-
Dlžníci húfne bankrotujú: Ako podať prihlášku do konkurzu či reštrukturalizácie?
Vzhľadom na prebiehajúcu ekonomickú krízu je čoraz viac osôb v úpadku. Čítajte, ako prípadnú insolvenciu vášho dlžníka zistíte a ako voči nemu uplatniť pohľadávku, ak je v konkurze či reštrukturalizácii.
-
Dočasná ochrana vášho dlžníka: Kedy dostanete peniaze späť a ako sa proti nej brániť?
Od začiatku tohto roka musia byť veritelia opäť o čosi obozretnejší. Vďaka novému zákonu pribúda dlžníkov so statusom dočasnej ochrany. Aký vplyv má ochrana na vymáhanie pohľadávok a čo proti nej môžete robiť?
-
Máte dlh na zdravotnom poistení? Takto si to ľahko skontrolujete
Zabudli ste zaplatiť zdravotné odvody? Alebo to za vás nespravil váš zamestnávateľ? To, či ste dlžník si môžete skontrolovať aj na webe.
-
Čo vám hrozí ak za úver alebo hypotéku ručíte nehnuteľnosťou a nesplácate?
Ak neviete splácať svoju hypotéku alebo úver, bezodkladne informujte svoju banku, ktorá navrhne nový postup. Ak sa prestanete ozývať a dlh narastie, môžete prísť o nehnuteľnosť.
-
Ako vyhlásiť osobný bankrot? V roku 2020 sú podmienky prísnejšie
Ako sa zbaviť dlhov? Ak sa minuli všetky možnosti, alternatívou je osobný bankrot. Od roku 2020 sa však sprísnili kritéria.
-
Bankový ombudsman už neexistuje. Na koho sa môžete obrátiť?
Ak nemáte finančnú rezervu a ocitnete sa v krízovej situácii, nemáte veľa možností na výber. Finančný ombudsman už síce nefunguje, ale nahradil ho Inštitút alternatívneho riešenia sporov.
-
Komentár: Koronakríza otvorila nový rozpor vnútri EÚ. Jeho riešenie ja zatiaľ v nedohľadne
Hlavnou témou EU je návrh založenia európskeho fondu oživenia. Okrem Holandska, Švédska či Dánska nesúhlasia s návrhom ani krajiny Vyšehradskej štorky. Plán Euróspkej komisie je však finančnými trhmi prijímaný vrelo, akcie rastú.
-
Komentár: Americký obchodný deficit sa prehlbuje
Deficit amerického obchodu sa v marci zvýšil, keď Spojené štáty zaznamenali rekordný pokles exportu. Ďalšie údaje v utorok ukázali, že tvrdé opatrenia na spomalenie šírenia COVID-19 priniesli v apríli prvýkrát po takmer 10 rokoch scvrknutie obrovského sektoru služieb.
-
Komentár: USA budú pri všetkých dohodách o reštrukturalizácii dlhu požadovať transparentnosť čínskeho dlhu
Rozvojové krajiny budú potrebovať po korone najväčšiu pomoc. Spojené štáty pritom budú trvať na tom, aby rozvojové krajiny zverejnili dlh a ďalšie záväzky voči Číne ako súčasť akejkoľvek budúcej dohody o reštrukturalizácii dlhu alebo medzinárodného balíka pomoci.
-
Tipy ako zvládať život vo finančnej tiesni
Mnohí ľudia sa pre rozsiahle obmedzujúce opatrenia súvisiace s koronavírusom dostávajú do finančných ťažkostí. Prinášame tipy odborníkov, ako ich v rámci možností riešiť.
-
Skoncujte s neplatičmi: ako zistiť, či je obchodný partner bonitný?
Ak vám odberateľ nedokáže zaplatiť, je to problém vždy. V čase koronakrízy to však môže byť úplne likvidačné. Ako „preklepnúť“ obchodného partnera z hľadiska jeho finančnej situácie?
-
Kde zistím, či má priateľ/priateľka dlžoby?
Chcete zistiť, či váš partner alebo partnerka má resp. nemá dlhy, exekúcie a úvery o ktorých vám nepovedal(a)? Niektoré veci skontrolujete aj cez internet.
-
3 prípady, v ktorých spoločníci s.r.o. môžu zodpovedať za dlhy spoločnosti
Podnikanie formou s.r.o. sa oplatí najmä preto, lebo veritelia spoločnosti spravidla nemôžu uspokojovať svoje pohľadávky z majetku spoločníkov. V ktorých prípadoch to neplatí?
