Cena zlata v roku 2010 môže poklesnúť až na 870 USD

04.02.2010 | Saxo Bank, Finance.sk
Investovanie - spravodajstvo


Prinášame Vám prvú z desiatich šokujúcich predpovedí Saxo Bank na rok 2010. Cena zlata stúpa a momentálne je na úrovni 1 121 USD za trojskú uncu. Môže zlato v 2010 klesnúť až na 870 USD za uncu?


Celkové posilnenie amerického doláru by mohlo zastaviť špekulatívne obchodovanie so zlatom, ktorého sme boli nedávno svedkami. Navzdory tomu, že veríme v dlhodobý rast zlata (ktoré by sa mohlo do roku 2014 vyšplhať na hladinu 1 500 USD), tento obchod sa zdá byť až nadmieru jednoduchý a láka príliš mnoho hráčov na to, aby bol krátkodobo výnosný. Výrazná korekcia smerom k hladine 870 USD by mohla vyradiť špekulantov, ale pritom zachovať dlhodobý rastový trend.

Ako sa zlatu darilo v minulom roku?

Oživenie zlata pokračovalo a tento drahý kov bol v poradí už deviaty rok (ku koncu roka 2009) vyššie a na začiatku decembra pred zahájením vyberania ziskov dosiahol novú rekordnú výšku 1 226,50. Záujem investorov o zlato naďalej pretrváva a toky do fondov ETF zlata (fondy obchodované na burze) a futures dosiahli nové rekordné úrovne.

Prečo k tomu došlo?

V roku 2009 centrálne banky zmenili stratégiu a po 30 rokoch čistých predajov dnes vidíme čisté nakupovanie. Najmä rozvíjajúce sa ekonomiky hľadajú spôsoby, ako diverzifikovať svoje rezervy z finančných do „tvrdých“ aktív. V novembri vstúpila na trh India a kúpila 200 ton od MMF a naznačila, že má v úmysle nakúpiť značné množstvo v nasledujúcich rokoch. Prichádza to spolu s pretrvávajúcimi špekuláciami, že Rusko a Čína tiež chcú zvýšiť svoje rezervy zlata.

Ďalší zdroj predajov, ktoré v roku 2009 prestali, boli forwardové predaje  ťažobných spoločností ako je Barrick. Táto najväčšia svetová ťažobná  spoločnosť zameriavajúca sa výlučne na zlato oznámila, že prestala so zaisťovaním svojej budúcej produkcie. Miesto toho začala spoločnosť Barrick odkupovať svoje zaistenie, a tak pomohla posilniť pozitívnu náladu. Očakáva sa, že ju to bude stáť takmer 10 miliárd USD. Odráža to neúspech politiky, ktorá bola dlhé roky medzi banskými spoločnosťami normou.

Ťažobnéspoločnosti ako odpoveď na vysoké ceny jemne zvýšili ponuku, čím realizovali svoje podzemné aktíva. Niekoľko faktorov, vrátane medziročného očakávaného nárastu hodnoty v kombinácii s dodatočnými nákladmi zvýšenia produkcie, bude udržiavať ponuku v nasledujúcom roku pod kontrolou.

Prečo je o zlato taký záujem?

Vo všeobecnosti sa verí, že by zlato malo byť zaistením proti inflácii. Domnievame sa, že je to nepresné. Zlato je zaistením proti nestabilite. Má tendenciu rásť v obdobiach neočakávanej inflácie a taktiež neočakávanej deflácie/dezinflácie. Preto došlo k oživeniu na trhu so zlatom v roku 1982 a v rokoch 1985 - 1987. Z uvedeného dôvodu sa taktiež tomuto kovu obzvlášť dobre darí v súčasnom prostredí, kedy USA zažívajú prvú defláciu od 1955.

Aký môže byť vývoj zlata v strednodobom a dlhodobom horizonte?

Zlato stále musí prejsť dlhú cestu zhodnocovania ceny i rokov, kedy dochádza k jeho rastu. Vždy bude volatilné, bude zažívať štvrťročné alebo ročné poklesy o 30 – 50 %, ale všeobecne bude smerovať vyššie. Našim cieľom je 1 200/trojská unca počas jedného roka a 1 500/trojská unca v období piatich rokov. Z krátkodobého hľadiska však predpokladáme, že zlato ovládal veľký špekulatívny prvok a korekcia môže byť spôsobená odrazom USD.

Očakávaná zmena k upevneniu monetárnej politiky v USA by mohla mať pravdepodobne negatívny dopad na ceny zlata. Predpokladáme však, že k tomu dôjde až v druhej polovici roku 2010 alebo ešte neskôr.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.