-
Ako si v novom roku upratať vo financiách?
Zhodnoťte si, koľko máte bankových účtov a kreditných kariet, pôžičiek, aké sú vaše investície, úspory, ale aj to, na čo míňate najviac a aké nové výdavky sa môžu v najbližších mesiacoch objaviť.
-
Musí mať živnostník podnikateľský účet? Nemusí, ale…
Potrebuje živnostník otvárať podnikateľský účet alebo môže používať aj bankový účet fyzickej osoby? Slovenská legislatíva to neurčuje.
-
Ako odhaliť falošnú bankovku? Pomôže vám svetlo, hmat i správny uhol
Euro je silná a stabilná mena, ktorá priťahuje aj pozornosť falšovateľov peňazí. Aj keď eurobankovky a euromince patria vďaka aplikovaným ochranným prvkom medzi najlepšie chránené meny na svete, môžu sa v peňažnom obehu vyskytnúť aj falzifikáty.
-
Väčšina používateľov internet bankingu sa presúva do mobilu. Je bezpečnejší a nabitý funkciami
Trend elektronických bankových služieb ukazuje, že pozornosť používateľov sa zameriava na mobil banking. Ten sa zatiaľ javí ako bezpečnejšia a modernejšia platforma.
-
Musí sa pri bankovom prevode uvádzať konštantný symbol?
Konštantný symbol v platbách na Slovensku nie je povinný údaj, to však neznamená, že nie je dôležitý.
-
Platenie linkom pomocou četu? Novinka dorazí na Slovensko už na jeseň
Na Slovensko prichádza nová služba, ktorá pre bežných používateľov, ale aj firmy prinesie vyšší komfort pri platení. PayMe je ďalšia služba, ktorá platby medzi ľuďmi zjednoduší.
-
Výber z bankomatu s konverziou alebo bez? Vieme, čo je lepšie
Vybrať hotovosť z bankomatu v zahraničí alebo priamo platiť platobnou kartou je iste bezpečnejšie, než cestovať s hotovosťou a potom hľadať zmenáreň. Nemusí to však byť výhodné.
-
Rušíte predčasne sporenie alebo termínovaný vklad? Často prídete o celý úrok
Ak zrušíte svoj termínovaný vklad alebo stavebné sporenie predčasne, poplatkom sa nevyhnete. Takmer vo všetkých prípadoch platí, že sa to vôbec neoplatí.
-
Bankomat zhltol kartu. Čo teraz?
Čo robiť v situácii, keď vám bankomat zhltol kartu a nevrátil ju naspäť? V zásade je jedno, či sa to stalo v zahraničí alebo na Slovensku, bezodkladne telefonicky kontaktujte banku.
-
Čo treba spraviť, keď vám bankomat nevydá hotovosť a stiahne peniaze?
Kontaktujte čo najskôr banku, avšak telefonát na zákaznícku linku nie je považovaný za reklamáciu.
-
Vieme podľa čísla účtu v banke zistiť majiteľa?
Poslali ste peniaze na nesprávne číslo účtu? S veľkou pravdepodobnosťou ste zadali neexistujúci účet. Problém je, ak spravíte chybu a zadáte existujúce číslo účtu.
-
Dedičské konanie a bankový účet: možno vybrať peniaze aj pred oznámením úmrtia?
Čo sa deje s peniazmi na účte po smrti ich majiteľa? Ako prebieha dedičské konanie a ako k tomu pristupuje banka? Prinášame stručný prehľad.
-
Variabilné symboly: na čo nám slúžia a prečo ich treba dodržiavať?
Variabilný symbol slúži na označenie bezhotovostnej platby. Ide o maximálne 10-miestne ľubovoľné číslo.
-
Ako platiť s Google Pay a ktorá poisťovňa ho implementovala ako prvá?
Poisťovňa Generali prišla v prvom kvartáli 2020 s inovatívnou novinkou. Poistenie už môžete uhradiť aj obľúbenou metódou Google Pay.
-
Koľko stojí podnikateľský účet? Bezplatný má len zopár bánk, zľavy najmä noví podnikatelia
Banky na Slovensku v roku 2019 upravovali poplatky za vedenie účtu a ďalšie služby. Poďte sa s nami pozrieť na porovnanie podnikateľských účtov.
-
Platby mobilom či hodinkami: je to jednoduché a bezpečné, ale neponúkajú to všetky banky
Platiť v obchode za potraviny smartfónom či inteligentnými hodinkami dnes už nie je nič výnimočné. Zvládne to aj dieťa či dôchodca.
-
Okamžité prevody peňazí? Pár rokov ich ešte budeme závidieť Čechom i Maďarom
Viber spoločne s Mastercard spúšťa v Maďarsku okamžité prevody peňazí, tie fungujú už aj v Čechách.
-
Internet banking na Slovensku rástol aj v roku 2020. Pred nami sú už len Česi
Slovensko je v online bankovaní na špici regiónu. Vyplýva to z nedávnej analýzy skupiny Erste.
-
Účty výhodné pre seniorov, ktorý si vybrať?
Seniorov na dôchodku, ktorým každý mesiac nosí penziu poštár, je stále menej. V súčasnosti už existuje mnoho penzistov, ktorí aktívne využívali bankový účet počas zamestnania a preto sú naň zvyknutí aj na dôchodku. S odchodom z práce však môže byť výhodné zvážiť aj zmenu banky. Môžete výrazne ušetriť.
-
Ako pred exekútorom ochrániť aspoň časť peňazí na účte?
