Porovnanie povinného zmluvného poistenia u rôznych poisťovní

29.04.2010 | Miriam Tinková, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


Predstavte si situáciu: Kúpili ste si auto a doteraz ste nemali skúsenosti s povinným zmluvným poistením. Ako budete postupovať?


Povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie má každý vlasník vozidla alebo jeho prevádzkovateľ.

V prvom rade si porovnáte jednotlivé produkty s výškou poistného krytia, ktoré ponúkajú poisťovne. Na základe výpočtov zistíte jednotlivé ročné poistné splátky.

Ako príklad uvádzame osobný automobil do 3,5 t s výkonom motora 96 kW. Auto ste si zakúpil staršie s rokom výroby 2004 na bežnú prevádzku. Ste fyzická osoba, ktorá ho bude používať k súkromným účelom. Najväčšia prípustná celková hmotnosť je 2090 kg.

Ďalšie parametre, ktoré sú dôležité pre poisťovňu: vek majiteľa vozidla, doba bezškodového priebehu, frekvencia platby poistného.

Pre náš výpočet sme si stanovili vek majiteľa 27 rokov, dobu bezškodného priebehu menej ako 1 rok a frekvenciu poistného platenia ročne.

Príklad výpočtu PZP

Napríklad povinné zmluvné poistenie u poisťovne Union sa vypočíta na základe parametra hmotnosť vozidla v kombinácií s výkonom vozidla a vekom. Parameter hmotnosť vozidla je neobvyklým parametrom, ale používaný na trhoch v rámci Európy. Union odmeňuje aj za bezškodný priebeh, napr.  ak vo výške za 10 mesiacov od začiatku poistenia nespôsobíte škodu, bude vám vrátené 10% z PZP. Poisťovňa Union ponúka dva produkty PZP Optimum a PZP Excellent. PZP Optimum kryje škody na zdraví a majetku do výšky 3 mil. eur a PZP Excellent do výšky 5 mil. eur. To sú najvyššie limity poistného krytia na území Slovenska.

 

Tabuľka: Prehľad poistného na povinné zmluvné poistenie u vybraných spoločností

Poisťovňa Poistné krytie zdravie/majetok Poistné
Ročné Polročné Štvrťročné
KOMUNÁLNA poisťovňa Garant plus 2,5/0,7 mil. EUR 156,- € 80,34 € 40,17 €
Wustenrot poisťovňa Wustenrot 2,5/0,7 mil. EUR 169,- €
42,25 €
Union poisťovňa Optimum 3/3 mil. EUR 170,- € 85,- € 42,50 €
UNIQA Štandard 2,5/0,7 mil. EUR 179,28 € 89,50 € 44,82 €
Generali Slovensko Bonus Štandard 2,5/1 mil. EUR 191,- € 95,50 € 47,75 €

 

Podľa  následovného prehľadu má najlacnejšie splátky Komunálna poisťovňa vo výške 156 eur ročne. Okrem ceny a limitov poistného krytia zohrávajú dôležitú úlohu aj výhody poistnej zmluvy alebo zľavy pri inom poistení u istého typu poisťovne.

Napríklad Wüstenrot sa vyznačuje tým, že má prehľadný sadzobník podľa výkonu motoru a poistenie prívesu do 3500 kg za 1 €. Mimo to ponúka splátky štvrťročné bez navýšenia.  Komunálna poisťovňa má v cene zákonného poistenia  automaticky poistenie úrazu vodiča a členov posádky do 3 319,39 € (100 000 Sk) pre každého člena posádky motorového vozidla. UNIQA poskytuje zľavu až 25% vodičom nad 27 rokov , takisto pre firmy (i živnostníkov) a zľavu 20% pre dôchodcov nad 70 rokov. Generali Slovensko ponúka na výber vyššie aj nižšie limity poistného krytia,  zľavu 34  € pri jazde vozidla na území SR a ČR alebo SR a Maďarska. Toto sú všetko kritéria, ktoré môžu vo veľkej miere ovplyvniť vaše rozhodovanie.

Po zhodnocení týchto skutočností sa môžete rozhodovať, ktorý produkt je pre vás najvýhodnejší. Ak sa v priebehu roku rozhodnete pre inú poisťovňu, je to potrebné včas nahlásiť. Nahlásiť by ste to mali najneskôr 6 týždňov pred skončením poistného obdobia, ktoré býva 12 mesiacov.

Celkovo môžeme zhodnotiť, že PZP slúži na to, aby vodičov motivovalo k zodpovědnému chovaniu pri jazde motorovým vozidlom prostredníctvom výhodnej ceny a  nastavených bonusov.  Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.