Hypotéka pre mladých je od apríla dostupnejšia pre viac záujemcov

10.04.2012 | Lenka Šenkýřová, Finance.sk
Hypotéky - spravodajstvo


Hypotéky pre mladých ponúkajú lepší úrok ako klasické hypotéky. Štát za vás uhradí dve percentá, banka ďalšie jedno. Spĺňate podmienky pre získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých?


Čo je hypotéka pre mladých?

Hypotéka pre mladých je typ hypotekárneho úveru, pri ktorom splnením stanovených podmienok získavate zľavu na úrokovej sadzbe, teda štátny príspevok pre mladých určený na financovanie vlastného bývania. Ide o dlhodobý úver s lehotou splatnosti minimálne 4 a maximálne 30 rokov. Využiť ho môžte na nákup, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Je zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti v prospech banky, vďaka čomu máte zaručené nízke úročenie. Príspevok je poskytovaný každoročne po dobu piatich rokov od začatia úročenia hypotekárneho úveru, ale iba na jednu zmluvu o hypotekárnom úvere. Koľko ušetríte na úrokoch v prípade zvýhodneného hypotekárneho úveru pre mladých?

Výhody hypotéky so štátnym príspevkom pre mladých

  • zľava z úrokovej sadzby vo výške 1 %, ktorú vám banka poskytne na dobu 5 rokov,
  • zľava z úrokovej sadzby vo výške 2 %, ktorú vám poskytne štát po dobu 5 rokov,
  • celkové zvýhodnenie na úrokovej sadzbe je teda vo výške 3 %,
  • príspevok sa poskytuje každoročne po dobu 5 rokov,
  • možnosť odložiť si splátky istiny, alebo znížiť ich na polovicu pre ľudí, ktorým sa narodí dieťa.

Hypotéka pre mladých teraz ešte dostupnejšia

Maximálna povolená výška príjmu na získanie hypotekárneho úveru pre mladých sa od apríla 2012 zvýšila. Priemerná mzda v národnom hospodárstve totiž za posledný štvrťrok 2011 dosiahla 848 eur, čím sa príjmová hranica pre získanie dotovanej hypotéky zvyšuje z 999,7 eur na 1102,40 eur. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom sa teda maximálna výška príjmu žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku pre mladých zvýši o viac ako 100 eur. V praxi to znamená, že o hypotekárny úver so štátnym príspevkom pre mladých môžete žiadať v prípade, že ste dosiahli za predchádzajúci kalendárny rok priemerný mesačný hrubý príjem maximálne vo výške 1102,40 eur. Hypotéky pre mladých tak sú dostupnejšie väčšiemu počtu mladých klientov ako v predchádzajúcich troch mesiacoch. Toto zvýhodnenie platí pre všetky banky, avšak iba do konca júna tohto roku.

Aké sú podmienky pre získanie hypotéky pre mladých?
  • váš vek sa pohybuje v rozmedzí 18 až 35 rokov, v prípade, že ste manželia, musíte požiadavku na vek spĺňať obaja,
  • nutnosťou je podať žiadosť o priznanie štátneho príspevku pre mladých k hypotekárnemu úveru,
  • hypotéka pre mladých je zvýhodnená len do výšky 49 790,88 eur, môže dosiahnuť aj sumu vyššiu ako 49 790,88 eur, avšak zvýhodnenie je uplatnené len do tejto sumy. Časť hypotekárneho úveru, ktorá presahuje hranicu 49 790,88 eur, sa následne úročí štandardnou úrokovou sadzbou konkrétnej banky,
  • úrokové zvýhodnenie 3 % je možné získať maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti.
  • váš priemerný mesačný príjem vypočítaný z príjmu za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver, dosahuje najviac 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, v prípade dvoch žiadateľov (manželov) výška spoločného príjmu nesmie presiahnuť 2,6-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, s každým ďalším žiadateľom hranica stúpa o 1,3-násobok tejto hodnoty


Pomohol vám tento obsah? Dajte mu hodnotenie:

Priemerné hodnotenie: 0
Hlasované: 0 krát 5 0.5


Články zo sekcie: Hypotéky - spravodajstvoPri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.