-
Prílohy k elektronickému daňovému priznaniu: pozor na veľkosť a formát
Ak vám zo zákona vyplýva povinnosť komunikovať s daňovým úradom elektronicky, musíte takýmto spôsobom podať daňové priznanie aj všetky jeho prílohy. Podať prílohy poštou by vám mohlo spôsobiť problémy.
-
Podať daňové priznanie elektronicky zvládnete bez väčších problémov. Nezabudnite na prílohy
Podávanie daňového priznania v papierovej podobe je už minulosťou. Na elektronické podanie musíte mať zriadenú tzv. Elektronickú komunikácia s Finančnou správou. Pozor si treba dať aj na počet príloh či kontaktné údaje.
-
Predĺženie doby na podanie daňového priznania - nový termín závisí od konca pandémie
Lehota na podanie daňového priznania sa z dôvodu pandémie COVID-19 predĺžila pre všetky podnikateľské subjekty. Kedy treba podať daňové priznanie a zaplatiť? Prinášame prehľad.
-
Finančná správa umožnila odklad daňového priznania do 30. júna všetkým daňovníkom
Novú predĺženú lehotu na podanie daňového priznania môžu využiť všetci daňovníci, i tí, ktorí komunikujú so správou elektronicky.
-
Pracujúci študent a vrátenie dane: vieme, ako na to
Počas prázdnin ste si privyrábali doma alebo v zahraničí a teraz by ste chceli svoje dane späť? V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, ako ich získať.
-
Študenti a príjmy z brigády v daňovom priznaní 2020
Ak ste v roku 2019 mali príjmy z brigády, podať daňové priznanie by pre vás mohlo byť výhodou. Prinášame vám príklad, ako získať vrátenie dane.
-
Ako sa zdaňuje výhra a čo všetko musí fyzická osoba urobiť
Vyhrali ste počítač, dovolenku či auto. Prvotnú radosť často vystrieda hnev. S výhrou prichádzajú aj daňové povinnosti a vybavovačky po úradoch.
-
Daňovým dlžníkom chcú zadržiavať vodičské preukazy
Reč je o návrhu novely zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní, ktorý predložilo Ministerstvo financií do pripomienkového konania ešte v júni tohto roka.
-
Ako správne zdaniť dary a ktoré sa nezdaňujú?
Dary majú v účtovníctve a v oblasti daní špecifické postavenie. Mnoho ľudí sa domnieva, že dar netreba zdaniť. V mnohých prípadoch je to pravda, ale sú výnimky, ktoré je potrebné vo vlastnom záujem poznať.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou IV.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou III.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Český bonus na dieťa v sume 600 a viac eur si môžu uplatniť aj Slováci
Daňový bonus na dieťa sa v Česku uplatňuje na podobnom princípe ako na Slovensku, avšak jeho suma je dva až trikrát vyššia. Kedy ho môžu získať aj Slováci? Čítajte viac.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou II.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže.“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Ako podať daňové priznanie po smrti daňovníka (návod)
Aj v ťažkom období, ktorým si rodina prechádza, je potrebné myslieť na povinnosti. Ak zosnulý podnikal alebo mal aj iné príjmy ako zo závislej činnosti – bude potrebné podať daňové priznanie.
-
Praktický sprievodca daňovou kontrolou I.
„Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľa strašiakom ani nočnou morou. V nasledujúcom seriáli poskytujeme rady a tipy, ako ju krok za krokom absolvovať bez stresu a nadmernej záťaže,“ hovorí Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka ASB Slovakia.
-
Kto sa musí registrovať na daňovom úrade
Nielen živnostníci a podnikatelia sa musia registrovať na daňovom úrade. Ak prenajímate byt alebo dom, týka sa táto povinnosť aj vás.
-
Čo sa stane, ak nepodám daňové priznanie?
Ak ste za posledný rok prekročili stanovenú výšku príjmu pre podávanie daňového priznania, musíte podať daňové priznanie a zaplatiť daň. Ak to neurobíte, náklady na pokuty a sankcie môžu byť tisícové.
