-
Digitálne bankovníctvo má byť viac transparentné a lepšie kontrolovateľné, hovorí prieskum
Mastercard ukázal nové riešenie digitálneho bankovníctva. Novinka sľubuje, že držitelia kariet získajú detailnejšie informácie o svojich nákupoch vo svojich bankových aplikáciách.
-
Prevod do 10 sekúnd? Tri slovenské banky spustia okamžité platby už o rok
NBS umožní okamžité platby aj na Slovensku. Spoločnosť TransferWise prostredníctvom riešenia Visa Direct zase zjednoduší medzinárodné prevody peňazí v Európe.
-
Komentár: ECB je rozhodnutá urobiť všetko preto, aby sa v eurozóne upravila inflácia
„Európska centrálna banka je pripravená využiť všetky nástroje potrebné na stimuláciu inflácie a pozorne sleduje zhodnocovanie eura,“ uviedol člen rady guvernérov Olli Rehn.
-
Ako si v novom roku upratať vo financiách?
Zhodnoťte si, koľko máte bankových účtov a kreditných kariet, pôžičiek, aké sú vaše investície, úspory, ale aj to, na čo míňate najviac a aké nové výdavky sa môžu v najbližších mesiacoch objaviť.
-
Ako odhaliť falošnú bankovku? Pomôže vám svetlo, hmat i správny uhol
Euro je silná a stabilná mena, ktorá priťahuje aj pozornosť falšovateľov peňazí. Aj keď eurobankovky a euromince patria vďaka aplikovaným ochranným prvkom medzi najlepšie chránené meny na svete, môžu sa v peňažnom obehu vyskytnúť aj falzifikáty.
-
Od roku 2021 budeme platiť na webe zložitejšie. Prichádza dvojité overovanie
Klienti budú musieť viac využívať internet banking v mobile, príp. jedinečné kódy. Slovenské e-shopy sa obávajú, že pre komplikovanejšie platby prídu o časť biznisu.
-
Komentár: Banky v eurozóne sprísňujú prístup k úverom kvôli obavám z pandémie
V treťom kvartáli banky začali banky vyžadovať lepšie zabezpečenie a sprísňovať poskytovanie úverov. Všeobecne sa očakáva, že s 2. vlnou pandémie príde ECB v novými stimulmi.
-
Komentár: Veľké banky predávali svoje zlato, čo spomalilo nárast jeho ceny
Svetové centrálne banky predali v auguste viac zlata ako nakúpili. Oznámila to Svetová rada pre zlato (WGC). Ukončil sa tak rok a pol trvajúci cyklus akumulácie zlata, ktorý podporoval rýchly rast jeho cien.
-
Väčšina používateľov internet bankingu sa presúva do mobilu. Je bezpečnejší a nabitý funkciami
Trend elektronických bankových služieb ukazuje, že pozornosť používateľov sa zameriava na mobil banking. Ten sa zatiaľ javí ako bezpečnejšia a modernejšia platforma.
-
Musí sa pri bankovom prevode uvádzať konštantný symbol?
Konštantný symbol v platbách na Slovensku nie je povinný údaj, to však neznamená, že nie je dôležitý.
-
Platenie linkom pomocou četu? Novinka dorazí na Slovensko už na jeseň
Na Slovensko prichádza nová služba, ktorá pre bežných používateľov, ale aj firmy prinesie vyšší komfort pri platení. PayMe je ďalšia služba, ktorá platby medzi ľuďmi zjednoduší.
-
8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o platbe kartou v zahraničí
Platiť kartou na dovolenke v zahraničí je už bežná vec. V reštaurácii alebo v hoteli stačí vytiahnuť kartu a hotovosť nemusíte riešiť vôbec. Pri platení menších položiek je však hotovosť ešte častokrát nutná.
-
Do cudziny s debetnou aj kreditnou kartou, nezabudnite však ani na malú hotovosť
Bez ohľadu na to, kam sa vyberiete, platia všeobecné pravidlá, ktoré je dobré dodržiavať jednak pri bezhotovostných platbách, ako aj pri vyberaní peňazí v cudzine.
-
Hypotéka v čase korona-krízy: ako banky schvaľujú žiadosti počas pandémie?
