22. týždeň: Znižovanie rizika udávalo v máji smer

02.06.2010 | Saxo Bank, Finance.sk
Investovanie


Globálne akciové trhy zažili v máji najhorší mesiac od konca roka 2008. Európska dlhová kríza eskaluje a investori sa zbavujú aktív naprieč jednotlivými typmi, vrátane komodít.


Bezpečné prístavy ako zlato, dolár a niektoré vládne dlhopisy naďalej lákajú investorov, ktorí opúšťajú rizikové aktíva. Údaje o vývoji ekonomík sú vo všeobecnosti pozitívne, investori na ne však nereagujú. Americká dáta podporili dolár ako rastúcu menu a Spojené štáty ekonomickým vývojom predbehli Európu a Japonsko.

Euro pokračovalo v páde a takmer hodilo uterák do ringu. Oslabovanie sa zastavilo na úrovni kľúčového supportu 1,2135 voči doláru a do konca mesiaca sa pohybovalo do strany. Ak by bola prelomená táto hranica, ktorá predstavuje 50 % úrovne návratu z rally v rokoch 2000 až 2008, viedlo by to pravdepodobne k ďalšiemu poklesu až na hodnoty 1,20.

Index Reuters Jefferies CRB odpísal v priebehu mája viac ako 8 % a pripísal si tak najväčší mesačný prepad od novembra 2008. Trhy, ktoré patrili k favoritom sa dostali pod predajný tlak, ropa spolu s ropnými destilátmi, platina a paládium majú za sebou dvojciferné straty.

saxo_1_12.jpg 

Miera, s akou trh redukuje riziko, bola zvýraznená aj v týždennej správe od CFTC, ktorá ukázala na dramatický pokles v dlhých špekulatívnych pozíciách na rope a benzínu. Pozície na platinových future kontraktoch na burze NYMEX majú za sebou najväčší týždenný pokles za jeden týždeň vo svojej histórii, špekulatívne long pozície za máj poklesli o 38 %.

Opäť tak ožilo burzové príslovie, ktoré hovorí, že v máji je čas na predaj. Či však investori ostávajú na trhu, to je otázka. Rýchly pokles bol vystriedaný malým nárastom, ako sa investori rozhliadali po nákupných príležitostiach na poli vypredaných komodít. Nadchádzajúce mesiac ukáže, či táto stabilizácia vydrží alebo za rohom čaká ďalšia prudká reakcia trhu. Každopádne, čaká nás zaujímavé, ale volatilné leto.

Ropa stratila počas prvých týždňov v máji štvrtinu svojej hodnoty a dostala sa do víru negatívnych správ. Spomaľujúce európské ekonomiky, obavy o čínsky rast a stále vysoké zásoby ropy prispeli k tomu, že ropa stratila 22 dolárov. Všeobecne dobré správy z trhov boli ignorované do doby, než sa cena dostala do pre-predaného pásma. Tam opäť prilákala pozornosť investorov.

Future kontrakty na ropu WTI s dodaním v júli zamazali 38,2 % strát a dosiahli ceny 75,80 USD pred tým, než s blížiacim sa koncom mesiaca a americkým sviatkom klesla na trhu aktivita. Špekulácie, že oživenie americkej ekonomiky potiahne svetový dopyt je hlavnou správou spolu s očakávaným reportom o americkej nezamestnanosti, ktorý bude zverejnený v piatok. Stojí za zmienku, že napriek nedávnym výpredajom väčšina hlavných predpovedí stále vidí ropu na konci roka nad 85 USD.

1_saxo_1.jpg 

Technicky nedávny nárast ceny vrátil ropu na indikátore RSI do neutrálneho pásma. Očakávame konsolidáciu s pohybom do strany, minimálne do piatkového reportu o nezamestnanosti. Rezistencia predstavujú ceny 75,80 USD a 78,50 USD, supporty potom úrovne 73,20 USD a 71,25 USD.

Zlato a zemný plyn boli jediné komodity, ktoré si dokázali pripísať za máj zisky. Investori totiž hľadali bezpečný prístav, aby v ňom mohli čeliť rastúcim problémom v Európe. Monetárna politika západnej Európy pravdepodobne zostane uvoľnená, aby mohla podporovať nestabilné banky a to sa môže vyvinúť do vyššej inflácie.

Finančné investície do zlata dosiahli vďaka popularite ETF nové maximum, celkovo vyrástli o 8,3 % alebo 5 miliónov uncí na celkových 63,8 miliónov uncí, pričom špekulatívne dlhé pozície na burze COMEX v New Yorku zostávajú stabilné na 23 miliónoch uncí.

Technicky zlato vyzerá stabilne na úrovni 1 200 dolárov, predchádzajúci pokles prilákal kupcov. Zo strednodobého pohľadu uprednostňujeme rast ceny na nové maximá, pričom krátkodobý výhľad je neistý. Objem investícií, ktorý pritiekol do zlata počas nedávnej vládnej krízy zvyšuje riziko poklesu ceny späť na 1 135 USD.

1_saxo.jpg 

Zatiaľ nad úrovňou 1 198 USD zostávame long a sledujeme momentum a jeho vplyv na pohyb ceny. Rezistencia je na 1 225 USD a 1 250 USD. Podpora potom na 1 198 USD a 1 180 USD. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.