je vedomý toho, že pri tomto stave kapacitného vyťaženia by mohol ďalší nárast cien ohroziť pozvoľné ozdravenie, a tak je s aktuálnymi cenami spokojný. Ďalšie riziko predstavuje prehriatie čínskej ekonomiky, čo je skutočnosť, ktorej si je vedomá aj samotná čínska vláda, ktorá minulý týždeň utiahla oťaž peňažným pôžičkám a nariadila zvýšiť kapitálové rezervy bánk.

Vo štvrtok bol zverejnený dlho očakávaný report CFTC (U.S. Commodity Futures Trading Commission – Výbor pre obchodovanie s komoditnými futures kontraktmi) o tom, ako bude obmedzené podstupovanie rizika na energetických trhoch. Nové pravidlá sa budú týkať ropy, zemného plynu, vykurovacieho oleja a benzínu.  Tieto limity sa samozrejme dotknú len najväčších hráčov, teda najskôr hedgeových a indexových fondov.

saxo_1_10.jpg

Z technické pohľadu dosiahla ropa s dodaním budúci mesiac nové 15-mesačné maximum na hodnote 83,95 USD. Prudký pokles naznačuje, že cena ropy nie je pripravené atakovať a prekonať hranicu 85 USD za barel a vyššie. Hodnota sa od polovice decembra minulého roka zvýšil o 18,5 %, a tak bola korekcia viac než na mieste. Aktuálne si myslíme, že cena 78,08 USD a 76,27 USD by mohla vybudovať podporu a zastaviť tak ďalší pokles. Prikláňame sa k tomu, že sa hodnota bude pohybovať okolo 80 USD do tej doby, pokiaľ sa objaví pokles v previse dopytu.

Zlatá horúčka roku 2009 dostala nový rozmer

Poprední odborníci na tento vzácny kov minulý týždeň oznámili dvojnásobný nárast dopytu po zlate v minulom roku, a tým dosiahla úroveň 1 820 ton. Naopak zlato na účely klenotníctva zaznamenalo prepad dopytu o 23 % na 1 687 ton. Prvýkrát za 30 rokov tak investičný dopyt prevýšil klenotnícky a ukázal sa, aký veľký vplyv mal na rast ceny na úroveň nového maxima v roku 2009.

Trh očakáva, že dopyt po šperkoch zostane ešte nejaký čas nižší vďaka cene na 1 000 USD za uncu, ktorá spôsobuje, že sa obchodníci sústreďujú predovšetkým na investičný dopyt. Produkcia zlatých dolov vzrástla o 6 % na 2 553 ton, čo je šesťročné maximum. Čisté predaje centrálnych bánk naopak klesli o 90 % na 24 ton a dostali sa tak na svoje dvadsaťročné minimum.

Čistý objem investícii do komodít dosiahol 50 miliárd dolárov, čo je podľa JP Morgan nový rekord. To jasne dokazuje, ako na túto triedu aktív hľadia investori a pre rok 2010 sa očakáva, že príliv ďalších vkladov bude v obdobnej výške.

Cena zlata podobne ako ceny energií spadla po tom, čo si na začiatku minulého týždňa pripísala zisky. Hodnota je na jednej strane podporovaná neutíchajúcim záujmom investorov, na druhej strane by prípadné oživenie doláru na pozadí starostí ohľadom oživenia európskej ekonomiky mohlo spôsobiť práve pokles ceny zlata. Ekonomické problémy v oblasti Stredozemného mora a Írska sú dobré známe a nemožno jednoducho očakávať, že sa bude dolár naďalej vyvíjať proti euru do strany.

Graf: Pomer ceny zlata a striebra.

saxo_2_8.jpg

Pokiaľ cena zostane nad 1 055 USD za uncu, bude rastový trend neporušený. V tejto chvíli sa však zlato nachádza v konsolidačnej fáze. Technické podpory sa nachádzajú na úrovniach 1 115 USD, 1 086 USD a rezistencia pre rast tak na cenách 1 146 USD a 1 162 USD. Striebro si drží dosiahnuté zisky, cca 11 % zatiaľ za tento mesiac a vyzerá to, že cena 18 USD tvorí hlavnú podporu. Pomer ceny zlata a striebra klesol zo 65 na 61,2 a myslíme si, že striebro má ďalší potenciál k nárastu tak, aby dokázalo tento pomer znížiť až na 60.

Zverejnenie WASDE reportu hýbalo plodinami

Hlavný pohyb týždňa sa však udial na obilninách a olejninách po tom, čo USDA zverejnila WASDE report (World agricultural supply and demand estimates – svetový poľnohospodársky ponuku a dopyt), v ktorom prekvapivo dvihla dohad produkcie na nové maximá. Pestovanie plodín nabralo minulý rok omeškanie, to bolo však nakoniec vyvážené miernym letom a teplou, suchou jeseňou, ktorá nakoniec pomohla úrode dozrieť včas.

Tento nečakaný dohad spustil dramatický výpredaj naprieč sektorom. Cena kukurice dosiahla limit pre povolené denné rozpätie a nasledujúci deň v prepade pokračovala. Vzhľadom k tom, že Spojené štáty vyvážajú polovicu svetového exportu kukurice, tretinu exportu sójových bôbov a ako exportér pšenice si držia piatu priečku, zmeny v očakávanej produkcii mali výrazný dopad na svetové trhy a ich ceny.

Niekoľko posledných mesiacov trápilo Stredozápad nepriaznivé počasie, a tak revízia úrody smerom nahor bola nečakaná. Z toho istého dôvodu sa niektorí obávali, že ďalšia správa, ktorá príde v marci, môže priniesť revíziu smerom nadol, pretože tohoročná úroda kukurice môže byť postihnutá nezvykle daždivým počasím.

Pri kukurici si myslíme, že nastal priestor na rast, pretože špekulácie o navýšení ceny boli z časti uzavreté. Navyše, pomer ceny kukurice a pšenice môže rásť z 0,72 až na 0,79 s tým, ako je cena kukurice podporovaná použitím tejto komodity na výrobu etanolu, zatiaľ čo sú zásoby pšenice vysoké.

Graf: Pomer ceny kukurice a pšenice.

saxo_3_7.jpg

Autor pracuje ako stratég komoditných trhov Saxo Bank saxo.jpgPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Investovanie - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.