J.POČIATEK: Urobíme všetko preto, aby sme deficit znížili na 5,5 %

05.05.2010 | TS, TASR
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Sečovce 5. mája (TASR) - Zníženie deficitu slovenských verejných financií z vlaňajších 6,8 % na plánovaných 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) v...


...tomto roku je podľa ministra financií Jána Počiatka (nominant Smer-SD) pre vládu výzvou, svoje deklarované záväzky však chce dodržať.

Európska komisia (EK) však nepredpokladá, že by sa to Slovensku podarilo. V dnes zverejnenej prognóze odhaduje tohtoročný verejný schodok v SR na úrovni 6 % HDP. "Pozerám sa na to s dávkou rešpektu a berieme to na vedomie, ale máme našu úlohu, ku ktorej sme sa zaviazali, a to je 5,5 % v tomto roku. Urobíme všetko preto, aby to bolo 5,5 %, nie 6 %," zdôraznil Počiatek po dnešnom výjazdovom rokovaní vládneho kabinetu v Sečovciach.

O tom, ako nakoniec verejné financie v tomto roku dopadnú, podľa ministra priebežné plnenie rozpočtu veľa nepovie. Podľa aktuálnych informácií sa štátny rozpočet v apríli tohto roka dostal do deficitu 1,480 miliardy eur, pričom vlani to v rovnakom období bolo len 347 miliónov eur. Na celý rok 2010 je naplánovaný schodok na rekordnej úrovni 3,746 miliardy eur.

"Každodenný hotovostný deficit nemá takú vypovedaciu hodnotu, z ktorej by ste vedeli predpokladať, či sme na tom dobre alebo nie. Navyše, jeho čerpanie v priebehu roka nie je lineárne," reagoval dnes na tento vývoj Počiatek.

Okrem toho podľa neho časť rozdielu v porovnaní s vlaňajškom spôsobuje pokrývanie výpadku v Sociálnej poisťovni kvôli druhému dôchodkovému pilieru. "Ten mal byť pôvodne vykrývaný zo štátnych finančných aktív až do konca roka 2010, ale keďže bol reformou druhý pilier parametricky zle nastavený, tak tie prostriedky boli vyčerpané skôr a musí to dnes znášať štátny rozpočet," pripomenul minister.

Hospodárenie štátu vlani výrazne ovplyvnila globálna hospodárska kríza, ktorá sa podpísala pod medziročný prepad slovenskej ekonomiky o 4,7 % a z toho vyplývajúce výpadky v príjmoch štátu. Deficit verejných financií tak dosiahol namiesto pôvodne plánovaných 2,1 % až 6,8 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Od roku 2010 sa však vláda zaviazala k odštartovaniu výraznej konsolidácie verejných financií. Podľa rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky, ktorý v novembri 2009 schválil parlament, by mal verejný deficit klesnúť v tomto roku na 5,5 % a budúci rok na 4,2 % HDP. V roku 2012 by sa mal už vtesnať do 3-% limitu požadovaného európskymi rozpočtovými pravidlami.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

vjo se
Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.