Európske akciové trhy v stredu

08.09.2005 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


V utorok európske burzové indexy si opäť pripísali zisky, keď si v priemere pripísali 0,30 percenta. Najsilnejší bol nemecký index DAX, ktorý stúpol o 20 bodov a polepšil...


...si tak o 0,40 percenta, francúzsky index CAC stúpol o 13 bodov a zhodnotil sa tak o 0,30 percenta a britský index FTSE spevnil o 7 bodov a polepšil si tak o 0,13 percenta. Najväčšia európska zbrojárska spoločnosť, BAE Systems, reportovala za prvý polrok viac ako štvornásobný nárast zisku, vďaka rastúcim tržbám spoločnosti Airbus, profitujúcim vojenským programom. Čistý zisk spoločnosti vzrástol na 317 miliónov libier, resp. 10,8 pence na akciu, z 69 miliónov (7,4 pence na akciu) spred roka. Tržby stúpli o 14 percent na 6,77 miliardy libier. Dodávky od spoločnosti Airbus, v ktorej britská firma má 20 percentný podiel, vzrástli o 17 percent na 189 dopravných lietadiel. Taktiež spoločné podnikanie v leteckom priemysle v konzorciu Eurofighter, vynieslo spoločnosti v roku 2004 kontrakt na 236 lietadiel. Najväčšia európska farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline dnes oznámila, že sa dohodla na prevzatí kanadskej spoločnosti ID Biomedical za 1,4 miliardy dolárov. Biotechnologická firma ID Biomedical, v súčasnosti modernizuje svoje závody v Kanade a v Spojených štátoch, pri ktorých predpokladá, že od roku 2007 vyprodukujú 75 miliónov ampuliek vakcín Fluviral za deň. Glaxo zaplatí za akcie ID Biomedical 35 kanadských dolárov za kus, čo je o 13 percent viac ako bola ich včerajšia záverečná cena. Holandský prevádzkovateľ maloobchodov, spoločnosť Ahold NVRoyal , dnes reportoval zisk za fiškálny druhý štvrťrok, ktorý vyšiel pod priemerným odhadom trhu. Čistý zisk firmy sa za uplynulý štvrťrok vyšplhal na 130 miliónov eur, v porovnaní so stratou 28 miliónov eur v minulom roku. Holandský prevádzkovateľ maloobchodov v USA, ako je napríklad Stop & Shop, stráca zákazníkov v dôsledku konkurencie takých spoločností, ako napríklad Wal-Mart Stores. Spoločnosť uviedla, že vysoké ceny pohonných hmôt a škody spôsobené hurikánom sa môžu negatívne odraziť na finančných výsledkoch firmy. .BARTOLOMEI FINANCE (mp)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.