Americké akciové trhy v pondelok

27.09.2005 | Martin Piecka, BFX
Investičné spravodajstvo - BFX


Do nového týždňa vstúpili americké burzové indexy optimisticky, keď si v priemere pripísali 0,15 percenta. Ľahká ropa v New Yorku spevnila o 1,63 dolára za barel, keď...


...zatvorila na úrovni 65,82 dolárov za barel. V pondelok bola v USA zverejnená úroveň predaja existujúcich domov za mesiac august, keď sa predalo 7,29 milióna domov, pri analytickom odhade 7,11 milióna a predošlom údaji 7,16 milióna predaných existujúcich domov. Index Dow Jones spevnil o 24,04 bodu a polepšil si tak o 0,23 percenta, index S&P500 stúpol o 0,34 bodu, čím sa zhodnotil o 0,03 percenta a index Nasdaq100 spevnil o 1,11 bodu a polepšil si tak o 0,07 percenta. Spoločnosť Boeing oznámila, že dosiahla predbežnú dohodu s úniou mechanikov. Nový kontrakt by mal ukončiť trojtýždenný štrajk. Členovia únie mechanikov budú o novej zmluve hlasovať vo štvrtok. Štrajku sa zúčastnilo 19 tisíc mechanikov spoločnosti. Nová dohoda spĺňa požiadavky mechanikov v oblasti peňazí i zdravotnej starostlivosti. Boeing predpokladá, že v nastávajúcom fiškálnom roku dodá 390 lietadiel. Konkurenčný Airbus plánuje dodať 360 lietadiel. Ceny amerických akcií sa na začiatku tohto týždňa zvýšili, pretože sa nepotvrdili prognózy škôd, ktoré spôsobil hurikán Rita. Odhady hovorili o výraznejšom poškodení oblastí, cez ktoré sa hurikán prehnal. Cena ropy poklesla pod 64 dolárov za barel. Tropická búrka ušetrila rafinérie v Houstone, aj keď poškodila ropné veže na východnom pobreží a znížila produkciu ropy na pobreží Mexického zálivu. Pôvodné odhady hovorili o rovnakej sile hurikánov Rita a Katrina. Poisťovne by mali na poistných škodách podľa analytikov vyplatiť 3-7 miliárd dolárov. .BARTOLOMEI FINANCE (mp)


Články zo sekcie: Investičné spravodajstvo - BFXPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.