-
Ako hospodáriť s peniazmi na dôchodku?
Väčšina súčasných starobných dôchodcov prežilo produktívny život v socializme, kde nebolo mnoho možností pripraviť sa na kapitalistický systém. Mnohí preto dnes zápasia s nízkymi penziami. O to viac je potrebné, aby s peniazmi vedeli správne hospodáriť. Mnohí to však nezvládajú, čoho výsledkom je aj rastúci počet exekúcií.
-
Manžel robí dlhy: ako sa môžete brániť?
Ničia váš rodinný rozpočet dlhy, za ktoré je zodpovedný výlučne váš manželský partner? Niekedy pred nimi môžete spoločný majetok uchrániť. Poďte sa s nami pozrieť, aké máte možnosti.
-
Slovákom sa v roku 2019 citeľne zvýšili výdavky na bývanie
Najviac financií míňame v spojitosti s nehnuteľnosťami. Zadlženosť je stále veľký problém. Potvrdzujú to dáta analytikov.
-
Mešká dlžník s platením? 4 nároky veriteľa, ktoré sú s tým spojené
Dátum splatnosti by sa nemal určovať len podľa faktúry a aj krátke omeškanie dlžníka vám môže vyniesť viac, než 40 eur. Čítajte, čo treba vedieť o vymáhaní pohľadávok z podnikania.
-
Pri niektorých dlžníkoch je premlčanie odlišné. Ktorí to sú?
Finančné či iné vypomáhanie životnému partnerovi a deťom nie je ničím výnimočným. Ako sa ale posúdi, keď vzťahy ochladnú a ako je to s premlčaním medzi manželmi, nezosobášeným párom či rodičmi a deťmi?
-
Čo všetko vám hrozí, ak účty platíte neskoro alebo vôbec?
Meškáte so splátkou pár dní? Stáva sa vám to častejšie? Môžete si zarobiť na poriadny problém.
-
Veriteľ môže získať platobný rozkaz do 10 dní - ako sa brániť?
Platobný rozkaz umožňuje rýchlejšie vymoženie peňažnej pohľadávky. Ako požiadať o jeho vydanie, ak ste veriteľ a ako sa proti nemu účinne brániť, ak ste dlžník?
-
Koľko stojí súdny spor, v ktorom vymáhate pohľadávku?
Ak chcete na neplatiča poslať exekútora, súdu sa väčšinou nevyhnete. S akými nákladmi treba počítať pri súdnom vymáhaní pohľadávky?
-
Dôchodcovia a exekúcia: kedy úrady môžu siahnuť na penziu?
Starobní dôchodcovia mávajú podľa štatistík najviac exekúcií. Viete, koľko peňazí môže exekútor zablokovať penzistovi?
-
Ako si vybaviť hypotéku v roku 2019
V súčasnosti už stopercentnú ani deväťdesiatpercentnú hypotéku od banky nedostanete. No aj tak sú úroky na tomto type úveru stále nízke a tak sa oplatí využiť hypotéku ako výhodnú cestu k vlastnému bývaniu. Okrem istej finančnej hotovosti však budete potrebovať na priklepnutie úveru aj niekoľko ďalších dokladov.
-
Dedenie dlhov po rodinných príslušníkoch (ako postupovať)
Dedíme nielen majetok, ale aj dlhy. Je preto dobré poznať situáciu ešte pred úmrtím blízkej osoby. V tomto článku si ukážeme, ako postupovať pri dedení dlhov.
-
Ručiteľom sa môžete stať aj bez vášho súhlasu
Čo robiť, ak vám na dvere klope veriteľ a požaduje peniaze z titulu ručenia? Článok vám poradí, či už ste s ručením súhlasili alebo ste sa stali ručiteľom priamo zo zákona.
-
Ako si vytvoriť dobrý finančný plán? Aj z malého príjmu dokážete ušetriť
Nezáleží na veľkosti. Aj z malého príjmu dokážete ušetriť a aj veľké peniaze viete rozhádzať. Všetko záleží na kvalite finančného plánu a na disciplíne. Ak nechcete stále balansovať na hranici dlžoby, finančné plánovanie musí mať niekoľko základných pilierov.
-
Ak nevyporiadate majetok po rozvode včas, môžete oň prísť
V súčasnosti sa rozvádza bezmála každé druhé manželstvo. Neoddeliteľnou súčasťou rozvodu sú aj zmeny majetkovej situácie manželov. Aké sú možnosti vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva a na čo si dávať pozor?
-
Čo robiť, ak dlžíte na daniach?