Banky zareagovali na koronakrízu pomerne rýchlo. Nielen odkladom splátok úverov, ale aj sprísnením podmienok ich poskytovania.
-
Pôžička z nebankovky: prečo sa (ne)oplatí a čo je výhodnejšia alternatíva?
Nebankové spoločnosti dokážu konkurovať bankám najmä preto, že vedia požičiavať peniaze ľuďom, ktorým by banka za normálnych okolností nepožičala.
-
Pôžička kamarátovi? Bez papierovania to radšej nerobte a preferujte vklad do banky
Požičiavajú si všetci. Podnikatelia, zamestnanci, dôchodcovia, ale aj banky, mestá a štáty. Všetci však majú dohodnuté podmienky a podpísanú zmluvu. Pôžičku bez papierov blízkemu alebo kamarátovi si veľmi dobre zvážte.
-
Rušíte predčasne sporenie alebo termínovaný vklad? Často prídete o celý úrok
Ak zrušíte svoj termínovaný vklad alebo stavebné sporenie predčasne, poplatkom sa nevyhnete. Takmer vo všetkých prípadoch platí, že sa to vôbec neoplatí.
-
Ako vyhlásiť osobný bankrot? V roku 2020 sú podmienky prísnejšie
Ako sa zbaviť dlhov? Ak sa minuli všetky možnosti, alternatívou je osobný bankrot. Od roku 2020 sa však sprísnili kritéria.
-
TOP mobilné aplikácie, ktoré pomôžu spravovať rozpočet
Nech už zarábate sto alebo stotisíc eur, vo svojich peniazoch by ste mali mať poriadok. Nákupy, výplaty, úvery, poistky, sporenia, to všetko by malo mať systém. Tieto mobilné aplikácie vám pomôžu sledovať vaše príjmy a výdavky.
-
Ako pomáhajú banky osobám a firmám postihnutých koronakrízou
Bankový sektor je nespochybniteľne jedným zo základných pilierov ekonomiky. V čase koronakrízy preto predstavil niekoľko zásadných zmien, ktoré pomohli klientom, ekonomike aj zdraviu.
-
Komentár: Negatívne úrokové sadzby sú ako posledné na zozname Bank of England (BOE)
Hospodárstvo Veľkej Británie trpí následkami koronakrízy podobne ako v prípade štátov EÚ. Podľa banky Barclays je však zníženie úrokových sadzieb pod nulovú úroveň poslednou politickou možnosťou, ktorú by predstavitelia Bank of England (BOE) v súčasnosti zvolili.
-
Bezkontaktné platby do 50 eur už fungujú. Aj na stravovacích kartách
Maximálny limit na jednu bezkontaktnú platbu sa zvyšuje z doterajších 20 na 50 eur.
-
Bankomat zhltol kartu. Čo teraz?
Čo robiť v situácii, keď vám bankomat zhltol kartu a nevrátil ju naspäť? V zásade je jedno, či sa to stalo v zahraničí alebo na Slovensku, bezodkladne telefonicky kontaktujte banku.
-
Odklad splátok hypotéky či úveru sa vo väčšine prípadov neoplatí
Banky už sú pripravené na nápor žiadostí o odklad splátok úverov či hypoték. Treba si však uvedomiť, že takto sa nakoniec navýši celková suma.
-
Čo treba spraviť, keď vám bankomat nevydá hotovosť a stiahne peniaze?
Kontaktujte čo najskôr banku, avšak telefonát na zákaznícku linku nie je považovaný za reklamáciu.
-
Vieme podľa čísla účtu v banke zistiť majiteľa?
Poslali ste peniaze na nesprávne číslo účtu? S veľkou pravdepodobnosťou ste zadali neexistujúci účet. Problém je, ak spravíte chybu a zadáte existujúce číslo účtu.
-
Kde zistím, či má priateľ/priateľka dlžoby?
Chcete zistiť, či váš partner alebo partnerka má resp. nemá dlhy, exekúcie a úvery o ktorých vám nepovedal(a)? Niektoré veci skontrolujete aj cez internet.
-
Variabilné symboly: na čo nám slúžia a prečo ich treba dodržiavať?
Variabilný symbol slúži na označenie bezhotovostnej platby. Ide o maximálne 10-miestne ľubovoľné číslo.
