Naznačujú európske akcie oživenie Európy?

15.03.2012 | Roman Dvořák, Finance.sk
Investovanie


Až doposiaľ bolo USA motorom globálnej ekonomiky a Európa jej brzdou. Potvrdzuje to takmer zrkadlovo opačný vývoj oboch ekonomík asi od druhej polovice minulého roku


HDP v eurozóne klesa, v USA rastie.
Nezamestnanosť v USA klesá, v eurozóne rastie.
Priemyslová aktivita v USA rastie, v eurozóne klesá.
Zisky amerických firiem rastú, európskych klesajú.

Taktiež na akciových trhoch vzrástol náskok USA nad Európou a Európy nad eurozónou, ktorý sa však v posledných mesiacoch prestal zvyšovať.

Práve v dobe, kedy sa USA od recesie opäť o niečo vzdialilo a ďalšia časť Európy do nej buď spadla, alebo sa jej priblížila, rastú americké a európske akcie rovnako rýchlo. Zvláštne? Ani nie. Akcie mohli kľudne zafungovať ako predstihový indikátor, podľa ktorého má byť recesia v Európe plytká a krátka a najsilnejšie krajiny do nej nespadnú.

Alebo investori dočasne pustili všetky začínajúce a nedoriešené problémy Európy z hlavy a dali prednosť lacnejším európskym akciám. Toto však ešte nemusí byť ten okamih, kedy európske akcie zase začnú na pár rokov prekonávať americké a keď sa opäť potvrdí, že náskok jedného regiónu nad druhým nebýva trvalý. Akcie z eurozóny teraz vlastne stratili len vedenie, ktoré získali nad americkými, ešte pred hypotekárnou krízou. A nezdá sa, že by toto vedenie opäť rýchlo získali, pokiaľ bude Európa svojou dlhovou krízou a recesiou škodí viac sama sebe než globálnej ekonomike.

 

Článok je vypracovaný v spolupráci sPioneer Investments  pioneer_invetments.jpgPomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: InvestovaniePri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.