-
Máte príjmy zo zahraničia? Týchto 5 vecí by ste mali vedieť!
Niekedy nestačí ak sú vaše príjmy v zahraničí zdanené. Daňové priznanie musíte podať aj na Slovensku.
-
Manželka vám ušetrí desiatky eur! Ak ju uvediete v daňovom priznaní
Pozor, ak by ste chceli takto ušetriť na dani, rozhodne nestačí manželku len mať. Musíte splniť aj nasledujúce podmienky.
-
4 doklady, vďaka ktorým aj zamestnanci ušetria na daniach. Ako vyplniť ročné zúčtovanie (návod)
Aj zamestnanci si môžu znížiť dane v daňovom priznaní. Môžu o to požiadať zamestnávateľa, ak mu dodajú všetky potrebné doklady a potvrdenia. Čas však majú len do 15. februára!
-
Nemáte zaplatenú daň za psa? Poradíme kde, komu a kedy ju treba zaplatiť
Po meste, obci či dedine sa pohybuje množstvo psov, ktorých majitelia neplatia daň. Riskujú však nemalé pokuty.
-
Daňové priznanie k dani z príjmov treba podať do 31. marca, o odklad treba požiadať
Prinášame krátky prehľad o tom, kto musí podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2020, aké termíny platia pre podanie priznania a zaplatenie dane a aké bonusy si možno tento rok uplatniť.
-
Daň z nehnuteľností 2021 neplatí nájomca
Žijete alebo podnikáte v prenajatej nehnuteľnosti? Majitel nemôže po vás požadovať zaplatenie dane z nehnuteľnosti. To je jeho povinnosť.
-
Daň z motorových vozidiel 2021: stačí podať a zaplatiť do konca marca, pozor na nové tlačivo
Za každé motorové vozidlo, ktoré využíva cestnú sieť Slovenskej republiky a je používané na podnikateľskú činnosť, musí jeho vlastník alebo držiteľ odvádzať daň za motorové vozidlo. Cestná daň, ako sa aj inak nazýva, sa vypočítava podľa rôznych parametrov.
-
Kúpili ste dom, byt alebo pozemok? Podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti musíte do 1. februára
Ak ste si vlani kúpili nehnuteľnosť, musíte ešte do konca januára podať daňové priznanie a do 31. mája daň zaplatiť.
-
Jeden odvod, žiadne daňové priznanie či kontroly. Česko zavádza novú paušálnu daň pre živnostníkov
Živnostníci, ktorí sa prihlásia k paušálnej dani, budú platiť jednu sumu mesačne celý rok. Nemusia si robiť evidenciu výdavkov ani sa obávať daňových kontrol, nepodávajú žiadne daňové priznanie ani prehľady poistného.
-
Nemáte na zaplatenie dane? Požiadajte o splátkový kalendár
2.november je nielen termín na podanie daňového priznania ale aj na zaplatenie dane. Ak nemáte dostatok peňazí, na nič nečakajte a požiadajte správcu dane o splátkový kalendár.
-
Čas sa kráti. Daňové priznanie treba podať do 2. novembra, rovnako aj zaplatiť daň
Odklad daňových priznaní sa končí, treba ich podať a zaplatiť do konca októbra. Termín však pripadá na víkend, takže podať a zaplatiť stačí aj do 2. novembra.
-
Čo by ste mali vedieť o ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia v roku 2020
Zdravotné poisťovne v týchto dňoch začínajú informovať svojich poistencov o ročnom zúčtovaní poistného za minulý rok. Niektoré veci sa oproti minulosti rokom zmenili.
-
Predĺženie doby na podanie daňového priznania - nový termín závisí od konca pandémie
Lehota na podanie daňového priznania sa z dôvodu pandémie COVID-19 predĺžila pre všetky podnikateľské subjekty. Kedy treba podať daňové priznanie a zaplatiť? Prinášame prehľad.
-
Čakáte preplatok z daňového úradu? Počkáte si aj viac než 40 dní
Ak ste podali daňové priznanie, z ktorého vám plynie preplatok, určite vás zaujíma, kedy vám ho vyplatia. V niektorých prípadoch si počkáte aj viac než 40 dní.