-
Ako vložiť hotovosť na účet a nenavštíviť banku? Použite vkladové bankomaty - vkladomaty
Ak chcete vložiť hotovosť na účet, nemusíte nutne navštíviť banku. Môžete použiť vkladový bankomat alebo vkladomat.
-
Konštantné symboly používané na Slovensku
Neviete aký konštantný symbol máte uviesť v platbe? Žiaden problém, v tomto článku nájdete všetky konštantné symboly používané v platobnom styku na Slovensku.
-
Okamžité prevody peňazí? Pár rokov ich ešte budeme závidieť Čechom i Maďarom
Viber spoločne s Mastercard spúšťa v Maďarsku okamžité prevody peňazí, tie fungujú už aj v Čechách.
-
Internet banking na Slovensku rástol aj v roku 2020. Pred nami sú už len Česi
Slovensko je v online bankovaní na špici regiónu. Vyplýva to z nedávnej analýzy skupiny Erste.
-
Účty výhodné pre seniorov, ktorý si vybrať?
Seniorov na dôchodku, ktorým každý mesiac nosí penziu poštár, je stále menej. V súčasnosti už existuje mnoho penzistov, ktorí aktívne využívali bankový účet počas zamestnania a preto sú naň zvyknutí aj na dôchodku. S odchodom z práce však môže byť výhodné zvážiť aj zmenu banky. Môžete výrazne ušetriť.
-
Ako pred exekútorom ochrániť aspoň časť peňazí na účte?
Obstavenie bankového účtu je v praxi jedným z najčastejších spôsobov, ktorým sa exekútori usilujú vymôcť dlžné pohľadávky. Čítajte, ako táto forma exekúcie prebieha a ktorých peňazí na účte sa nemôže týkať.
-
Partnerské vzťahy a úvery. Poznáte dobre finančnú situáciu svojej polovičky?
Päť finančných otázok, v ktorých by ste mali mať s partnerom čím skôr „jasno“.
-
5 dôvodov, prečo (ne)dávať deťom vreckové
Pravidelný prísun peňazí pre deti dáva ratolestiam šancu získať dôležité poznatky o financiách do dospelosti. Vreckové by však malo byť v zdravej miere a mali by platiť určité pravidlá.
-
Kedy založiť deťom prvý bežný účet?
S praktickým finančným vzdelávaním je podľa odborníkov dobré začať čím skôr. Založenie detského účtu môže byť zlomovým okamihom vo finančnej gramotnosti dieťaťa.
-
Vkladná knižka pre deti: v ktorej banke sa sporenie pre deti oplatí najviac?
Sporenie či vkladná knižka pre mladých ešte stále patria medzi populárne produkty v banke. Pozreli sme sa bližšie na aktuálnu ponuku.
-
Koniec platieb v hotovosti? Polovica európskych firiem hovorí, že najskôr o 10 rokov
Až tretina balkánskych firiem si myslí, že do 2 rokov prestanú používať hotovosť. Na Slovensku tento názor zdieľajú 2 spoločnosti.
-
Sporenie v banke: prehľad najvýhodnejších sporiacich účtov 2019
Sporiaci účet je jednou z najrozšírenejších foriem investovania bežných spotrebiteľov. Posledné údaje hovoria, že viac ako polovica Slovákov vlastní sporiaci účet. Poďme sa teda pozrieť na ponuku slovenských bánk.
-
Kto vlastní slovenské banky?
Banky pôsobiace na Slovensku vo väčšine prípadov slovenskými vo svojej podstate nie sú. Ich skutočnými majiteľmi sú zahraničné, často medzinárodné spoločnosti. Podiel domáceho kapitálu je v našich bankách nízky a prevláda kapitál z Belgicka, Rakúska či Talianska.
-
Oplatí sa ešte sporiť peniaze na vkladnej knižke?
Vkladné knižky si pamätáme ešte z minulého storočia, keď boli obľúbeným spôsobom odkladania a šetrenia peňazí, najmä pre novonarodených členov rodiny. Postupom času boli vytlačené modernými, najmä elektronickými spôsobmi sporenia. Ako je to s nimi dnes?
-
Od júla bude opäť ťažšie získať úver. NBS pokračuje v regulácii zadlžovania
Národná banka Slovenska pokračuje v zaťahovaní regulačnej brzdy, ktorá má zabrániť extrémnemu zadlžovaniu Slovákov.
