Platby kartou na internete: na čo si dávať pozor?

10.08.2017 | Lenka Vyplašilová, Finance.sk
Banky,sporenie - spravodajstvo


Nakupovanie cez internet sa stáva čoraz viac populárnejším. Pri platbe však musíte byť veľmi opatrní. Ak by niekto zistil číslo vašej platobnej karty, meno a dobu platnosti, mohol by ju veľmi ľahko zneužiť.


Mnohí nakupujú radšej z pohodlia domova

Internet slúži v dnešnej dobe nielen na zábavu a vyhľadanie potrebných informácií. Prostredníctvom internetu môžte objednať a zaplatiť letenky či lístky na autobus a takisto môžte využiť ponuku rôznych internetových obchodov, ktorých sortiment sa neustále rozrastá. Niet sa čomu diviť, že mnohí nakupujú radšej z pohodlia svojho domova ako by mali „lietať“ po obchodoch. Internetové platby v súčasnosti zaznamenávajú boom a využíva ich stále viac ľudí. Existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžte uskutočňovať svoje platby cez internet:

Platobným príkazom prostredníctvom internetbankingu

 • Virtuálnym POS terminálom
 • Priamo kartou

Čo k nákupu cez internet potrebujete?

Na to, aby ste mohli platiť kartou za vaše nákupy na internete, je potrebné spĺňať niekoľko kritérií: Musíte byť držiteľom takej platobnej karty, ktorá umožňuje platby cez internet a na vašej platobnej karte musíte mať aktivované internetové platby. Je veľmi vhodné mať nastavený dostatočne vysoký limit na internetové platby a v neposlednom rade sa uistite, že máte na svojom účte dostatok finančných prostriedkov. Nakupovanie na internete je veľmi jednoduché. Vyberiete si tovar či službu a následne zaplatíte. Aké sú možnosti platieb na internete? Čítajte ďalej a dozviete sa viac aj o tom, ako si pri platbe na internete dávať pozor pred nekalými praktikami niektorých obchodníkov.

Ktoré údaje k platbe kartou cez internet budete potrebovať?

 • Číslo vašej platobnej karty – ide o číslo na prednej strane karty,
 • Meno držiteľa karty,
 • Dátum expirácie karty,
 • Obchodník od vás môže požadovať tzv. CVV2/CVC2 kód – ide o trojmiestny kód, ktorý nájdete na zadnej strane vašej platobnej karty na prúžku, kde je váš podpis,
 • Údaje ako adresa, bydlisko nie sú k overeniu platnosti platobnej karty potrebné, avšak je vhodné ich zadať pre prípadné reklamácie.

Na čo si pri platbe dávať pozor?

Práve tretia uvedená možnosť, ako platiť na internete za tovar alebo služby, je veľmi riskantným spôsobom. Je preto dôležité, aby ste boli opatrní a dodržiavali niekoľko základných pravidiel, čím sa vyhnete zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam.

 • Číslo vašej karty poskytujte len dôveryhodným obchodníkom,
 • V prípade akýchkoľvek pochybností zvoľte radšej iný spôsob úhrady než platobnou kartou,
 • Neplaťte týmto spôsobom, pokiaľ si nie ste úplne istý, že obchodník je naozaj seriózny a že jeho stránky poskytujú dostatočnú úroveň zabezpečenia,
 • Presvedčte sa, že komunikácia medzi vami a internetovým obchodom je zabezpečená, čo znamená, že obchodník má zakódovaný prenos údajov o vašej platobnej karte – používa protokol SSL (grafické znázornenie v podobe zlatého zámku) alebo 3D-Secure protokol, ktorý je na interentových stránkach obchodníkov zobrazený ako „Verified by Visa“ v prípade kartovej spoločnosti Visa alebo „MasterCard SecureCode“ v prípade spoločnosti MasterCard,
 • Tieto údaje o zabezpečení by mali byť zverejnené na internetovej stránke obchodu,
 • Protokol SSL poskytuje dostatočnú úroveň zabezpečenia,
 • Najvyššiu úroveň zabezpečenia poskytuje 3D-Secure Protokol.

Najbezpečnejšou formou platby na internete cez kartu je PayPal

Ide o internetový platobný systém. Umožňuje transfery peňazí medzi účtami, ktoré sú identifikované emailovými adresami. Na to, aby ste si založili svoj PayPal účet stačí zadať emailovú adresu, poštovú adresu a vytvoriť si vlastné heslo. Následne zadáte údaje o svojej platobnej karte alebo si nabijete svoj účet. Všetky údaje budú na vašom PayPal účte bezpečne uložené a vy ich nebudete musieť opakovane zadávať pri každej platbe. PayPal je zárukou bezpečného nakupovania cez internet. Platby prostredníctvom PayPal sú akceptované nielen veľkými internetovými obchodmi, ale aj nezávislými maloobchodníkmi. Ak je to možné, vyhľadávajte práve tento spôsob platby za tovar na internete. Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4
Hlasované: 19 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Banky,sporenie - spravodajstvo