Máte daňový nedoplatok? Stávate sa daňovým dlžníkom. Ak nebudete svoj záväzok splácať, daňový úrad môže od vás vymáhať peniaze. Môže však dôjsť aj k premlčaniu.
-
Čoraz viac Slovákov si spája úvery, za päť rokov vzrástol ich počet desaťnásobne
V poslednom období vzrástol počet ľudí, ktorí si spájajú viacero pôžičiek do jedného úveru a šetria tak svoje financie aj energiu.
-
Slováci sa extrémne zadlžujú, o úvery na bývanie je obrovský záujem
NBS: Úverovanie je na Slovensku naďalej nadmerné. Eurostat ukázal, že tretina Slovákov nevie čeliť nečakaným výdavkom.
-
Operatívny lízing. Veci nevlastníte, ale využívate
Operatívny lízing je možnosť, ako využívať rôzny majetok bez toho, aby ste ho museli kupovať a vlastniť. Prenajímate si ho ako službu a ponuka sa neustále rozširuje.
-
Pohľadávka môže zaniknúť aj inak, než zaplatením
Úhrada dlhu nie je jediným spôsobom, ako ho zniesť zo sveta. Rôzne spôsoby vedúce k nevymáhateľnosti peňažnej pohľadávky by mal poznať každý dlžník i veriteľ. Čítajte, aké alternatívy v tomto smere ponúka zákon.
-
Nezvládate splácať úver? S bankou treba komunikovať a problém riešiť
Dostať sa do finančných problémov je nepríjemná záležitosť. Niekedy si to človek spôsobí nezodpovedným správaním, inokedy je to nepredvídateľná životná okolnosť. Čo robiť v prípade, že nedokážete splácať úver?
-
Ako sa zbaviť svojich dlhov? Toto odporúčajú odborníci na financie
Do dlhov a exekúcie sa môže pomerne jednoducho dostať aj bežný človek, ktorý je zamestnaný a spláca svoje úvery či dlhy načas. Stačí, že sa udeje neočakávaná situácia.
-
Čo všetko vám môže vziať exekútor a čoho sa nesmie dotknúť
Splácať všetky svoje záväzky včas a bez problémov je snom každého, kto si raz požičia. Sú ale životné situácie, do ktorých sa ľudia môžu dostať nedobrovoľne a z nejakých dôvodov nie sú schopní splácania svojich úverov či dlhov. Ten komu dlhujete môže svoju pohľadávku posunúť exekútorovi. Pozreli sme sa na to, na čo všetko z vášho majetku má dosah.
-
Ako ochrániť veci a majetok pred exekúciou
Exekúcia vášho majetku môže hroziť, aj keď nemáte dlhy. Niekedy postačí, že má vo vašom obydlí evidované miesto trvalého pobytu iný dlžník. Čo robiť, aby ste sa speňaženiu vašich vecí vyhli?
-
Porovnanie s rokom 89: úvery sú v priemere lacnejšie, výška platov je takmer na desaťnásobku
Zaujímalo vás niekedy, ako sa žilo pred tridsiatimi rokmi v porovnaní so súčasnosťou? Aj nás, preto prinášame stručný pohľad na to najzaujímavejšie.
-
Mladí ľudia dlhujú najmä mobilným operátorom, ukázala štatistika
Najviac dlhov, ktoré ľudia nevládzu splácať nie je z bánk, ale od mobilných operátorov.
-
Môžete úspešne vymáhať pohľadávku aj 10 rokov po jej vzniku?
Aj vy máte zafixované, že premlčacia doba pohľadávok trvá 3 roky? Možno vás prekvapí, že v mnohých prípadoch sú dĺžky premlčacích lehôt oveľa kratšie či dlhšie. Čítajte, ktorých situácií sa odchýlky týkajú.
-
Slovenské firmy neveria, že sa ich zákazníci zlepšia v platení faktúr (prieskum)
Každá štvrtá platba prichádza neskoro, prípadne nie je zaplatená vôbec. Prieskumy ukazujú, že trend sa nemení.
-
Na Slovensku sa zadlžujú aj mladí ľudia. Úverový rebríček ukázal, ktorý kraj je najhorší
Čo hovoria štatistiky zadlženosti občanov? Že sa často zadlžujú a neodhadujú svoje možnosti.
-
Ceny nehnuteľností aj naďalej rastú. Kde je najdrahšie bývanie?
Národná banka Slovenska avizuje pokračovanie rastu cien nehnuteľností. Aké sú priemerné ceny za nehnuteľnosti v jednotlivých krajoch Slovenska? Aký bol medziročný rast cien?