29. týždeň: Vyšší rating: väčšie predaje, vyššia výkonnosť a nižšie náklady

19.07.2010 | Roman Dvořák, Finance.sk
Investovanie


Rating fondov je jedným z kritérií, ktoré môžu ovplyvňovať záujem zo strany investorov. Dá sa predpokladať, že medzi veľkosťou majetku pod správou fondu a jeho ratingom existuje pozitívny vzťah.


Overme, či s každou hviezdou od Morningstar rastie aj ochota investorov zverovať svoje peniaze do správy fondu. Nasledujúca tabuľka ukazuje priemernú veľkosť fondov zaregistrovaných pre distribúciu v Rakúsku podľa ich ratingu (celkovo sa jedná o 11 844 fondov).

Vidíme, že najviac aktív v priemere spravujú fondy s piatimi hviezdami, najmenej fondy s jednou hviezdou. Čím vyšší je rating, tým vyššia je priemerná veľkosť fondov a naopak. Fondy s vyšším ratingom teda zrejme naozaj lepšie získavajú klientov, či už kvôli hodnoteniu samému, alebo kvôli historickej výkonnosti, ktorá je s ním priamo spojená. V ďalšom stĺpci totiž vidíme priemernú výkonnosť fondov pre jednotlivé stupne ratingu. Za každú hviezdu navyše bola priemerná ročná výkonnosť vyššia o 1,6 až 2,6 percentuálnych bodov! Všimnime si, aký markantný je rozdiel vo výkonnosti päť a jednohviezdičkových fondov. Kým všetky päťhviezdičkové fondy dohromady zaznamenali v priemere kladnú výkonnosť 5,5% p.a. za posledných päť rokov, fondy s jednou hviezdičkou strácali v priemere ročne 2,17% p.a. Okrem výkonnosti hovoria v prospech fondov s vyšším ratingom aj náklady. Ako ukazuje predposledný stĺpec tabuľky, fondy s vyšším ratingom majú v priemere nižšie náklady (TER).

Morningstar rating Priemerná veľkosť
fondu (v mil. Eur)
TER 5-ročná výkonnosť p.a.
***** 241 1.35 5.50
**** 170 1.43 3.76
*** 112
1.67 2.06
** 68
1.79 0.46
* 54 1.85 -2.17
Zdroj: Morningstar, 30.6.2010*

Autor pracuje ako analytik trhov a produktov Pioneer Investments  pioneer_invetments.jpg

*Pozn. Morningstar hodnotí fondy jednou až piatimi hviezdami podľa ich minulej výkonnosti (očistené o riziko a všetky predajné poplatky) porovnané s fondami podobnej investičnej stratégie. Prvých 10% fondov s najlepšou výkonnosťou dostane päť hviezd, ďalších 22,5% štyri, ďalších 35% tri, ďalších 22,5% dve a posledných 10% jednu hviezdu. Fondy sú hodnotené za výkonnosť dosiahnutú v uplynulých troch, piatich a desiatich rokoch. Z ratingu za tieto jednotlivé obdobia sa vypočíta celkový rating (uvedený v tabuľke). Fondy s kratšou históriou ako tri roky nie sú hodnotené. Morningstar prideľuje rating za výkonnosť dosiahnutú za uplynulé tri, päť a desať rokov. Hodnotenie je objektívne, založené výhradne na matematickom výpočte minulých výkonností. Ide o užitočný nástroj pre ďalšiu analýzu fondov, ktorý by však nemal byť považovaný za odporúčanie na kúpu alebo predaj.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.