Medzi Ficom a Magalom je hlboká dôvera

19.07.2006 | TS, WebNoviny
Domovská stránka


BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) - Nový riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Jozef Magala, ktorého ma prezident vymenovať v najbližších dňoch,...


...je blízkym spolupracovníkom predsedu vlády Roberta Fica. "Je to spoľahlivý, výborne pripravený človek, ktorý zvládne Slovensku informačnú službu bez akýchkoľvek problémov, " povedal Fico po tom, ako dnes vláda odvolala z funkcie šéfa SIS Ladislava Pittnera a nominovala jeho nástupcu. Magalu označil za jedného zo spolupracovníkov, ktorému úplne dôveruje." Pokiaľ ide o šéfa SIS je celkom normálne, že musí ísť o človeka, kde existuje veľmi hlboká vzájomná dôvera medzi nim a predsedom vlády," dodal Fico.

Magalovi dôveruje aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý chce oživiť spoluprácu polície a tajnej služby. Podľa Kaliňáka tiež dozrel čas na prijatie nových zákonov o tajných službách a na posilnenie právomocí parlamentného výboru na kontrolu SIS. "Doteraz to bol skôr taký vtipný vybor parlamentu," komentoval jeho súčasné kompetencie. Magala teraz podľa ministra vnútra musí vykonať audit systém fungovania SIS, jej sekcií a bezpečnostných opatrení pri prenose správ. Mal by tiež preveriť podozrenia z obchodovania s informáciami a ďalšie záležitosti spadajúce pod SIS, ako bezpečnostné previerky. Pittnerovi vyčíta najmä to, že SIS sa roky nevyvíjala. Množstvo škandálov, ktorým SIS v poslednom čase čelila, hraničilo výmenou vedenia.

Magala má vysokoškolské vzdelanie technického charakteru. Bol asistentom poslanca Bohumila Hanzela a pôsobil ako tajomník tieňovej vlády strany. Hanzel zdôraznil, že Magalu pokladá za slušného človeka a podľa neho bude zárukou, že nedôjde k politickému zneužívaniu tajnej služby. Oficiálny životopis nového šéfa SIS tlačový odbor Úradu vláda SR zatiaľ neposkytol. Urobiť tak chce až po jeho menovaní do funkcie prezidentom.

SITA