Finančná stabilita Európy nezávisí na záchrane Grécka

08.11.2011 | Roman Dvořák, Finance.sk
Investovanie


Podľa agentúry Fitch by grécke referendum predstavovalo ohrozenie finančnej stability eurozóny. Odmietnutie finančnej pomoci totiž môže zvýšiť tlak na zníženie ratingu iných krajín eurozóny. 


V skutočnosti, nech už sa stane s Gréckom čokoľvek, je finančná stabilita eurozóny rovnako ohrozená. Grécko prijalo nespočítateľne mnohokrát finančnú pomoc, ktorá nikdy nebola dostatočná, a ktorá nikdy neposílila stabilitu eurozóny. Ratingy mnohých krajín aj bánk v eurozóne boli už niekoľkokrát znížené alebo ohrozené nezávisle na Grécku.

Keď Fitch naposledy znižovala rating Itálie, nemali talianské banky žiadne investície v Grécku, Írsku ani v Portugalsku. Grécke patálie pravdepodobne nespôsobili ani oslabovanie eura. Euru sa totiž darilo dlho posilovať aj v priebehu gréckej krízy, pokiaľ výrazný vzostup nemeckého priemyslu sľuboval šance na ďalší rast sadzieb. Grécko ani nijak zvlášť nezrazilo výkonnosť a nezvýšilo volatilitu akcií.

Európske akcie nezaostávajú za americkými od začiatku gréckej krízy, avšak len posledný rok, kedy sa rasty ziskov európskych firiem výrazne spomalili kvôli horšej hospodárskej situácii vo svete.

Hlavný zdroj finančnej nestability Európy teda leží mimo Grécko - v zhoršujúcej sa ekonomike krajín, ktoré predstavujú najsilnejšie jadro eurozóny. Je preto načase, aby Európa už konečne prestala robiť Grécku osla, ktorý sa na zavolanie zatrasie. Jedného takého bude raz možno sama potrebovať.

Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments  pioneer_invetments.jpgPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.