Na Balkáne sa inšpirovali slovenskou reformou verejných financií

15.12.2011 | TS, TASR
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Bratislava 15. decembra (TASR) - Čierna Hora zaviedla podľa modelu Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií (MF) SR odbornú sekciu pri...


...tamojšom rezorte financií. Podľa rezortu financií tak ide o prvý úspech spolupráce medzi Slovenskom a krajinami západného Balkánu a bývalého Sovietskeho zväzu, ktorým SR odovzdala skúsenosti z reformy verejných financií.

"Sú to prvé výsledky spolupráce rezortov financií týchto štátov v rámci spoločného programu Verejné financie pre rozvoj, ktorý financuje MF SR a realizuje Regionálne centrum Rozvojového programu OSN (UNDP) pre Európu a Spoločenstvo nezávislých štátov v Bratislave," informoval dnes hovorca ministra financií Martin Jaroš.

Slovenské MF rozhodlo o predĺžení programu do júna 2014. Stalo sa tak vzhľadom na pozitívne vnímanú pomoc slovenských expertov, ako aj pre rastúci záujem partnerských krajín o spoluprácu pri reformách, ktoré majú prispieť k účinnejšiemu využívaniu verejných zdrojov.

Vyplýva to z Dodatku k finančnej dohode, ktorý tento mesiac podpísali podpredseda vlády SR a minister financií Ivan Mikloš spolu s riaditeľom Regionálneho centra UNDP v Bratislave Jensom Wandelom.

Slovensko poskytuje vybraným rozvojovým krajinám odbornú pomoc pri identifikácii kľúčových potrieb v ich systéme verejných financií a pri zlepšovaní riadenia verejných financií od júna 2009. "Na základe pomoci napríklad v Čiernej Hore využijú slovenské skúsenosti aj v oblasti účtovníctva a výkazníctva verejného sektora, riadenia verejného dlhu i štatistiky verejných financií podľa metodiky Eurostatu," uviedol Jaroš. Podľa neho je reforma verejných financií široko vnímaná ako jedna z najúspešnejších oblastí v ekonomickej transformácii Slovenska.

Rozvojový program OSN spolupracuje so SR v oblasti oficiálnej rozvojovej pomoci od roku 1997. Spolupráca s UNDP sa podľa MF zameriava predovšetkým na využívanie skúseností a technickej pomoci Regionálneho centra UNDP v Bratislave, ako aj na vytváranie možností pre aktívnu účasť SR na medzinárodných rozvojových programoch a projektoch.

har pa
Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.