Rušenie lôžok bude zrejme pokračovať

03.01.2012 | TS, WebNoviny
Ekonomika,EU - spravodajstvo


Rušenie lôžok či celých oddelení bude podľa všetkého na Slovensku pokračovať aj v roku 2012. Poisťovne avizujú, že tak, ako v...


...minulosti, aj teraz budú prehodnocovať a v prípade potreby upravovať svoju sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Tento krok víta aj analytik. "Slovensko patrí medzi krajiny OECD s najnižšou efektívnosťou zdravotníctva, pričom pri celkovom počte nemocničných lôžok na 1 000 obyvateľov sme nad priemernou úrovňou OECD, rovnako tak pri akútnych lôžkach. Takže priestor na ďalšiu racionalizáciu nemocníc, na rušenie lôžok a oddelení tu existuje," uviedol pre agentúru SITA analytik INEKO Dušan Zachar.


VŠZP nezazmluvnila 150 oddelení

Posledná väčšia optimalizácia nastala v júli 2011, kedy štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) nezazmluvnila približne 150 oddelení, čo znamenalo zrušenie takmer 4 tis. lôžok. Úpravy v zmluvnej sieti vtedy robila aj súkromná poisťovňa Dôvera. "Prax potvrdzuje, že väčšia podpora jednodňovej, ambulantnej a stacionárnej zdravotnej starostlivosti, zlučovanie oddelení a sústredenie náročnej liečby do špecializovaných centier bol krok správnym smerom. VšZP je presvedčená, že v slovenských nemocniciach je ešte priestor na ich ďalšiu optimalizáciu, najmä tam, kde existujú duplicitné či paralelne fungujúce oddelenia a kliniky," uviedla k plánom najväčšej poisťovne na trhu jej hovorkyňa Petra Balážová.


Dôvera i Union kvalitu vyhodnocujú

Súkromná poisťovňa Dôvera reagovala, že úpravy v sieti sa dejú každý rok. "Pravidelne vyhodnocujeme výsledky našich zmluvných poskytovateľov, závery revíznych kontrol, podnetov a sťažností poistencov, takisto analyzujeme potreby v regiónoch a podľa toho prispôsobujeme zmluvy," objasnila PR manažérka poisťovne Zuzana Horníková.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj Union zdravotná poisťovňa. "Aj v roku 2012 budeme kvalitu jednotlivých poskytovateľov sledovať, vyhodnocovať a aktuálne reagovať na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti na základe zdravotných potrieb našich poistencov," skonštatovala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová.


Optimalizáciu potvrdila aj premiérka

Optimalizáciu potvrdili niekoľkokrát aj premiérka Iveta Radičová a minister zdravotníctva Ivan Uhliarika. Naposledy predsedníčka vlády informovala, že minister má predložiť plán racionalizácie siete zdravotníckych zariadení a prísnych opatrení fungovania nemocníc. “Návrh som už videla, v jednotlivých nemocniciach ho máme zrealizovať v krátkom čase,” povedala premiérka pre agentúru SITA 19. decembra 2011.


Články zo sekcie: Ekonomika,EU - spravodajstvo