Nemýľte si kreditnú kartu s debetnou

21.11.2018 | Redakcia, Finance.sk
Úvery a pôžičky - spravodajstvo


Veľakrát dochádza k zamieňaniu debetnej platobnej a kreditnej karty. Ani vy neviete, aký je medzi nimi rozdiel? Pomocou jednej platíte vlastnými peniazmi, kým pri druhej čerpáte úver. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.


Platobná karta – pohodlný nástroj bezhotovostného platobného styku

Používanie bankových platobných kariet v súčasnosti na Slovensku zaznamenáva rastúci trend. Platobné karty, či už debetné alebo kreditné, sa stali moderným prostriedkom, ktorý denne používa čoraz viac ľudí. Dôvodom je najmä fakt, že predstavujú pohodlný a relatívne bezpečný nástroj bezhotovostného platobného styku. Umožnia vám prístup k finančným prostriedkom prostredníctvom bankomatov, bezhotovostné platby na rôznych obchodných miestach prostredníctvom platobných terminálov a uskutočňovanie finančných transakcií cez internetové portály.

 

Rozdiel medzi kreditnou a debetnou platobnou kartou je podstatný

Platobné karty sa na prvý pohľad od seba ničím zvláštnym nelíšia. Všetky sú rovnako veľké, obdobne sfarbené, obsahujú logo banky a názov spoločnosti, ktorá ich vydala. Môžu byť buď hladké alebo embosované, resp. s vystúpeným písmom. Čo však na karte rozhodne nenájdete napísané, je informácia o tom, či ide o debetnú alebo kreditnú platobnú kartu. Veľmi často však dochádza k mylnému zamieňaniu týchto dvoch značne odlišných pojmov.

Platobná a debetná karta

Zdroj: shutterstock

Debetná platobná karta

Platobná karta je karta, prostredníctvom ktorej môžete čerpať finančné prostriedky len do výšky zostatku na vašom bežnom účte. Debetnú platobnú kartu získate automaticky takmer v každej banke ako súčasť svojho bežného účtu. Pomocou debetnej karty si môžete vybrať prostriedky z účtu alebo ňou platiť v obchodoch, maximálne však do výšky peňažných prostriedkov, ktoré na účte skutočne máte. Debetná karta môže mať domácu alebo medzinárodnú platnosť. Domácu platobnú kartu môžete používať len na území Slovenskej republiky. Medzinárodnú platobnú kartu môžete používať nielen na Slovensku, ale aj svojho pobytu v zahraničí.

Kreditná platobná karta

Kreditná karta je na prvý pohľad rovnaká ako klasická debetná karta. Má ale pridelený určitý kredit, resp. úver, ktorý vám umožňuje platiť či vyberať v hotovosti aj v prípade, že nedisponujete dostatočnými prostriedkami na účte. Úver čerpaný použitím kreditnej karty je úročený úrokovou sadzbou, ktorá je obvykle uvedená v mesačnom vyjadrení.

Vychádza najmä z faktu, že úver čerpaný kreditnou kartou je často krátkodobého charakteru a k jeho splateniu dochádza zväčša v kratšom horizonte, akým je jeden rok. Jednotlivé banky vám pri poskytnutí kreditnej karty ponúkajú rôzne dlhé bezúročné obdobie. Bezúročné obdobie sa pri kreditných kartách pohybuje najčastejšie v rozmedzí 40 až 55 dní.

Dĺžka bezúročného obdobia ovplyvňuje dátum splatnosti. Ak úver čerpaný prostredníctvom kreditnej karty splatíte počas tohto obdobia, neplatíte z neho žiadne úroky. Môžete tak takmer dva mesiace nakupovať za peniaze banky úplne zadarmo.

Rozdiel medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou

Debetná karta Kreditná karta
Vydávaná k bežnému účtu Bez nutnosti založenia bežného účtu, pre kreditnú kartu sa otvára úverový účet
Využívanie vlastných  prostriedkov do výšky disponibilného zostatku Čerpanie prostriedkov do výšky úverového rámca – požičané peniaze od banky
Výhodná pre platby a výbery hotovosti z bankomatov Určená primárne na platby, výber z bankomatu sa správa ako spotrebný úver, ktorý je okamžite k dispozícii
Nie vždy je možné ňou platiť na internete Možnosť platiť ňou na internete je vždy

Kreditná karta – jednoduchý zdroj peňažných prostriedkov

Ako vidíme, rozdielov medzi debetnou a kreditnou platobnou kartou je hneď niekoľko. Základný rozdiel však spočíva v tom, odkiaľ použité prostriedky pochádzajú. V prípade debetnej platobnej karty ide o vaše vlastné peniaze a kreditná karta vám, naopak, poskytne nie vaše peniaze, ale prostriedky banky. Kým debetná platobná karta je súčasťou takmer každého bežného účtu, kreditná karta naberá na svojej popularite tým, že jednoduchým zdrojom peňažných prostriedkov.Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 4.5
Hlasované: 49 krát 5 0.5h