-
Čo všetko vám hrozí, ak účty platíte neskoro alebo vôbec?
Meškáte so splátkou pár dní? Stáva sa vám to častejšie? Môžete si zarobiť na poriadny problém.
-
10 otázok, ktoré si musíte zodpovedať pred čerpaním úveru
Vyznať sa vo svete pôžičiek nie je jednoduché, keďže ponuka úverov na trhu je veľmi široká a rôznorodá. Ak potrebujete riešiť svoju finančnú situáciu, v prvom rade by ste sa mali zorientovať v hlavných parametroch pôžičiek.
-
Ako čo najvýhodnejšie refinancovať hypotéku a čo si všímať pri novom úvere
Refinancovaním hypotéky môžete často ušetriť stovky či tisíce eur. Je však dôležité dodržať niekoľko zásad a „nesadnúť na lep“ niektorým bankám.
-
Banka vám nemusí oznamovať, že máte zablokovaný účet
Najčastejším dôvodom zablokovaného účtu je exekúcia.
-
Veľké porovnanie spotrebných úverov - Ktorý je najvýhodnejší?
Chystáte sa požiadať o spotrebný úver? Aké sú podmienky čerpania v roku 2019? Pripravili sme porovnanie podľa dostupných údajov bánk.
-
Ako si vybaviť hypotéku v roku 2019
V súčasnosti už stopercentnú ani deväťdesiatpercentnú hypotéku od banky nedostanete. No aj tak sú úroky na tomto type úveru stále nízke a tak sa oplatí využiť hypotéku ako výhodnú cestu k vlastnému bývaniu. Okrem istej finančnej hotovosti však budete potrebovať na priklepnutie úveru aj niekoľko ďalších dokladov.
-
Ako a kde si založiť transparentný účet
Transparentný účet je v podstate bežný bankový účet, avšak informácie o pohyboch na účte sú verejné a môže ich kontrolovať verejnosť. Na Slovensku ho ponúkajú zatiaľ len niektoré banky.
-
Nové bankové poplatky v roku 2019 (za toto všetko si priplatíme)
Posledné veľké zmeny v bankových poplatkoch sa udiali v lete roku 2018. Novoročné úpravy cenníkov prinieslo viacero bánk.
-
Ako rýchlo zablokovať stratenú kartu?
Strata či odcudzenie platobnej karty je nepríjemná vec, no dá sa pomerne rýchlo a jednoducho vyriešiť. Ako ju zablokovať? Existuje niekoľko spôsobov.
-
Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu?
Výbery z bankomatu v zahraničí sú často diskutovanou témou, a to nielen počas dovolenkovej sezóny. Oplatí sa v zahraničí vyberať hotovosť z bankomatu a na čo si dávať pri výbere pozor?
-
Najmodernejšie platobné metódy väčšina firiem na Slovensku ignoruje
V roku 2018 len tretina firiem na Slovensku ponúka zákazníkom, aby faktúry platili online prevodom, z digitálnej peňaženky alebo kryptomenami.
-
Opatrenia NBS prvýkrát ovplyvnili ceny bytov a domov
Hoci ceny bývania majú stúpajúcu tendenciu, ich rast sa podľa odborníkov spomaľuje.
-
Priemerné mesačné vreckové na Slovensku? Dvadsaťdva eur
Dievčatá dostávajú v priemere o tri eurá menej ako chlapci, avšak rodičia im vreckové dajú v nižšom veku.
-
Online banka 365 začala fungovať v ostrej prevádzke
Banka v ktorej všetko vybavíte online bola doposiaľ polroka v beta testovaní.
-
Bitcoin koncom roka prudko klesá, nasledujú ho aj iné kryptomeny
Kurz bitcoinu klesá k hranici 4 tisích dolárov a dostal sa na 13-mesačné minimum. Výpredaj zasiahol aj ďalšie digitálne meny, ako sú ethereum, litecoin a ripple.
-
Máte poškodenú bankovku? Môžete si ju vymeniť
Stačí chvíľa nepozornosti a pri vydávaní v obchode sa vám nevedomky do rúk dostane poškodená bankovka. Natrhnutá, s chýbajúcim rohom, zalepená, či popísaná. Na výmenu takýchto bankoviek existujú jasné pravidlá, pozreli sme sa na ne bližšie.
