40: týždeň: Výhľad Saxo Bank pre 4. štvrťrok 2010: Západné ekonomiky čaká nový studený front

05.10.2010 | Saxo Bank, Finance.sk
Investovanie


Saxo Bank vo svojom ekonomickom výhľade na 4. štvrťrok 2010 uznáva rastúci optimizmus v predošlých mesiacoch vzhľadom k silnej výsledkovej sezóne, ale stav americkej ekonomiky tieto výsledky stále zatieňuje.


Saxo Bank, špecialista na obchodovanie a investície, očakáva, že predaje koncovým spotrebiteľom zostanú v druhej polovici roka 2010 a v roku 2011 aj naďalej slabé a miera nezamestnanosti sa bude v 4. štvrťroku stále pohybovať tesne pod 10 %.

David Karsb?l, hlavný ekonóm Saxo Bank, tento výhľad komentoval nasledovne:

"Vzhľadom k tomu, že index S&P500 sa v súčasnej dobe obchoduje približne na rovnakej úrovni ako na začiatku roka, a vzhľadom na nedostatok investícií v dôsledku slabého trhu s bývaním, pretrvávajúcich problémov v južnej Európe a vo väčšine rozvinutých ekonomík sa Saxo Bank obáva, že príde studený front, ktorý v roku 2011 prinesie ďalšie problémy a nepríjemnosti."

Akciové trhy sa spoliehajú na to, že sa impozantné tempá rastu ziskov zaznamenané v predchádzajúcich štvrťrokoch udržia aj naďalej. Podľa banky spočíva problém v tom, že rast ziskov pochádza v súčasnosti takmer výlučne z jedného zdroja: zo zvyšovania marží. A keďže zisky z produktivity môžu príjmy dotiahnuť len na určitú úroveň, musí na pomoc čoskoro pribehnúť rast tržieb.

Banka predpokladá, že výdavky na štátnej a miestnej úrovni zostanú v klesajúcom trende, pretože politici usilujú o vyrovnané rozpočty. Napriek tomu, že všeobecne sa má za to, že recesia skončila v lete 2009, na štátnej a miestnej úrovni je stále živou realitou.

"Obavy z dvojitého dna sa cez leto znovu vynorili na povrch v dôsledku ďalšieho spomalenia americkej ekonomiky, ako predpovedal náš výhľad na rok 2010. Očakávame, že sa rast v štvrtom štvrťroku 2010 úplne zastaví, pretože spotrebitelia sa oddlžujú, spracovateľský sektor sa spomalí a na investície bude mať negatívny vplyv slabý trh rezidenčného bývania. Riziko dvojitého poklesu počas najbližších niekoľkých kvartálov je podľa nášho názoru bohužiaľ značné," dodáva D. Karsb?l.

Výhľad pre 4. štvrťrok 2010 sa zameriava na nasledujúce oblasti:

Všeobecný komentár k vývoju na trhoch

Ako uviedol strategický tím Saxo Bank vo svojom výhľade na 3. štvrťrok, lepšie hospodárske výsledky podnikov priniesli v 3. štvrťroku určitý optimizmus. To však nepomôže ani spotrebiteľom bojujúcim s dlhmi, ani vládam ochromeným rozpočtovými deficitmi, ani zúriacej dezinflácii. Realita ekonomických problémov naberá jasné obrysy, ale stále je potrebné prejsť ešte dlhú cestu, a zatiaľ čo niektoré ekonomiky sa začínajú zotavovať, iné bojujú teraz ešte viac než predtým.

Makroekonomická prognóza

Saxo Bank očakáva, že riziko sa bude obchodovať v pásme. Jej ekonomický výhľad diktuje skôr medvedia pozícia, než ako naznačuje spomínané obchodné pásmo, najmä s prihliadnutím k hroziacemu spomaleniu v Číne a pretrvávajúcim obavám zo štátnych bankrotov. Analytici sú tiež znepokojení stavom v eurozóne. Rovnako ako USA a Japonsko, aj Európa čelí slabej súkromnej ekonomike, ale na rozdiel od oboch posledne menovaných krajín sú tu na obzore aj prekážky v podobe škrtov vo verejnom sektore. Znižovanie deficitov je nevyhnutným, zdravým procesom, ale jeho krátkodobý vplyv na rast HDP bude značný.

Výhľad vývoja na devízových trhoch

Pokiaľ ide o hlavné menové páry, téma "decoupling" sa odráža vo veľmi slabom americkom dolári, eure a britskej libre. Meny, ktoré prostredníctvom exportných trhov prúdia do novo sa rozvíjajúcich ekonomík, ako je austrálsky a novozélandský dolár a možno snáď aj švédska koruna, si ale na druhej strane po väčšinu roka viedli veľmi dobre.

Výhľad vývoja na akciových trhoch

Analytici sú toho názoru, že akciové trhy si v skutočnosti maľujú globálnu ekonomiku príliš naružovo. V roku 2011 budú tržby podľa očakávania slabé a vo vleku vývoja nominálneho HDP, avšak schopnosť podnikov znižovať náklady nie je možné podceňovať. Preto očakávame, že rast ziskov ostane v roku 2011 bez zmeny alebo mierne vzrastie, nepôjde však priamo nadol. Od roku 2012 očakáva Saxo Bank normálny vývoj rastu ziskov.

Výhľad vývoja na komoditných trhoch

Nepriaznivé počasie na celej zemeguli a následný dopad, ktorý to má na ceny potravín, bude na seba pútať pozornosť aj vo štvrtom štvrťroku. Tento fakt spolu s pretrvávajúcimi obavami z recesie v podobe dvojitého dna vyústi do značných rozdielov vo výkonnosti jednotlivých komoditných sektorov. Súčasný ekonomický výhľad aj naďalej láka kupujúcich na skupinu kovov zahŕňajúcu zlato, striebro a platinové kovy, pričom investorom sa v treťom štvrťroku dostalo zaslúženej odmeny.

Menová politika a sadzby
Predpokladá sa, že centrálne banky USA, eurozóny a Japonska ponechajú základné úrokové sadzby až do 2. štvrťrok 2011 bezo zmeny.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.