Obstavenie bankového účtu je v praxi jedným z najčastejších spôsobov, ktorým sa exekútori usilujú vymôcť dlžné pohľadávky. Čítajte, ako táto forma exekúcie prebieha a ktorých peňazí na účte sa nemôže týkať.
-
5 dôvodov, prečo (ne)dávať deťom vreckové
Pravidelný prísun peňazí pre deti dáva ratolestiam šancu získať dôležité poznatky o financiách do dospelosti. Vreckové by však malo byť v zdravej miere a mali by platiť určité pravidlá.
-
Kedy založiť deťom prvý bežný účet?
S praktickým finančným vzdelávaním je podľa odborníkov dobré začať čím skôr. Založenie detského účtu môže byť zlomovým okamihom vo finančnej gramotnosti dieťaťa.
-
Vkladná knižka pre deti: v ktorej banke sa sporenie pre deti oplatí najviac?
Sporenie či vkladná knižka pre mladých ešte stále patria medzi populárne produkty v banke. Pozreli sme sa bližšie na aktuálnu ponuku.
-
Sporenie v banke: prehľad najvýhodnejších sporiacich účtov 2019
Sporiaci účet je jednou z najrozšírenejších foriem investovania bežných spotrebiteľov. Posledné údaje hovoria, že viac ako polovica Slovákov vlastní sporiaci účet. Poďme sa teda pozrieť na ponuku slovenských bánk.
-
Výplata v hotovosti: aké sú podmienky vyplácania a na čo si dať pozor
Zamestnávateľ je povinný vyplatiť mzdu zamestnancovi najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. V závislosti od dohody v pracovnej zmluve ju posiela buď na bankový účet alebo vypláca v hotovosti.
-
Platby a výbery kartou v zahraničí v roku 2019
Letné dovolenky nie sú lacný špás. A hoci si chcete na nich dopriať zážitky aj dobrodružstvá, rozhodne nemusíte platiť viac ako je potrebné. Niekedy na to stačí len správne využívať peňažné prostriedky.
-
Banka vám nemusí oznamovať, že máte zablokovaný účet
Najčastejším dôvodom zablokovaného účtu je exekúcia.
-
Ako a kde si založiť transparentný účet
Transparentný účet je v podstate bežný bankový účet, avšak informácie o pohyboch na účte sú verejné a môže ich kontrolovať verejnosť. Na Slovensku ho ponúkajú zatiaľ len niektoré banky.
-
Nové bankové poplatky v roku 2019 (za toto všetko si priplatíme)
Posledné veľké zmeny v bankových poplatkoch sa udiali v lete roku 2018. Novoročné úpravy cenníkov prinieslo viacero bánk.
-
Ako rýchlo zablokovať stratenú kartu?
Strata či odcudzenie platobnej karty je nepríjemná vec, no dá sa pomerne rýchlo a jednoducho vyriešiť. Ako ju zablokovať? Existuje niekoľko spôsobov.
-
Najmodernejšie platobné metódy väčšina firiem na Slovensku ignoruje
V roku 2018 len tretina firiem na Slovensku ponúka zákazníkom, aby faktúry platili online prevodom, z digitálnej peňaženky alebo kryptomenami.
-
Priemerné mesačné vreckové na Slovensku? Dvadsaťdva eur
Dievčatá dostávajú v priemere o tri eurá menej ako chlapci, avšak rodičia im vreckové dajú v nižšom veku.
-
Online banka 365 začala fungovať v ostrej prevádzke
Banka v ktorej všetko vybavíte online bola doposiaľ polroka v beta testovaní.
-
Máte poškodenú bankovku? Môžete si ju vymeniť
Stačí chvíľa nepozornosti a pri vydávaní v obchode sa vám nevedomky do rúk dostane poškodená bankovka. Natrhnutá, s chýbajúcim rohom, zalepená, či popísaná. Na výmenu takýchto bankoviek existujú jasné pravidlá, pozreli sme sa na ne bližšie.
-
Nemýľte si kreditnú kartu s debetnou
Veľakrát dochádza k zamieňaniu debetnej platobnej a kreditnej karty. Ani vy neviete, aký je medzi nimi rozdiel? Pomocou jednej platíte vlastnými peniazmi, kým pri druhej čerpáte úver. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
-
Dôchodcovia čoraz viac využívajú platobné karty, aké bankové produkty majú k dispozícii?
Predstavitelia staršej generácie s kartou vydanou k svojmu účtu uskutočňujú podľa štatistík VÚB v priemere štyri platby v obchodoch a dva výbery mesačne z bankomatu.
-
Koľko trvá prevod peňazí medzi bankami na Slovensku
Je pomerne bezpečný a dnes ho už vybavíte aj z pohodlia domova alebo prostredníctvom mobilného telefónu. Koľko trvajú jednotlivé prevody v rámci Slovenska a čo všetko musia obsahovať?
-
Založenie PayPal účtu a jeho používanie zvládne aj začiatočník
PayPal je už viac než desaťročie najbezpečnejší, najpohodlnejší a najrozšírenejší spôsob platenia za tovary a služby na internete. Ak ste o ňom doteraz len počúvali a neviete ho používať, tento článok vám pomôže.
-
Prevod peňazí do zahraničia je drahší a trvá aj dlhšiu dobu
Prevod do zahraničia je zväčša drahší ako tuzemský a trvá aj dlhšiu dobu. Čas síce neskrátite, ale niektoré náklady môžete skresať. Povieme vám, ako na to.
-
8 praktických tipov, ako ušetriť pri vedení bankového účtu
Platíte za účet v banke každý mesiac vysoké poplatky? Robí to väčšina Slovákov a banky sa tomu tešia. Mnohých poplatkom sa však dá šikovne vyhnúť.