-
Nemýľte si kreditnú kartu s debetnou
Veľakrát dochádza k zamieňaniu debetnej platobnej a kreditnej karty. Ani vy neviete, aký je medzi nimi rozdiel? Pomocou jednej platíte vlastnými peniazmi, kým pri druhej čerpáte úver. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
-
Nezvládate splácať úver? S bankou treba komunikovať a problém riešiť
Dostať sa do finančných problémov je nepríjemná záležitosť. Niekedy si to človek spôsobí nezodpovedným správaním, inokedy je to nepredvídateľná životná okolnosť. Čo robiť v prípade, že nedokážete splácať úver?
-
Hypotéka na 40 rokov? Získať ju môžete len v niektorých bankách
Existuje vôbec ideálna doba na splácanie hypotekárneho úveru? Každý úver je individuálny a má rozdielne podmienky, avšak možnosť predĺžiť si úver až na štyridsať rokov môže byť niekedy najlepšie riešenie.
-
Koľko trvá prevod peňazí medzi bankami na Slovensku
Je pomerne bezpečný a dnes ho už vybavíte aj z pohodlia domova alebo prostredníctvom mobilného telefónu. Koľko trvajú jednotlivé prevody v rámci Slovenska a čo všetko musia obsahovať?
-
Založenie PayPal účtu a jeho používanie zvládne aj začiatočník
PayPal je už viac než desaťročie najbezpečnejší, najpohodlnejší a najrozšírenejší spôsob platenia za tovary a služby na internete. Ak ste o ňom doteraz len počúvali a neviete ho používať, tento článok vám pomôže.
-
Prevod peňazí do zahraničia je drahší a trvá aj dlhšiu dobu
Prevod do zahraničia je zväčša drahší ako tuzemský a trvá aj dlhšiu dobu. Čas síce neskrátite, ale niektoré náklady môžete skresať. Povieme vám, ako na to.
-
Komentár: Deutsche Bank je na historických minimách a bez obnovenia dôvery s mizernou šancou na reparát
Jeden z najväčších bankových gigantov v EÚ - Deutsche Bank AG - sa z pozície lídra trhu razantne prepadáva na stále horšie historické minimá.
-
8 praktických tipov, ako ušetriť pri vedení bankového účtu
Platíte za účet v banke každý mesiac vysoké poplatky? Robí to väčšina Slovákov a banky sa tomu tešia. Mnohých poplatkom sa však dá šikovne vyhnúť.
-
Vklad peňazí cez bankomat: koľko to stojí a ktoré banky to umožňujú
Čoraz viac bankomatov namiesto klasických výberov umožňuje aj vkladať hotovosť na účet.
-
Porovnanie s rokom 89: úvery sú v priemere lacnejšie, výška platov je takmer na desaťnásobku
Zaujímalo vás niekedy, ako sa žilo pred tridsiatimi rokmi v porovnaní so súčasnosťou? Aj nás, preto prinášame stručný pohľad na to najzaujímavejšie.
-
Čo robiť, ak som poslal peniaze na zlý účet
Ak klient pošle omylom peniaze na cudzí účet, závisí od príjemcu, či ich vráti. Banka síce nemusí, ale spravidla vyjde klientovi v ústrety a hľadá spôsob, ako peniaze dostať na správny účet
-
Nové pravidlá o úveroch sa dajú obísť, existuje jeden spôsob
Aj keď prísne pravidlá NBS zmiernila, objavil sa predsa len jeden spôsob, ako možno obmedzenia obchádzať.
-
IBAN: Všetko, čo potrebujete vedieť
IBAN formát bankového účtu je s nami už od roku 2016. Niektorí ľudia však stále nevedia, čo to vlastne je. Prečítajte si charakteristiku formátu IBAN, prečo bola táto zmena zavedená a ako zistíte správny tvar vášho účtu v IBAN formáte.
-
Termínovaný vklad vs. sporiaci účet. Ktorý sa viac oplatí?
Ak už máte ponožky plné natlačených peňazí, je čas na rozumnejšie sporenie. Ak však nie ste skúsený investor, vašou možnosťou je sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Prečítajte si, ktorý z nich sa viac oplatí.
