Výška je menšia, ale pád by bol horší

05.12.2011 | Roman Dvořák, Finance.sk
Investovanie


Recesia roku 2008 priniesla pád z vrcholu. Prípadná ďalšia by už nebola pádom z vrcholu, ale z výšky, ktorá má omnoho blížšie ku dnu.


Pri hodnotení dopadov zhoršenej ekonomickej situácie je potrebné brať v úvahu, že oproti stavu pred hypotekárnou krízou sú na tom lepšie v mnohých smeroch jedine firmy - nie domácnosti, vlády ani investori.

Vyššie firemné zisky, cash flow a nižšia miera zadĺženia síce priniesla aj americkým domácnostiam prospech v podobe nových pracovných miestach, ale nič ďalšieho.

Nezamestnaných je stále podstatne viac, než pred hypotekárnou krízou, zatiaľ čo cena tovarov a služieb začala rásť rýchlejšie než vtedy. Navyše väčšina domácnosti nezáraba viac než pred krízou, musí platiť vyššie dane a sledovať, ako ceny ich nehnuteľností pokračujú v poklese, prípadne ich za túto nižšiu cenu aj predať.

Podľa rôznych prieskumov sa domácnosti cítia ešte horšie než na konci hypotekárnej krízy. A to po viac než dvoch rokoch oživenia ekonomiky. S prípadnou ďalšou recesiou tak predstavujú spoločne s vládami najohrozenejšiu a najslabšiu časť ekonomiky.

Na rozdiel od firiem im súčasné horšie ekonomické podmienky - miera zadĺženia, inflácia, nezamestnanosť a príjmy - nedovoľujú, aby sa na ďalšiu recesiu pripravili. Oproti minulej kríze stačí menšie zhoršenie ich súčasného stavu, aby jeho dôsledky boli pre celú spoločnosť závažnejšie než v roku 2008. Niekedy aj pád z menšej výšky môže bolieť viac.

Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments  pioneer_invetments.jpgPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.