Mesto oproti roku 2008 znížilo svoje úverové zaťaženie

10.11.2010 | TS, TASR
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Bratislava 10. novembra (TASR) - V roku 2008 predstavovalo úverové zaťaženie Bratislavy sumu 146 miliónov eur. Dnes je to 128,5 milióna eur....


..."Dokazuje to, že mesto dlh spláca a zároveň pokrýva samosprávne funkcie, ktoré mu vyplývajú zo Štatútu Bratislavy," uviedla v reakcii na analýzu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorá je k hlavnému mestu kritická, hovorkyňa bratislavského primátora Beatrice Szabóová.

"Hlavné mesto nepozná kritériá medializovaného hodnotenia INEKO, preto je ťažké sa k analýze vyjadriť. Bratislava má ako hlavné mesto najväčšie bežné príjmy, a to jej umožňuje čerpať primerane vysoké úvery čo však v nijakom prípade nemožno porovnávať s inými slovenskými mestami," vyhlásila.

INEKO 4. novembra zverejnilo analýzu, podľa ktorej spomedzi 20 miest s počtom obyvateľov nad 30.000 (pozn. mesto Prešov ešte na internete nezverejnilo súvahu za minulý rok) dosiahol celkový schodok rozpočtov 107 miliónov eur, čo predstavovalo 12 % ich príjmov. "Najväčší podiel má na tom Bratislava, ktorej výdavky prekročili príjmy o 77 miliónov eur. Tento výsledok je najhorší aj v percentuálnom vyjadrení, keď deficit Bratislavy dosiahol takmer 36 % príjmov," vyhlásil riaditeľ INEKO Peter Goliáš.

Podľa Szabóovej mesto Bratislava znižuje svoje úverové zaťaženie a pritom plní všetky svoje funkcie, "MHD, čistenie, odvoz odpadov, verejné osvetlenie, domovy dôchodcov, umelecké školstvo a podobne". Zároveň mesto, ako mu to vyplýva zo štatútu, pravidelne odstupuje financie mestským častiam.

"Funkcie mesta nie sú v nijakom prípade ohrozené. Diskusia ohľadom riešenia záväzkov mesta, ktoré vyplývajú z rekonštrukcie ZŠ O. Nepelu, Starej radnice alebo Starého mosta nie sú o prijímaní ďalších úverov, ale o reštrukturalizácii dlhov dodávateľských firiem," uzavrela Szabóová.

df atk pop