Platby kartou na internete: na čo si dávať pozor?

Lenka Vyplašilová | rubrika: Článok | 10. 8. 2017
Nakupovanie cez internet sa stáva čoraz viac populárnejším. Pri platbevšak musíte byť veľmi opatrní. Ak by niekto zistil číslo vašej platobnejkarty, meno a dobu platnosti, mohol by ju veľmi ľahko zneužiť.
Platby kartou na internete: na čo si dávať pozor?

Zdroj: Shutterstock

Mnohí nakupujú radšej z pohodlia domova

Internet slúži v dnešnej dobe nielen na zábavu a vyhľadanie potrebných informácií. Prostredníctvom internetu môžte objednať a zaplatiť letenky či lístky na autobus a takisto môžte využiť ponuku rôznych internetových obchodov, ktorých sortiment sa neustále rozrastá. Niet sa čomu diviť, že mnohí nakupujú radšej z pohodlia svojho domova ako by mali „lietať“ po obchodoch. Internetové platby v súčasnosti zaznamenávajú boom a využíva ich stále viac ľudí. Existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžte uskutočňovať svoje platby cez internet:

Platobným príkazom prostredníctvom internetbankingu

  • Virtuálnym POS terminálom
  • Priamo kartou

Čo k nákupu cez internet potrebujete?

Na to, aby ste mohli platiť kartou za vaše nákupy na internete, je potrebné spĺňať niekoľko kritérií: Musíte byť držiteľom takej platobnej karty, ktorá umožňuje platby cez internet a na vašej platobnej karte musíte mať aktivované internetové platby. Je veľmi vhodné mať nastavený dostatočne vysoký limit na internetové platby a v neposlednom rade sa uistite, že máte na svojom účte dostatok finančných prostriedkov. Nakupovanie na internete je veľmi jednoduché. Vyberiete si tovar či službu a následne zaplatíte. Aké sú možnosti platieb na internete? Čítajte ďalej a dozviete sa viac aj o tom, ako si pri platbe na internete dávať pozor pred nekalými praktikami niektorých obchodníkov.

Ktoré údaje k platbe kartou cez internet budete potrebovať?

  • Číslo vašej platobnej karty – ide o číslo na prednej strane karty,
  • Meno držiteľa karty,
  • Dátum expirácie karty,
  • Obchodník od vás môže požadovať tzv. CVV2/CVC2 kód – ide o trojmiestny kód, ktorý nájdete na zadnej strane vašej platobnej karty na prúžku, kde je váš podpis,
  • Údaje ako adresa, bydlisko nie sú k overeniu platnosti platobnej karty potrebné, avšak je vhodné ich zadať pre prípadné reklamácie.

Na čo si pri platbe dávať pozor?

Práve tretia uvedená možnosť, ako platiť na internete za tovar alebo služby, je veľmi riskantným spôsobom. Je preto dôležité, aby ste boli opatrní a dodržiavali niekoľko základných pravidiel, čím sa vyhnete zbytočným komplikáciám a nepríjemnostiam.

  • Číslo vašej karty poskytujte len dôveryhodným obchodníkom,
  • V prípade akýchkoľvek pochybností zvoľte radšej iný spôsob úhrady než platobnou kartou,
  • Neplaťte týmto spôsobom, pokiaľ si nie ste úplne istý, že obchodník je naozaj seriózny a že jeho stránky poskytujú dostatočnú úroveň zabezpečenia,
  • Presvedčte sa, že komunikácia medzi vami a internetovým obchodom je zabezpečená, čo znamená, že obchodník má zakódovaný prenos údajov o vašej platobnej karte – používa protokol SSL (grafické znázornenie v podobe zlatého zámku) alebo 3D-Secure protokol, ktorý je na interentových stránkach obchodníkov zobrazený ako „Verified by Visa“ v prípade kartovej spoločnosti Visa alebo „MasterCard SecureCode“ v prípade spoločnosti MasterCard,
  • Tieto údaje o zabezpečení by mali byť zverejnené na internetovej stránke obchodu,
  • Protokol SSL poskytuje dostatočnú úroveň zabezpečenia,
  • Najvyššiu úroveň zabezpečenia poskytuje 3D-Secure Protokol.

Najbezpečnejšou formou platby na internete cez kartu je PayPal

Ide o internetový platobný systém. Umožňuje transfery peňazí medzi účtami, ktoré sú identifikované emailovými adresami. Na to, aby ste si založili svoj PayPal účet stačí zadať emailovú adresu, poštovú adresu a vytvoriť si vlastné heslo. Následne zadáte údaje o svojej platobnej karte alebo si nabijete svoj účet. Všetky údaje budú na vašom PayPal účte bezpečne uložené a vy ich nebudete musieť opakovane zadávať pri každej platbe. PayPal je zárukou bezpečného nakupovania cez internet. Platby prostredníctvom PayPal sú akceptované nielen veľkými internetovými obchodmi, ale aj nezávislými maloobchodníkmi. Ak je to možné, vyhľadávajte práve tento spôsob platby za tovar na internete. 

Lenka Vyplašilová

 Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Najvýhodnejšie bežné účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

21. 2. 2024 | Redakcia

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2023

V spolupráci s portálom Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vám prinášame výsledky 2. ročníka súťaže Finparáda - Finančný produkt roka 2023.

Poslali ste peniaze na nesprávny účet, zmizli vám z karty, alebo vás okradli podvodníci? Čo robiť?

21. 12. 2023 | Marek Mittaš

Poslali ste peniaze na nesprávny účet, zmizli vám z karty, alebo vás okradli podvodníci? Čo robiť?

Online služby zjednodušili množstvo procesov, vrátane platieb a nakupovania. Bohužiaľ, kvôli nim vznikli aj mnohé problémy a komplikácie, s ktorými sa môže stretnúť každý z nás. Medzi... celý článok

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

21. 11. 2023 | Redakcia

Nový rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

Na Finparáde nastala aktualizácia rebríčkov najlepších bežných účtov na trhu. Jednotkou je účet od Tatra banky, druhé miesto patrí účtu Slovenskej sporiteľne a rebríček uzatvára UniCredit... celý článok

Čo ste nevedeli o Centrálnom registri účtov?

3. 11. 2023 | Marek Mittaš

Čo ste nevedeli o Centrálnom registri účtov?

Centrálny register účtov má uchovávať a sprístupňovať dôležité informácie o bankových účtoch, majetkových účtoch a bezpečnostných schránkach. Jeho spustenie bolo naplánované na január... celý článok

Poznáte rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou? Ako ich správne používať a chrániť

5. 10. 2023 | Jan Müller

Poznáte rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou? Ako ich správne používať a chrániť

Pre platobné karty sa u nás vžil termín kreditka. V skutočnosti ale väčšinou ide o kartu debetnú. Aký veľký je v tom rozdiel?