21. týždeň: Komentár o voľbách v Českej republike

26.05.2010 | Saxo Bank, Finance.sk
Investovanie


Volebný pat sa bude všeobecne považovať za zlý výsledok. Nová vláda, nech už bude koaličná, alebo menšinová, to bude mať pri znižovaní deficitu ťažšie, čo vyvinie tlak na pokles CZK.


 V roku 2010 bola zatiaľ CZK voči EUR silná, aj keď oslabila v posledných týždňoch, čo poškodí exportne orientovanú českú ekonomiku a existuje pravdepodobnosť, že by centrálna banka mohla znížiť sadzby.

Pomer deficit/HDP je teraz na úrovni 5,9 %, a tak musí byť znížený o 50 %, aby sa splnilo nariadenie EÚ, ale volebný pat pravdepodobne povedie k pokračovaniu veľkých deficitov, s ktorými sa krajina potyká už niekoľko rokov. Okrem toho debakel týkajúci sa štátneho dlhu eurozóny viedol k určitému rastu výnosov, čo nie je pozitívne, keď sa snažíte predať 280 mld. CZK štátnych dlhopisov ako Česká republika. Vyššie výnosy znamenajú vyššie výdavky na úroky, čo povedie k tomu, že bude sa ťažšie vyvažovať rozpočet.

Akciový trh bude patom taktiež poškodený, aj keď je pat do určitej miery už ocenený. Najkvalitnejšie (blue chip) české akcie klesli z aprílového maxima o 27 %, zatiaľ čo index Bloomberg európskych 500 spoločností poklesol len o niečo viac ako o polovicu uvedeného čísla.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.