-
Kedy vám vrátia dane a daňový bonus? Termíny sú rôzne
Podali ste daňové priznanie, v ktorom vám vznikol preplatok, alebo vám majú vrátiť daňový bonus na dieťa či zaplatené úroky z hypotéky? Iste vás zaujíma, kedy môžete vrátenie dane očakávať.
-
Finančná správa umožnila odklad daňového priznania do 30. júna všetkým daňovníkom
Novú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania môžu využiť všetci daňovníci, i tí, ktorí komunikujú so správou elektronicky.
-
Pomoc vlády pre podnikateľov: Okrem zrušených odvodov aj 600 eurový poukaz na opatrovateľku
13 opatrení pre podnikateľov, ktoré majú zmierniť dopad koronavírusu. Situácia s koronavírusom COVID-19 prinesie tento rok pre podnikateľov množstvo nepríjemností. Pomôcť majú dočasné opatrenia vlády.
-
Prenajímali ste v roku 2019 byt, dom alebo garáž? Takto bude vypadať vaše daňové priznanie.
Ak ste si na prenájme zarobili viac ako 500 eur, no menej ako 1968,68 eur daňové priznanie podávať nemusíte. Ale iba v tom prípade, že to bol váš jediný príjem za celý rok.
-
Ak chcete darovať 2% z dane, dajte si pozor, aby ste tak urobili včas a vyplnili všetko potrebné bezchybne
Ak chcete aspoň čiastočne rozhodnúť, kam pôjdu vaše dane, uvedťe všetky údaje v daňovom priznaní. Prinášame prehľad toho, na čo všetko si treba dať pritom pozor.
-
Pracujúci študent a vrátenie dane: vieme, ako na to
Počas prázdnin ste si privyrábali doma alebo v zahraničí a teraz by ste chceli svoje dane späť? V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako ich získať.
-
Daňové priznanie 2020: nezabudnite daň zaplatiť
Blíži sa termín na podanie daňového priznania. Nezabudnite však, že dovtedy musíte daň aj zaplatiť. Ako na to, sa dozviete v našom článku.
-
Študenti a príjmy z brigády v daňovom priznaní 2020
Ak ste v roku 2019 mali príjmy z brigády, podať daňové priznanie by pre vás mohlo byť výhodou. Prinášame vám príklad, ako získať vrátenie dane.
-
Ako si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania v roku 2020
Nestihnete podať daňové priznanie do konca marca? Predĺžte si lehotu podania až o tri mesiace. Tento rok už odklad podávame elektronicky, na špeciálnom tlačive a čas máme do 30. júna 2020.
-
Ako získať vrátenie dane, keď ste na materskej?
Rodičovský príspevok je od dane oslobodený, materské je však príjem. Kedy musí mamička podávať daňové priznanie.
-
Kedy platí živnostník minimálne odvody a aká je ich výška v roku 2020
Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba, musíte mať prehľad o tom, koľko peňazí odvádzate do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Koľko teda môžete zarobiť, aby ste platili minimálne odvody?
-
O príspevky na škôlku si v Česku môžete znížiť daň
Odhaduje sa, že v susednej Českej republike žije 300 až 400 tisíc Slovákov. A to nielen jednotlivci, ale aj celé mladé rodiny. Ak pracujete v ČR aj vy a vaše dieťa navštevuje materskú školu, môžete si znížiť dane tzv. škôlkovným.
-
Uplatnením "manželky" v daňovom priznaní môžete získať viac ako 700 eur
Viete, že si svoju daň z príjmov môžete znížiť, ak vaša manželka nemá žiadne alebo minimálne príjmy? Na vašej dani z príjmov môžete ušetriť vyše 700 eur.
-
Ako si uplatniť daňový bonus na dieťa a na úroky z hypotéky u zamestnávateľa
Ak ste mali príjmy iba od zamestnávateľa, stačí ak mu donesiete všetky potvrdenia a nemusíte podávať daňové priznanie. Čas na odovzdanie dokladov však máte iba do 17. februára.
-
Koľko vyjde starostlivosť o psa? Najväčšími položkami sú krmivo a vakcíny
Starostolivosť o psa môže viditeľne zaťažiť našu peňaženku. Či už ide o stravu, prehliadky u veterinára, starostlivosť o srsť a zuby, prípadne nové hračky do domácnosti - ročne vás to vyjde desiatky až stovky eur.
-
Môžem poslať politickej strane 2% z dane? Nie, ale začínajúce politické strany to vedia obísť
Ak chcete darovať peniaze politickej strane, môžete cez transparentný účet. Ak by ste chceli darovať dve percentá, nie je to možné. Iba pokiaľ ide o občianskych aktivistov z občianskeho združenia.
-
Ako sa zdaňujú príjmy z autorských honorárov? Existujú tri režimy
Ktorý spôsob zdaňovania je pre autora najvýhodnejší? Jednoznačná odpoveď neexistuje. Konkrétny príklad si treba vždy porovnať.
-
Takto si v daňovom priznaní uplatníte daňový bonus na úroky z hypotéky
V minulosti mali klienti do 35 rokov nižšie splátky hypoték vďaka špeciálnemu bonus od štátu a banky. Dnes už takáto úľava neplatí, no môžete si uplatniť daňový bonus.
-
Ako sa zdaňuje výhra a čo všetko musí fyzická osoba urobiť
Vyhrali ste počítač, dovolenku či auto. Prvotnú radosť často vystrieda hnev. S výhrou prichádzajú aj daňové povinnosti a vybavovačky po úradoch.
-
Zdaňovanie výnosov z investícii. Čo musíte zdaniť a čo nie?
Výnosy z investovania sú príjmom a ten treba zdaniť. Sú možnosti, ako si môže investor daňovú povinnosť zjednodušiť, alebo sa jej v istých prípadoch úplne vyhnúť.
-
Ako uvádzať príjmy z dohody v daňovom priznaní
Práca na dohodu je najčastejšie využívaný spôsob, ako si privyrobiť popri štúdiu či hlavnom pracovnom pomere. Študenti obvykle pracujú na základe dohody o brigádnickej činnosti. Ďalej je možné pracovať na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce.
-
Zarobili ste viac ako 2000 eur? Nezabudnite podať daňové priznanie
Ak ste minulý rok niečo vyhrali, prenajímali či získali aj iné ďalšie príjmy okrem vášho podnikania či zamestnania, nezabudnite na povinnosť podať daňové priznanie.
-
3 príklady, kedy osoba nemusí podávať daňové priznanie elektronicky
Termín podania daňového priznania sa pomaly blíži. Väčšina fyzických i právnických osôb už podáva daňové priznanie len elektronicky. My sa teraz pozrieme na tie osoby, ktoré nemusia podávať daňové priznanie takouto formou.
-
Dôležité mzdové a daňové čísla v roku 2020
Výška minimálnej mzdy a životného minima sú veličiny, ktoré ovplyvnia výšku nezdaniteľných častí základu dane, daňového bonusu a tým aj výšku vašej mzdy.
-
Kúpili ste byt alebo dom v roku 2019? Nezabudnite v januári podať daňové priznanie
Ak ste sa v roku 2019 stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, do konca januára musíte podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.
-
7 dôležitých noviniek, ktoré nás čakajú v roku 2020
Nárok na dlhšiu dovolenku pre rodičov, lepšia diaľničná známka či viac peňazí na dieťa. Poďte sa s nami pozrieť na zmeny, ktoré prinesie rok 2020.
-
Aké sú nezdaniteľné časti základu dane 2020
Základ dane z príjmu si môžete znížiť vďaka nezdaniteľných častiam. Najväčšej zmeny sa dočkala práve nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka. Zmenil sa spôsob jej výpočtu tak, že po novom bude pre daňovníka výhodnejšia.
-
KVÍZ: Aké úkony sú spojené so založením živnosti?
Chystáte sa založiť si živnosť? Dnes sa proces ohlásenia zjednodušil. Čo všetko musíte urobiť pred či po jej založení? Poznáte všetky novinky? Otestujte sa s Finance.sk!
-
Nová nižšia daň z príjmu pre živnostníkov už od januára 2020
Zníženie sadzby dane z príjmov je súčasť sociálneho balíčka, ktorý bol schválený v parlamente. Nová daňová sadzba platí už od januára 2020 avšak sa netýka všetkých.
-
Daňovým dlžníkom chcú zadržiavať vodičské preukazy
Reč je o návrhu novely zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní, ktorý predložilo Ministerstvo financií do pripomienkového konania ešte v júni tohto roka.
-
Aká je suma daňového bonusu a o koľko sa zvýšia prídavky na deti v roku 2020?
Daňový bonus aj prídavky na deti sa zvýšia, keď sa zvýši životné minimum. Štát týmto chce podporovať rodinu. Je to však dostatočné?
-
Ste SZČO a podali ste daňové priznanie v riadnom termíne? Ustrážte si odvody od 1. júla
Odvodová povinnosť tých SZČO, ktoré podali daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2018 v riadnom termíne, teda do 1.4.2019, sa posudzuje k 1.7.2019. Pre SZČO, ktoré podávajú daňové priznanie za rok 2018 s odkladom, vznikne odvodová povinnosť až od 1.10.2019.
-
KVÍZ: Čo všetko viete o daňových zvýhodneniach a nezdaniteľnej časti základu dane?
Daňový bonus na dieťa, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka a na manželku znižujú základ dane. Vďaka daňovému bonusu však môže vzniknúť aj daňový preplatok.
-
Hypotéka pre podnikateľov? Banky posudzujú hlavne príjem a dobu podnikania
Získať hypotéku môže byť pre podnikateľa alebo živnostníka pomerne náročnou úlohou. Banky môžu byť na tento druh klientov oveľa prísnejšie ako na ľudí v zamestnaneckom pomere. Najzákladnejšími kritériami sú vydokladovanie príjmu a dostatočne dlhá doba podnikania.
-
Životné minimum rastie, vzrastú aj sociálne dávky
Keď vzrastie životné minimum, automaticky sa dá očakávať, že budú rásť aj mnohé rodinné a sociálne dávky.
-
Ako správne zdaniť dary a ktoré sa nezdaňujú?
Dary majú v účtovníctve a v oblasti daní špecifické postavenie. Mnoho ľudí sa domnieva, že dar netreba zdaniť. V mnohých prípadoch je to pravda, ale sú výnimky, ktoré je potrebné vo vlastnom záujem poznať.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou IV.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou III.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Český bonus na dieťa v sume 600 a viac eur si môžu uplatniť aj Slováci
Daňový bonus na dieťa sa v Česku uplatňuje na podobnom princípe ako na Slovensku, avšak jeho suma je dva až trikrát vyššia. Kedy ho môžu získať aj Slováci? Čítajte viac.
-
Ako sa dá znížiť daň z príjmu v Česku a na Slovensku? Využite všetky daňové bonusy
Pracujúcich rodičov s deťmi, daňovníkov so životnou poistkou alebo hypotékou pre mladých sa snaží podporiť štát i tým, že umožňuje uplatnenie bonusov a rôznych zvýhodnení na zníženie dane.
-
Prílohy k elektronickému daňovému priznaniu: pozor na veľkosť a formát
Ak vám zo zákona vyplýva povinnosť komunikovať s daňovým úradom elektronicky, musíte takýmto spôsobom podať daňové priznanie aj všetky jeho prílohy. Podať prílohy poštou by vám mohlo spôsobiť problémy.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou II.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže.“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Ako podať daňové priznanie po smrti daňovníka (návod)
Aj v ťažkom období, ktorým si rodina prechádza, je potrebné myslieť na povinnosti. Ak zosnulý podnikal alebo mal aj iné príjmy ako zo závislej činnosti – bude potrebné podať daňové priznanie.
-
Ako podať daňové priznanie elektronicky (návod pre FO)
Podávanie daňového priznania v papierovej podobe je už minulosťou. Na elektronické podanie musíte mať zriadenú tzv. Elektronickú komunikácia s Finančnou správou. Pozor si treba dať aj na počet príloh či kontaktné údaje.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou I.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Ako je to s daňou z dedičstva a darovania
V akom prípade sa dar započítava do dedičstva? Ako sa dar a dedičstvo daní na Slovensku?
-
Toto sú najčastejšie chyby v daňovom priznaní
Ak vypĺňate daňové priznanie elektronicky, systém vás na chyby upozorní automaticky. Ak ho vypisujete ručne, treba si dať obzvlášť pozor, niektoré chyby vás môžu vyjsť draho.
-
Čo sa stane, ak nepodám daňové priznanie?
Ak ste za posledný rok prekročili stanovenú výšku príjmu pre podávanie daňového priznania, musíte podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Ak to neurobíte, náklady na pokuty a sankcie môžu byť tisícové.
-
Daňové priznanie môžete podať v riadnom termíne už len do pondelka
Termín podania daňového priznania sa už nezadržateľne blíži. Človek je však tvor lenivý a všetko si necháva na poslednú chvíľu. Pre jedincov z kategórie "odkladačov" povinností je tu jednoduchý prehľad na podanie daňového priznania, alebo jeho odklad na poslednú chvíľu.
-
Ako podať odklad daňového priznania v roku 2019
Kto môže podať odklad daňového priznania k dani z príjmov za rok 2018? O aký čas si možno predĺžiť lehotu podania?
-
Čo všetko si môžete dať do nákladov v daňovom priznaní 2019
Výška vašich daňových nákladov ovplyvňuje výšku dane z príjmov. Aké výdavky si možno uplatniť v tomto roku?
-
9 tipov, ako si čo najviac znížiť daň v daňovom priznaní 2019
Termín podania daňového priznania sa nezadržateľne blíži. Ak si chcete legálne znížiť daň z príjmu, máme zopár tipov, ako na to.
-
Podávam svoje prvé daňové priznanie (postup)
Príjmy od viacerých zamestnávateľov je najčastejší dôvod, kedy si aj zamestnanci podávajú svoje daňové priznanie sami. Prácu im uľahčí aj to, že podávajú kratšiu verziu daňového priznania, a tým je minimalizované riziko, že sa niečo prehliadne.
-
Príjmy z príležitostných činností v daňovom priznaní 2019
Príležitostné príjmy už nebudú tak obľúbený nástroj optimalizácie nákladov podnikateľov. Fyzické osoby už musia zdaniť príležitostné príjmy, ak budú plynúť na základe nejakej zmluvy.
-
Pokuty na daniach a poistnom. Aká je ich výška?
Nezaplatili ste včas daň z príjmu vyplývajúcu z daňového priznania? Dlžíte na zdravotnom či sociálnom poistení? Pokuty a sankcie vás neminú.
-
Daňové priznanie a dobrovoľne nezamestnaná osoba
Dobrovoľne nezamestnaní sú povinní podať daňové priznanie, ak ich príjmy za minulý rok presiahnu určitú hranicu. Existujú však aj situácie, kedy sa daňové priznanie oplatí podať aj v prípade nepresiahnutia stanovenej sumy.
-
Čo robiť, keď som zabudol odovzdať včas daňové priznanie?
Mnoho podnikateľov nestihne podať daňové priznanie včas a žiadajú o odklad daňového priznania. Čo však v prípade, že daňové priznanie neodovzdáte v termíne?
-
Kedy a za akých okolností je daňové priznanie neplatné?
Bez podpisu je daňové priznanie neplatné. Dajte si pozor aj na správne vyplnenie daňového priznania.
-
Tieto príjmy nemusíte zdaňovať (sú oslobodené od dane v roku 2019)
Kedy a za čo je potrebné platiť daň? Čo všetko je oslobodené od dane? Pozrite si náš prehľadný súhrn pre rok 2019.
-
Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2019 (otázky a odpovede)
Máte príjmy zo zahraničia a neviete, ako a kde podať daňové priznanie? Prinášame vám niekoľko príkladov z daňovej poradne.
-
Lehotu na podanie daňového priznania si môžete predĺžiť až o 6 mesiacov
Nestíhate podať daňové priznanie? Nevadí, môžete si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania. Máme pre vás návod, ako na to.
-
Ako opraviť chybu v daňovom priznaní (pred a po odovzdaní)
Rozhodujúce pre opravu chyby v daňovom priznaní je, kedy ste ju zistili a kedy zjednáte opravu. Ak to stihnete pred ukončením lehoty na podanie daňového priznania, postačí len opravné daňové priznanie.
-
Návod, ako poukázať 2 % z dane v daňovom priznaní
Aj tento rok si môžete vybrať, ktorej neziskovej organizácii alebo občianskemu združeniu venujete dve percentá zo svojich daní. Pripravili sme návod ako na to, ak ste zamestnanec, fyzická osoba či právnická osoba.
-
Kedy sa uvádza výhra v súťaži v daňovom priznaní
Prinášame vám príklady a prehľad pravidiel, kedy musíte výhru uviesť v daňovom priznaní a kedy nie.
-
Daňový rezident – všetko, čo potrebujete vedieť
Čo znamená pojem daňový rezident? Aké práva a povinnosti mu vyplývajú zo zákona? Dozviete sa v našom článku o daňových rezidentoch.
-
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa zvýšila o 107,33 eur
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka znižuje daň, ktorú budete musieť zaplatiť. Nezdaniteľné minimum sa oproti roku 2018 navýšilo.
-
Kedy, ako a ktoré dane platíme v roku 2019 (kompletný súhrn)
Podnikatelia, ale aj fyzické osoby sú povinné odvádzať štátu dane. Aby ste na žiadne z nich nezabudli, prinášame tento praktický článok.
-
Ako uviesť príjmy z Českej Republiky v daňovom priznaní 2019
Pracovali ste vlani v Českej republike a teraz neviete, ako vyplniť daňové priznanie? Prinášame vám pár príkladov. A tiež sa dozviete, ako si predĺžiť termín na podanie daňového priznania.
-
Ako podáva daňové priznanie rodič na materskej dovolenke
Kedy podáva rodič na materskej dovolenke daňové priznanie? Prinášame vám praktické zhrnutie informácií, ktoré vám uľahčia podávanie daňového priznania.
-
Ako si uplatniť daňový bonus na hypotéku v daňovom priznaní?
Tento rok možno prvýkrát využiť daňový bonus na úroky z hypotéky. Ako na to? Uvedieme si názorný príklad.
-
Vyhrali ste dovolenku, počítač či auto? Nezabudnite ich zdaniť
Aj nepeňažné výhry sa musia zdaniť. Nezdanenie výhry vás vyjde pekne draho. Obzvlášť tie hodnotnejšie. Nezabudnite ani na zdravotné poistenie.
-
Ako podáva daňové priznanie právnická osoba
Každá právnická osoba je povinná podať daňové priznanie za predchádzajúci rok. Ako ho podať tento rok a čo s daňovou licenciou? Dozviete sa v našom praktickom článku.
-
Ktoré príjmy za rok 2018 sú oslobodené od dane?
Ak ste v roku 2018 dosiahli príjmy aspoň vo výške 1 915,01 eur, podávate daňové priznanie k dani z príjmov. Sú však príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú vôbec.
-
Aké prílohy k daňovému priznaniu treba priložiť v roku 2019
Podávate daňové priznanie ako fyzická osoba? Viete, aké prílohy pri tomto úkone musíte odovzdať spoločne s daňovým priznaním? Zhrnuli sme ich do praktického článku.
-
Daňové priznanie 2019 ľavou zadnou
Podávate daňové priznanie prvýkrát a neviete ako na to? Prečítajte si kto, kedy a ako podáva daňové priznanie z príjmov za rok 2018.
-
Podnikáte popri zamestnaní? Potom všetky príjmy patria do jedného daňového priznania
Aj vy si lámete hlavu nad tým, ako vyplniť daňové priznanie, keď ste mali okrem príjmov zo zamestnania aj príjmy z podnikania? Všetky príjmy patria na jedno tlačivo.
-
Daňový bonus na hypotéku pre mladých v roku 2019
Štátna pomoc pri hypotéke pre mladých sa od roku 2018 zmenila. Po novom si namiesto zníženia úroku na päť rokov môžete uplatniť daňový bonus zo zaplatených úrokov.
-
Ako si založiť živnosť v roku 2019 (návod)
Živnosť je najobľúbenejšou formou podnikania na Slovensku. Aký je postup, keď si chcete živnosť založiť v roku 2019? Čo všetko k tomu potrebujete? Pozrite si náš návod.
-
Deti v daňovom priznaní alebo ako na daňový bonus
Pokiaľ ste v minulom roku nedosiahli žiadne príjmy, na daňový bonus môžete rovno zabudnúť. Ak ste však zarobili aspoň 2880 eur, môžete získať bonus vo výške až 258 eur za každé dieťa.
-
Ročné zúčtovanie dane 2019 (keď daňové priznanie za vás urobí zamestnávateľ)
Ak počas zdaňovacieho obdobia 2018 plynuli vaše príjmy len zo závislej činnosti (zo zamestnania), môžete svojho zamestnávateľa požiadať o tzv. ročné zúčtovanie dane. Zamestnávateľ prakticky vykoná daňové priznanie za vás a vy máte „o starosť menej“.
-
Ako vyplniť daňové priznanie - typ B (príklad + praktické tipy)
Mali ste za uplynulý rok príjmy okrem závislej činnosti aj zo živnosti či prenájmu nehnuteľnosti? Prinášame praktický návod, ako vyplniť daňové priznanie typu B i to, na čo si dať pozor pri jeho vypĺňaní.
-
Študentská brigáda v zahraničí: ako podať daňové priznanie
Zahraničné brigády sú medzi študentmi veľmi populárne, pretože okrem spoznávania nových miest majú možnosť zarobiť si mnohokrát oveľa vyššie sumy ako v porovnateľnom zamestnaní na Slovensku. Viete kedy a akým spôsobom je potrebné takéto príjmy uviesť v daňovom priznaní?
-
Ako podáva daňové priznanie dôchodca
Patríte medzi tých aktívnych dôchodcov, ktorí ešte pracujú? No a teraz si lámete hlavu nad tým, či musíte podať daňové priznanie a aké výhody si môžete uplatniť? Prinášame vám pár tipov, ako si s daňovým priznaním hravo poradiť.
-
Ako vyplniť daňové priznanie - typ A (príklad + praktické tipy)
Mali ste za uplynulý rok príjmy len z tzv. závislej činnosti? Prinášame praktický návod i to, na čo si dať pozor pri jeho vypĺňaní.
-
Nižšia sadzba DPH na ubytovanie aj vyšší daňový bonus na dieťa. Rok 2019 priniesol niekoľko daňových zmien
Od 1. januára začalo platiť niekoľko zmien v oblasti daní a odvodov. Niektoré z nich ľudí čiastočne odbremenia, iné pravdepodobne spôsobia dvíhanie cien potravín a neživotného poistenia.
-
Elektronická komunikácia s Finančnou správou sa od minulého roka stala povinnosťou
Právnické osoby už viac ako rok, fyzické viac ako polroka. Elektronická komunikácia s Finančnou správou sa od minulého roka stala povinnosťou. Ako ju zriadiť a čo vám hrozí v prípade ignorovania tejto povinnosti? Čítajte ďalej.
-
Ako uviesť české a slovenské príjmy zo zamestnania v daňovom priznaní
Boli ste v roku 2018 zamestnaný na Slovensku aj v Českej republike? Poradíme vám, ako bude vyzerať vaše daňové priznanie.
-
Ako môže študent ušetriť na odvodoch (tipy a rady)
Hovorí sa, že pre firmy je najvýhodnejšie zamestnávať brigádnikov študentov, ktorí sú zároveň živnostníkmi. Oplatí sa to však aj študentom? Poďme sa pozrieť na praktické tipy, ako a kedy študent šetrí na odvodoch.
-
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti musíte podať do konca januára
Ak ste sa v roku 2018 stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, do konca januára musíte podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.
-
Daňový kalendár 2019: tieto termíny sú pre vás dôležité
Podnikatelia majú starosti s množstvom administratívy, preto sme im pripravili pomôcku v podobe daňového kalendára na rok 2019. Nájdete v ňom všetky dôležité termíny pokope.
-
Čo robiť, ak dlžíte na daniach?
Máte daňový nedoplatok? Stávate sa daňovým dlžníkom. Ak nebudete svoj záväzok splácať, daňový úrad môže od vás vymáhať peniaze. Môže však dôjsť aj k premlčaniu.
-
Predkupné právo – musí sa dodržať aj pri darovaní?
Predkupné právo nie je len vecou dohody, treba naň myslieť aj vtedy, keď ste v spoluvlastníckom vzťahu či podnikáte formou spoločnosti s ručením obmedzeným. Aké oprávnenia z neho plynú a čo robiť, ak bolo porušené?
-
V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny
K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.
-
Rady a tipy k daňovému priznaniu: Pomôcka na vyplnenie daňového priznania
Mnoho daňovníkov si "robí" svoje daňové priznanie svojpomocne. Prinášame pár rád a tipov, ktoré pomôžu každému, kto vyplňuje daňové priznanie.
-
Osobitný odvod je opäť ukážkou populistického riešenia, tvrdí analytik
Nepomohli námietky odborárov, obchodných reťazcov, analytikov, ekonómov ani veto prezidenta Andreja Kisku. Parlament 13. decembra oficiálne schválil a zaviedol osobitný odvod pre obchodné reťazce.
-
Príklady, ako uviesť príjmy z prenájmu do daňového priznania
Prenajímali ste byt? Ako uviesť príjmy v daňovom priznaní? Prinášame vám pár príkladov a tipov.
-
Cestná daň: ako, kedy a kto ju musí platiť
Ak chcete náklady spojené s používaním motorového vozidla zahrnúť do svojho účtovníctva, budete musieť podať a zaplatiť tzv. daň z motorového vozidla. Výhody a kompletný návod nájdete v tomto článku.
-
Daň za psa: Koľko a kedy sa platí
Daň za svojho štvornohého miláčika už nemusíte platiť do konca januára ako kedysi. Kedy a koľko treba platiť? Spravili sme prehľadný súhrn.
-
Chcete mať české občianstvo? Pripravte sa, že na úradoch strávite takmer celý rok
Na to, aby ste mohli žiť a pracovať v Českej republike české občianstvo nepotrebujete. Sú však určité situácie, kvôli ktorým sa pre české občianstvo môžete rozhodnúť.
-
Kedy a komu sa oplatí prejsť na paušálne výdavky
V akom prípade sa vám oplatí uplatňovať paušálne výdavky? Ako ich vypočítate?
-
V roku 2019 bude minimálna mzda opäť o niečo vyššia
Tripartita sa už tradične nedohodla na výške minimálnej mzdy pre rok 2019. O novej výške tak rozhodovala vláda.
-
S daňami vám po novom pomôže aj komunikačný robot Taxana
Finančná správa spustila Taxanu pred tromi týždňami.
-
Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí
Offshore firmy sú spoločnosti sídliace v daňových rajoch, respektíve na miestach, kde neexistujú dane. V dnešnej dobe ich nie je málo. Lákavá ponuka nezdaneného podnikania sa však neustále stenčuje a nad nepoctivými podnikateľmi sa zaťahujú mračná daňových zákonov. Prečo je „offshore“ pomaly umierajúci trend.
-
Kedy sa platí daň pri predaji nehnuteľnosti? Otestujte sa v našom kvíze
Vyznáte sa v slovenskom daňovom systéme? Viete aj to, aká je sadzba z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti alebo ako sa vyplní daňové priznanie? Vyskúšajte si náš kvíz a otestujte sa.
-
Slovenské firmy odchádzajú z tradičných daňových rajov
Už prvý štvrťrok 2018 naznačil, že počet slovenských firiem s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá. Tento trend potvrdila aj poradenská spoločnosť Bisnode.
-
Zdaňovanie kryptomien, forexov a akcií v roku 2018
Nákup a predaj kryptomien, špekulácie na burze s akciami, menami, či komoditami otvorili bránu k veľkým ziskom z pohodlia domova. No aj tie podliehajú zdaneniu.
-
Ako uviesť príjmy z prenájmu v daňovom priznaní
Prenajímate byt, dom či garáž a uvažujete, či musíte svoje príjmy zdaniť? Nuž nie vždy. Kedy a ako daníte príjmy z prenájmu sa dočítate v našom článku.
-
Kto potrebuje vaše dane? Rozhodnite sami!
Uvažujete, či a komu venovať svoje 2 % z daní? Váhate, či to má vôbec zmysel? Tak vedzte, že v minulom roku získali neziskové organizácie, občianske združenia a nadácie 64 miliónov eu od viac ako 800 tisíc daňovníkov.
-
Daňové priznanie 2018 ľavou zadnou
Obdobie podávania daňového priznania je v plnom prúde. Niektorí ľudia v tom ale stále majú guláš. Prečítajte si jednoduchý prehľad o tom, kto a kedy podáva daňové priznanie v roku 2018.
-
Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2018
Máte príjmy zo zahraničia? Ako správne vyplniť daňové priznanie? Vy sa pýtate, my odpovedáme. Vložte svoje otázky do našej bezplatnej daňovej poradne, alebo listujte už v zodpovedaných otázkach.