Alternatívne investície: Managed futures

23.09.2010 | Radim Kolmaš, Finance.sk
Investovanie - spravodajstvo


Tzv. “managed futures” je typ alternatívnej investície, ktorá spočíva v alokovaní investičného kapitálu profesionálnym a licencovaným obchodníkom na trhoch futures a opcií.


Narozdiel od podielových fondov, stratégie managed futures sú schopné byť ziskové držaním dlhých, ale aj krátkych pozícií (short selling). Preferované finančné nástroje sú pochopiteľne futures kontrakty, ale aj opcie na komodity, úrokové miery, akcie alebo devízi.

Kto riadi managed futures

Managed futures sú riadené licencovanými Commodity Trading Advisors (CTA), ktorí sú regulovaní v USA dvoma asociáciami: Commodity Futures Trading Commission (CFTC) a National Futures Association (NFA). Kompenzácia pre CTA spočíva hlavne v zdielaní zisku na daný účet. Najčastejšie to je od 15 do 30% z rozmnoženého zisku. Dôležitá informácia je, že zisk pre CTA je založený na tzv. High Watermark princípe – tento spôsob zaisťuje, že CTA neprofituje, keď vykáže “slabý výkon.” V skratke, CTA si odvodí svoj profit iba vtedy, ak účet investora stále rastie a prekonáva nové maximá dosiahnutého profitu. Väčšina CTA ešte požaduje tzv. management fee na administráciu, tento poplatok nepresahuje 2% z vloženého kapitálu.

Rozdiel medzi managed futures a ďalšími investíciami

Odlíšenie od “klasických investícií,” ako sú akcie alebo dlhopisy, je zrejmé. Pri managed futures je kapitál investora riadený tímom profesionálov, ktorí s ním aktívne obchodujú na finančných trhoch, a teda môžu napríklad profitovať na poklese cien akcií atď. Managed futures účty môžu byť obchodované veľkým množstvom stratégií. Veľké množstvo CTA používa trend nasledujúce stratégie. Ale taktiež sa hojne využíva scalping (veľmi krátkodobé obchodovanie, založené na volatilite cien), pairs trading (vyhľadávanie akcií z toho istého sektoru, kde sa umiesti dlhá pozícia a na druhú akciu krátka pozícia), vypisovanie opcií, arbitráže, fundamentálne obchodovanie, technické obchodovanie, dlhodobé a tak ďalej.

Najčastejšie obchodované inštrumenty:

1_brevia.jpg

Od svojho počiatku roku 1980 do súčastnosti (2010), managed futures merané CASAM CISDM CTA Equal Weighted Indexom, mali zložený priemerný zisk 14.52%, čo zjavne prevyšuje výkonnosť akciového trhu v USA (S&P500, 7.04%). “Finančné trhy, hlavne tie akciové, sa pohybujú v určitých cykloch. Po vzrastoch nasledujú pády a opačne. Práve managed futures sú dôkazom toho, že nie vždy to platí. Stabilný rast managed futures spojený s nízkou volatilitou len zdôrazňujú potenciál tejto, u nás máloznámej, triedy aktív,” tvrdí Tomáš Porhajaš z českej spoločnosti Brevia finance s.r.o.

Z historickej perspektívy vykazovali a stále vykazujú managed futures veľmi nízku koreláciu k tradičným investíciam ako sú akcie alebo dlhopisy. Podľa modernej portfólio teórie, managed futures zohrávajú v danom portfóliu významnú úlohu, keďže znižujú volatilitu portfólia, a zároveň posilňujú jeho potenciál ziskovosti. Veľkým zástancom managed futures bol John Lintner (profesor z Harvard University a spoluautor Capital Asset Pricing Model-u), ktorý odporúčal investorom vložiť aspoň 20% kapitálu portfólia do managed futures. Lintner: “Managed futures by nemali byť vnímané ako prostriedok na zaistenie proti riziku, ale skôr ako zdroj likvidného a transparentného výnosu, ktorý zvyčajne nie je v priamom vzťahu s tradičnými či inými alternatívnymi investíciami.”

Trh managed futures v súčastnosti spravuje aktíva investorom po celom svete v hodnote presahujúcej 250 miliárd amerických dolárov.

Výhody managed futures

  • Zahrnutie do investičného portfólia prináša zníženie celkovej volatility a následne zvyšuje potenciál ziskovosti daného portfólia
  • Možnosti širokej diverzifikácie
  • Príležitosti profitovať v akomkoľvek ekonomickom prostredí
  • Redukcia risku vďaka prísnym kritériam jednotlivých money managerov (CTA) a takmer nulovej korelácii medzi nimi
  • Štatisticky, managed futures (Barclay CTA Index, CASAM CISDM CTA Equal Weighted Index) rástli od svojho vzniku (1980) takmer dvakrát rýchlejšie ako S&P500, a to s výrazne menšou volatilitou
  • Zväčša, tu nie je žiadna minimálna doba pre investíciu, investované prostriedky môžu byť stiahnuté na požiadanie každý pracovný deň

Doplňujúce informácie

  • Minimálne účty money managerov začínajú od 25 000 amerických dolárov. Logicky platí, že čím viac prostriedkov, tým väčší priestor pre diverzifikáciu
  • Predchádzajúce výsledky money managerov nezaručujú ich kontinuitu v budúcnosti
  • Prostriedky investorov sú vždy držané v tzv. custodian bank ("strážca majetku") a nemôžu byť nikým vybrané okrem samotného investora


Článok bol vypracovaný v spolupráci so spoločnosťou Brevia finance s.r.o brevia_logo_original_small_100x100.jpgPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Investovanie - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.