Maďarsko spätne kupuje podiel v MOL-e od Surgutneftegazu

24.05.2011 | TS, WebNoviny
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Maďarsko v utorok podpísalo dohodu o spätnom odkúpení 21,2-percentného podielu v ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL od ruskej ropnej firmy...


...Surgutneftegaz. Oznámil to premiér Viktor Orbán. Maďarský minister regionálneho rozvoja Tamás Fellegi uviedol, že Budapešť podiel kúpi za 1,88 mld. eur.

Minister dodal, že vláda bude kúpu financovať z časti úveru, ktorý v minulosti dostala od Medzinárodného menového fondu (MMF), ale zatiaľ ju nevyčerpala. Konštatoval, že vláda bude podporovať terajšiu stratégiu MOL-u ako menšinový akcionár. Podľa jeho slov kúpa podielu nebude mať vplyv na rozpočtový deficit Maďarska.

Podnik Surgut kúpil podiel v MOL-e od rakúskej spoločnosti ÖMV v roku 2009 a uviedol, že chce byť strategickým investorom. MOL však krok ruskej firmy považoval za nepriateľský.

MOL je medzinárodnou integrovanou ropno-plynárenskou skupinou v strednej a východnej Európe so sídlom v Budapešti. Svoju činnosť vykonáva v Európe, na Blízkom východe, v Afrike a v krajinách Spoločenstva nezávislých štátov. Na Slovensku pôsobí maďarský MOL prostredníctvom rafinérskej spoločnosti Slovnaft, a.s., v ktorej drží 98,4 % akcií.