-
Vláda schválila poistnú daň. Na rade je regulácia odmien finančných agentov
Ministerstvo financií už dávnejšie predstavilo návrh novely zákona na regulovanie odmien pre finančných sprostredkovateľov a zavedenie poistnej dane. Po veľkej kritike expertov, bánk a poisťovní ministerstvo tento návrh trochu zjemnilo.
-
Banky už nebudú môcť dávať stopercentné hypotéky
Do celkovej zadlženosti klienta budú od 1. júla 2018 vstupovať všetky jeho úvery, vrátane toho novoposkytovaného.
-
NBS po novom chce prikázať, koľko si môžete požičať peňazí
Chcete si vziať hypotéku alebo spotrebný úver? Podmienky sa postupne sprísňujú a ďalšie opatrenie je na ceste.
-
Slováci chcú platiť hodinkami či kľúčenkami, bezkontaktné platby rastú
Najnovší prieskum ukázal, že približne tretina Slovákov má záujem o inovatívne platby pomocou smart zariadení.
-
Čo všetko prináša nová banková aplikácia George a ako funguje (recenzia)
Najväčšia slovenská banka pred nedávnom priniesla novú aplikáciu na správu bankového účtu. Čo všetko dokáže?
-
Založiť účet v banke bez návštevy banky? Elektronický podpis mení situáciu
Dnes si už vďaka moderných technológiám viete založiť bankový účet aj na diaľku. Novela zákona to však ešte zjednoduší.
-
Komentár: Haruhik Kuroda ostáva šefom Bank of Japan
Japonsko sa rozhodlo ponechať súčasného 72 ročného šéfa Bank of Japan Haruhika Kurodu aj na ďalšie volebné obdobie, ktoré mu začne v apríli. Zároveň tým Japonci dali jasný signál trhom, že uvoľnená monetárna politika bude pokračovať aj naďalej, nakoľko Kuroda patrí medzi veľmi holubičích guvernérov a rozhodne sa nechce ponáhľať s exitom z obrovských monetárnych stimulov.
-
Zmeny na bankovom trhu 2018
Rast aj nové príležitosti, technologický rozvoj, no podmienky na získanie úverov sa sprísnia. Kvôli bezpečnosti sektora aj samotných spotrebiteľov.
-
Komentár: Británia dúfa v rýchlejšie rastúcu ekonomiku. Silnejšia libra a vyššie sadzby však tlačia na pokles akcií.
Anglická centrálna banka vo štvrtok nečakane navýšila odhady rastu ekonomiky a zároveň oznámila, že pravdepodobne bude musieť zvyšovať sadzby rýchlejšie, než pôvodne plánovala. BoEponechala sadzbu nezmenenú na 0,5% a hlasovali za to všetci guvernéri. Objem kvantitatívneho uvoľňovania zostal tiež nezmenený.
-
Ako založiť s.r.o. v roku 2018
Hoci má právna forma podnikania spoločnosti s ručením obmedzeným na Slovensku dlhú históriu, v roku 2018 čaká budúcich podnikateľov viacero zmien.
-
Komentár: Legendárny bankár pred 20 rokmi predpovedal prasknutie dot-com bubliny. Teraz varuje pred ďalšou.
Uznávaný centrálny bankár a autor slávneho výroku o strate kontaktu investorov s realitou cenných papierov („irrational exuberance“) Alan Greenspan sa nechal počuť, že investori sú znova „v tom“.
-
Dakar 2018: Koľko stojí účasť na týchto prestížnych pretekoch?
Pred niekoľkými dňami sa skončil 40. ročník, prestížnych púštnych pretekov Dakar. Náš slovenský pretekár síce odstúpil kvôli zraneniu, ale počas pretekov si viedol veľmi dobre. Zaujímalo vás niekedy, koľko stojí účasť a aké sú celkové náklady na tieto preteky? Suma sa vyšplhala do astronomickej výšky.
-
Ako rozoznať falošné bankovky a mince
Na Slovensku máme euro už niekoľko rokov. Jedna z výhod eurobankoviek je, že patrí k mene s najlepšími ochrannými prvkami na svete. Napriek tomu sa stále v obehu nachádza nespočetné množstvo falzifikátov. Pozrime sa na to, ako rozoznať falošnú bankovku a mincu od tej pravej.