MFSR: Pôžička Grécku by bola pre SR zisková

12.04.2010 | TS, TASR
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Bratislava/Brusel 12. apríla (TASR) - Prípadné poskytnutie pôžičky Grécku v rámci koordinovanej pomoci zo strany členských krajín eurozóny by bolo pre...


...slovenské verejné financie ziskové, predpokladá Ministerstvo financií (MF) SR. O poskytnutí pomoci, na ktorej detailoch sa v nedeľu dohodli ministri financií eurozóny, však ešte nie je definitívne rozhodnuté.

"Rezort financií zatiaľ čaká na rozhodnutie ohľadne financovania pomoci, musí o tom rozhodnúť Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB)," uviedol pre TASR hovorca MF Miroslav Šmál. V prípade rozhodnutia o aktivovaní záchrannej schémy, o ktorú však musí požiadať samotné Grécko, by podiel SR na pomoci v plánovej výške 30 miliárd eur predstavoval približne 300 miliónov eur. Príspevok jednotlivých členov eurozóny sa počíta na základe ich podielu na kapitále ECB bez započítania Grécka, čo v prípade Slovenska predstavuje 1,02 %, priblížil Šmál.

"Najdôležitejšie je, že ak by Slovenská republika musela pomôcť, tak z pohľadu verejných financií by to bola zisková finančná operácia, nakoľko úroková sadzba, za ktorú by SR poskytla pomoc, by bola vyššia ako náklady na získanie týchto finančných prostriedkov," zdôraznil hovorca rezortu financií. Úrokový rozdiel by bol podľa neho preto kladný a bol by príjmom štátneho rozpočtu.

Peniaze na poskytnutie pôžičky Grécku by si Slovensko pravdepodobne muselo tiež požičať. "Ale to sa týka väčšiny štátov, pretože takouto sumou nedisponuje v podstate nijaká krajina," upozornil Šmál. Zároveň pripustil, že podľa súčasných európskych rozpočtových pravidiel by takáto pôžička bola započítaná aj do slovenského verejného dlhu. Aj táto otázka však podľa neho bude ešte predmetom diskusií na európskej úrovni a môže dôjsť k dohode o jej vykazovaní mimo okruh verejných financií.

vjo
Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo