-
Manželka vám ušetrí desiatky eur! Ak ju uvediete v daňovom priznaní
Pozor, ak by ste chceli takto ušetriť na dani, rozhodne nestačí manželku len mať. Musíte splniť aj nasledujúce podmienky.
-
Daňové priznanie k dani z príjmov treba podať do 31. marca, o odklad treba požiadať
Prinášame krátky prehľad o tom, kto musí podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2020, aké termíny platia pre podanie priznania a zaplatenie dane a aké bonusy si možno tento rok uplatniť.
-
Jeden odvod, žiadne daňové priznanie či kontroly. Česko zavádza novú paušálnu daň pre živnostníkov
Živnostníci, ktorí sa prihlásia k paušálnej dani, budú platiť jednu sumu mesačne celý rok. Nemusia si robiť evidenciu výdavkov ani sa obávať daňových kontrol, nepodávajú žiadne daňové priznanie ani prehľady poistného.
-
Študenti a príjmy z brigády v daňovom priznaní 2020
Ak ste v roku 2019 mali príjmy z brigády, podať daňové priznanie by pre vás mohlo byť výhodou. Prinášame vám príklad, ako získať vrátenie dane.
-
Ako získať vrátenie dane, keď ste na materskej?
Rodičovský príspevok je od dane oslobodený, materské je však príjem. Kedy musí mamička podávať daňové priznanie.
-
O príspevky na škôlku si v Česku môžete znížiť daň
Odhaduje sa, že v susednej Českej republike žije 300 až 400 tisíc Slovákov. A to nielen jednotlivci, ale aj celé mladé rodiny. Ak pracujete v ČR aj vy a vaše dieťa navštevuje materskú školu, môžete si znížiť dane tzv. škôlkovným.
-
Uplatnením "manželky" v daňovom priznaní môžete získať viac ako 700 eur
Viete, že si svoju daň z príjmov môžete znížiť, ak vaša manželka nemá žiadne alebo minimálne príjmy? Na vašej dani z príjmov môžete ušetriť vyše 700 eur.
-
Ako sa zdaňuje výhra a čo všetko musí fyzická osoba urobiť
Vyhrali ste počítač, dovolenku či auto. Prvotnú radosť často vystrieda hnev. S výhrou prichádzajú aj daňové povinnosti a vybavovačky po úradoch.
-
Zdaňovanie výnosov z investícii. Čo musíte zdaniť a čo nie?
Výnosy z investovania sú príjmom a ten treba zdaniť. Sú možnosti, ako si môže investor daňovú povinnosť zjednodušiť, alebo sa jej v istých prípadoch úplne vyhnúť.
-
Ako uvádzať príjmy z dohody v daňovom priznaní
Práca na dohodu je najčastejšie využívaný spôsob, ako si privyrobiť popri štúdiu či hlavnom pracovnom pomere. Študenti obvykle pracujú na základe dohody o brigádnickej činnosti. Ďalej je možné pracovať na základe dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o vykonaní práce.
-
Dôležité mzdové a daňové čísla v roku 2020
Výška minimálnej mzdy a životného minima sú veličiny, ktoré ovplyvnia výšku nezdaniteľných častí základu dane, daňového bonusu a tým aj výšku vašej mzdy.
-
Aká je suma daňového bonusu a o koľko sa zvýšia prídavky na deti v roku 2020?
Daňový bonus aj prídavky na deti sa zvýšia, keď sa zvýši životné minimum. Štát týmto chce podporovať rodinu. Je to však dostatočné?
-
Ako správne zdaniť dary a ktoré sa nezdaňujú?
Dary majú v účtovníctve a v oblasti daní špecifické postavenie. Mnoho ľudí sa domnieva, že dar netreba zdaniť. V mnohých prípadoch je to pravda, ale sú výnimky, ktoré je potrebné vo vlastnom záujem poznať.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou IV.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou III.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Český bonus na dieťa v sume 600 a viac eur si môžu uplatniť aj Slováci
Daňový bonus na dieťa sa v Česku uplatňuje na podobnom princípe ako na Slovensku, avšak jeho suma je dva až trikrát vyššia. Kedy ho môžu získať aj Slováci? Čítajte viac.
-
Ako sa dá znížiť daň z príjmu v Česku a na Slovensku? Využite všetky daňové bonusy
Pracujúcich rodičov s deťmi, daňovníkov so životnou poistkou alebo hypotékou pre mladých sa snaží podporiť štát i tým, že umožňuje uplatnenie bonusov a rôznych zvýhodnení na zníženie dane.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou II.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže.“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Ako je to s daňou z dedičstva a darovania
V akom prípade sa dar započítava do dedičstva? Ako sa dar a dedičstvo daní na Slovensku?
-
Toto sú najčastejšie chyby v daňovom priznaní
Ak vypĺňate daňové priznanie elektronicky, systém vás na chyby upozorní automaticky. Ak ho vypisujete ručne, treba si dať obzvlášť pozor, niektoré chyby vás môžu vyjsť draho.
-
Daňové priznanie môžete podať v riadnom termíne už len do pondelka
Termín podania daňového priznania sa už nezadržateľne blíži. Človek je však tvor lenivý a všetko si necháva na poslednú chvíľu. Pre jedincov z kategórie "odkladačov" povinností je tu jednoduchý prehľad na podanie daňového priznania, alebo jeho odklad na poslednú chvíľu.
-
Ako podať odklad daňového priznania v roku 2019
Kto môže podať odklad daňového priznania k dani z príjmov za rok 2018? O aký čas si možno predĺžiť lehotu podania?
-
Čo všetko si môžete dať do nákladov v daňovom priznaní 2019
Výška vašich daňových nákladov ovplyvňuje výšku dane z príjmov. Aké výdavky si možno uplatniť v tomto roku?
-
Daňové priznanie a dobrovoľne nezamestnaná osoba
Dobrovoľne nezamestnaní sú povinní podať daňové priznanie, ak ich príjmy za minulý rok presiahnu určitú hranicu. Existujú však aj situácie, kedy sa daňové priznanie oplatí podať aj v prípade nepresiahnutia stanovenej sumy.
-
Tieto príjmy nemusíte zdaňovať (sú oslobodené od dane v roku 2019)
Kedy a za čo je potrebné platiť daň? Čo všetko je oslobodené od dane? Pozrite si náš prehľadný súhrn pre rok 2019.
-
Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2019 (otázky a odpovede)
Máte príjmy zo zahraničia a neviete, ako a kde podať daňové priznanie? Prinášame vám niekoľko príkladov z daňovej poradne.
-
Lehotu na podanie daňového priznania si môžete predĺžiť až o 6 mesiacov
Nestíhate podať daňové priznanie? Nevadí, môžete si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania. Máme pre vás návod, ako na to.
-
Kedy sa uvádza výhra v súťaži v daňovom priznaní
Prinášame vám príklady a prehľad pravidiel, kedy musíte výhru uviesť v daňovom priznaní a kedy nie.
-
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa zvýšila o 107,33 eur
Nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka znižuje daň, ktorú budete musieť zaplatiť. Nezdaniteľné minimum sa oproti roku 2018 navýšilo.
-
Ako uviesť príjmy z Českej Republiky v daňovom priznaní 2019
Pracovali ste vlani v Českej republike a teraz neviete, ako vyplniť daňové priznanie? Prinášame vám pár príkladov. A tiež sa dozviete, ako si predĺžiť termín na podanie daňového priznania.
-
Ako podáva daňové priznanie rodič na materskej dovolenke
Kedy podáva rodič na materskej dovolenke daňové priznanie? Prinášame vám praktické zhrnutie informácií, ktoré vám uľahčia podávanie daňového priznania.
-
Ktoré príjmy za rok 2018 sú oslobodené od dane?
Ak ste v roku 2018 dosiahli príjmy aspoň vo výške 1 915,01 eur, podávate daňové priznanie k dani z príjmov. Sú však príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú vôbec.
-
Daňové priznanie 2019 ľavou zadnou
Podávate daňové priznanie prvýkrát a neviete ako na to? Prečítajte si kto, kedy a ako podáva daňové priznanie z príjmov za rok 2018.
-
Deti v daňovom priznaní alebo ako na daňový bonus
Pokiaľ ste v minulom roku nedosiahli žiadne príjmy, na daňový bonus môžete rovno zabudnúť. Ak ste však zarobili aspoň 2880 eur, môžete získať bonus vo výške až 258 eur za každé dieťa.
-
Ako podáva daňové priznanie dôchodca
Patríte medzi tých aktívnych dôchodcov, ktorí ešte pracujú? No a teraz si lámete hlavu nad tým, či musíte podať daňové priznanie a aké výhody si môžete uplatniť? Prinášame vám pár tipov, ako si s daňovým priznaním hravo poradiť.
-
Ako vyplniť daňové priznanie - typ A (príklad + praktické tipy)
Mali ste za uplynulý rok príjmy len z tzv. závislej činnosti? Prinášame praktický návod i to, na čo si dať pozor pri jeho vypĺňaní.
-
Nižšia sadzba DPH na ubytovanie aj vyšší daňový bonus na dieťa. Rok 2019 priniesol niekoľko daňových zmien
Od 1. januára začalo platiť niekoľko zmien v oblasti daní a odvodov. Niektoré z nich ľudí čiastočne odbremenia, iné pravdepodobne spôsobia dvíhanie cien potravín a neživotného poistenia.
-
V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny
K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.
-
Príklady, ako uviesť príjmy z prenájmu do daňového priznania
Prenajímali ste byt? Ako uviesť príjmy v daňovom priznaní? Prinášame vám pár príkladov a tipov.
-
Daň za psa: Koľko a kedy sa platí
Daň za svojho štvornohého miláčika už nemusíte platiť do konca januára ako kedysi. Kedy a koľko treba platiť? Spravili sme prehľadný súhrn.
-
S daňami vám po novom pomôže aj komunikačný robot Taxana
Finančná správa spustila Taxanu pred tromi týždňami.
-
Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí
Offshore firmy sú spoločnosti sídliace v daňových rajoch, respektíve na miestach, kde neexistujú dane. V dnešnej dobe ich nie je málo. Lákavá ponuka nezdaneného podnikania sa však neustále stenčuje a nad nepoctivými podnikateľmi sa zaťahujú mračná daňových zákonov. Prečo je „offshore“ pomaly umierajúci trend.
-
Kedy sa platí daň pri predaji nehnuteľnosti? Otestujte sa v našom kvíze
Vyznáte sa v slovenskom daňovom systéme? Viete aj to, aká je sadzba z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti alebo ako sa vyplní daňové priznanie? Vyskúšajte si náš kvíz a otestujte sa.
-
Daňové priznanie 2018 ľavou zadnou
Obdobie podávania daňového priznania je v plnom prúde. Niektorí ľudia v tom ale stále majú guláš. Prečítajte si jednoduchý prehľad o tom, kto a kedy podáva daňové priznanie v roku 2018.