Na dovolenku vlastným autom - Aké vybavenie auta a doklady si nesmiete zabudnúť?

13.07.2010 | Miriam Tinková, Finance.sk
Poistenie - spravodajstvo


 A čo robiť pri vzniku nehody? Ak cestujete do zahraničia vlastným autom, kontrola technického stavu a výbavy vozidla je jeden z najdôležitejších bodov prípravy na cestu.


V prvom rade by ste si mali skontrolovať, či je výbava kompletná. Zistite stav lékarničky, ktorá by nemala mať vypršanú platnosť. Dôkladne si preverte, čo vyžaduje krajina, kam práve cestujete. Takisto sa odporúča  zabezpečiť si reflexné vesty pre celú posádku vozidla a skontrolovať stav balenia náhradných žiaroviek.

Napríklad ak budete cestovať známou trasou pre dovolenkárov  Rakúsko – Slovinsko – Chorvátsko, v týchto krajinách je povinnou výbavou vozidla reflexná vesta. Povolenou farbou je žltá alebo oranžová, zelená je zakázaná. Počet viest v niektorých krajinách závisí od počtu cestujúcich vo vozidle. Hasiaci prístroj nie je povinný.

Naopak, ak budete cestovať do Bulharska, tak musíte mať v povinnej výbave i hasiaci prístroj. A okrem toho: lékarničku, výstražný trojuhelník a v Bulharsku sa kontroluje aj ojazdenosť pneumatik - minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm. Výstražný trojúholník je potrebný, ak veziete aj príves do krajín ako Srbsko a Čierna Hora. V Slovinsku a v Chorvatsku sa odporúča mať v povinnej výbave sadu náhradných žiaroviek.

A aké doklady by ste mali mať so sebou?

 • technický preukaz,
 • medzinárodný vodičský preukaz (je výhodou)
 • notársky overený súhlas majiteľa (pri ceste požičaným autom)
 • medzinárodná poznávacia značka vozidla
 • zelená karta

Prečo je potrebná zelená karta a aký je rozdiel medzi bielou a zelenou kartou?

Zelená karta je medzinárodne platný doklad o poistení. Zelenou kartou sa preukazujete pre zdokladovanie povinného zmluvného poistenia v zahraničí. Ak cestujete do štátu, s ktorým nemá Slovenská republika dohodu o zelenej karte, môžete si uzavrieť na území takéhoto štátu tzv. hraničné poistenie.

Existuje rozdelenie štátov systému Zelenej karty do dvoch skupín. Prvá skupina akceptuje jedine Zelenú kartu ako doklad preukazujúci existenciu poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Pri prechode hraníc sa ňou preukazujete a je to povinné. Patria sem krajiny ako Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bielorusko, Izrael, Irán, Maroko, Moldavsko, bývalá zväzová republika Macedónsko, Rusko, Srbsko a Čierna Hora, Tunisko, Turecko, Ukrajina.

Druhá skupina štátov rešpektuje medzinárodnú poznávaciu značku vozidla ako potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú motorovým vozidlom. Pri prechode hraníc nie je povinné preukazovať sa Zelenou kartou. Je to tak u  krajín ako Bulharsko a Rumunsko, Rakúsko, Andora, Belgicko, Švajčiarsko, Dánko a Nemecko. Ale stávajú sa prípady, kedy polícia v týchto štátoch si vyžiada od vás Zelenú kartu i keď je to v rozpore s dohodami. Odporúčame preto mať Zelenú kartu na všetkých cestách do zahraničia.

K čomu slúži biela karta?

Biela karta je doklad o povinnom zmluvnom poistení v rámci Slovenskej republiky. Je potrebné sa ňou preukazovať pri cestnej kontrole v tuzemsku.

Nehoda v zahraničí

V prípade vzniku nehody v zahraničí, zistite  najskôr tieto informácie od vinníka nehody:

 • meno, priezvisko a trvalý pobyt alebo obchodné meno a sídlo držiteľa alebo vlastníka motorového vozidla
 • obchodné meno a sídlo poisťovateľa, u ktorého bolo uzavreté poistenie zodpovednosti
 • číslo poistnej zmluvy
 • evidenčné číslo resp. štátnu poznávaciu značku motorového vozidla a medzinárodnú poznávaciu  značku krajiny registrácie vozidla, ktorým bola škoda spôsobená
 • číslo zelenej karty alebo
 • číslo poistnej zmluvy hraničného poistenia ak ide o cudzozemské motorové vozidlo škodcu

S ostatnými účastníkmi nehody spíšte európsky formulár tzv. Záznam o dopravnej nehode. Je dobré si ho vytlačiť a voziť ho pri zahraničných cestách so sebou. V prípade, že máte formulár v slovenčine a ďalší účastníci v inom jazyku, vyplníte ho v slovenčine a takisto v inom jazyku. Obsah formulárov je totožný. A nezabudnite privolať k nehode políciu. Protokol podpisujte v prípade, že rozumiete obsahu, inak tam zadajte svoje vyjadrenie v slovenčine, aby ste nepodpísali niečo, čomu vlastne nerozumiete.

Takisto odporúčame, aby ste si vo vlastnom záujme vyhotovili vlastnú fotodokumentáciu nehody vrátane evidenčných čísiel vozidiel.   Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.