-
Ako podať odklad daňového priznania v roku 2019
Kto môže podať odklad daňového priznania k dani z príjmov za rok 2018? O aký čas si možno predĺžiť lehotu podania?
-
Podávam svoje prvé daňové priznanie (postup)
Príjmy od viacerých zamestnávateľov je najčastejší dôvod, kedy si aj zamestnanci podávajú svoje daňové priznanie sami. Prácu im uľahčí aj to, že podávajú kratšiu verziu daňového priznania, a tým je minimalizované riziko, že sa niečo prehliadne.
-
Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2019 (otázky a odpovede)
Máte príjmy zo zahraničia a neviete, ako a kde podať daňové priznanie? Prinášame vám niekoľko príkladov z daňovej poradne.
-
Lehotu na podanie daňového priznania si môžete predĺžiť až o 6 mesiacov
Nestíhate podať daňové priznanie? Nevadí, môžete si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania. Máme pre vás návod, ako na to.
-
Kedy sa uvádza výhra v súťaži v daňovom priznaní
Prinášame vám príklady a prehľad pravidiel, kedy musíte výhru uviesť v daňovom priznaní a kedy nie.
-
Kedy a ako sa vracajú daňové preplatky v roku 2021
Z daňového priznania vám vyšiel preplatok? Do kedy vám musí daňový úrad vrátiť daň, resp. vyplatiť preplatok? Sú však situácie, kedy ho vôbec nevráti.
-
Daňový rezident – všetko, čo potrebujete vedieť
Čo znamená pojem daňový rezident? Aké práva a povinnosti mu vyplývajú zo zákona? Dozviete sa v našom článku o daňových rezidentoch.
-
Ako uviesť príjmy z Českej Republiky v daňovom priznaní 2019
Pracovali ste vlani v Českej republike a teraz neviete, ako vyplniť daňové priznanie? Prinášame vám pár príkladov. A tiež sa dozviete, ako si predĺžiť termín na podanie daňového priznania.
-
Ktoré príjmy za rok 2018 sú oslobodené od dane?
Ak ste v roku 2018 dosiahli príjmy aspoň vo výške 1 915,01 eur, podávate daňové priznanie k dani z príjmov. Sú však príjmy, ktoré sú od dane oslobodené alebo sa nezdaňujú vôbec.
-
Daňové priznanie 2019 ľavou zadnou
Podávate daňové priznanie prvýkrát a neviete ako na to? Prečítajte si kto, kedy a ako podáva daňové priznanie z príjmov za rok 2018.
-
Ako vyplniť daňové priznanie - typ A (príklad + praktické tipy)
Mali ste za uplynulý rok príjmy len z tzv. závislej činnosti? Prinášame praktický návod i to, na čo si dať pozor pri jeho vypĺňaní.
-
Nižšia sadzba DPH na ubytovanie aj vyšší daňový bonus na dieťa. Rok 2019 priniesol niekoľko daňových zmien
Od 1. januára začalo platiť niekoľko zmien v oblasti daní a odvodov. Niektoré z nich ľudí čiastočne odbremenia, iné pravdepodobne spôsobia dvíhanie cien potravín a neživotného poistenia.
-
Daň za psa: Koľko a kedy sa platí
Daň za svojho štvornohého miláčika už nemusíte platiť do konca januára ako kedysi. Kedy a koľko treba platiť? Spravili sme prehľadný súhrn.
-
S daňami vám po novom pomôže aj komunikačný robot Taxana
Finančná správa spustila Taxanu pred tromi týždňami.
-
Tisíce slovenských firiem sídlia v daňových rajoch (zoznam krajín)
Kým detailné dáta z prvého polroka 2018 ukazovali, že počet slovenských spoločností s vlastníkom sídliacim v daňovom raji medziročne klesá, firmy straty v treťom kvartáli zmazali.
-
Príjmy zo zahraničia a daňové priznanie 2018
Máte príjmy zo zahraničia? Ako správne vyplniť daňové priznanie? Vy sa pýtate, my odpovedáme. Vložte svoje otázky do našej bezplatnej daňovej poradne, alebo listujte už v zodpovedaných otázkach.