-
Rok 2020 bol pre podnikateľov mimoriadne ťažký. Trápila ich pandémia i početné škody
Podnikatelia čelili v minulom roku nielen pandémii, ale aj početným škodám na ich majetku, za ktoré im poisťovne vyplatila milióny eur.
-
Dočasná ochrana podnikateľov: pre koho je určená a aké má výhody?
Podnikatelia môžu už dlhšie žiadať o dočasnú ochranu; od januára 2021 už nie je podmienkou pre jej poskytnutie vznik finančných ťažkostí kvôli COVID-19. Čo musí žiadateľ splniť a aké benefity ochrana prináša?
-
Slovensko má najvyššiu minimálnu mzdu spomedzi krajín V4
Južanské krajiny väčšinou majú minimálnu mzdu do 800 eur, konkrétne v Grécku je na úrovni 758 eur, v Portugalsku 776 eur, ale v Španielsku sa tento rok vyšplhala nad hranicu 1000 eur.
-
Nová povinnosť pre firmy: zápis rodného čísla alebo čísla občianskeho preukazu
Kto má povinnosť zápisu rodného čísla, čísla občianskeho preukazu alebo pasu fyzickej osoby do obchodného registra a ako si túto povinnosť splniť?
-
V regióne strednej a východnej Európy vznikla obchodná platforma pre profesionálov, reaguje na potreby trhu
Na trendy a potreby profesionálov reaguje nová platforma merXu, ktorá ponúka možnosť okamžite začať obchodovať.
-
Ako si môžu malé firmy pomôcť počas korona-krízy? Spájaním a zdieľaním nákladov
Koronakríza mala vplyv aj na podnikanie formou zdieľanej, respektíve kolaboratívnej ekonomiky. Kým odvetvia typické pre tento druh ekonomiky ako ubytovanie a doprava pocítili až 70-percentný prepad tržieb, nájdu sa firmy, ktorým sa spojenie síl a zdieľanie nákladov či priestorov vyplatilo.
-
Komentár: Boj o vakcínu proti COVID-19 je bojom o extrémne lukratívny trh
Farmafirmy, ktoré sa zapojili do vývoja vakcíny, oceňuje už dnes trh rastom hodnoty akcií v desiatkach percent. Tie, ktoré dokážu reálne získať zaujímavý podiel na obrovskom trhu v COVID-19 vakcínou čaká ešte zásadne vyššie ocenenie
-
Kto najviac zarobil a kto prerobil počas koronakrízy?
Koronavírus zmenil ekonomickú situáciu v celom svete. Lockdown však ustupuje do úzadia a môžeme bilancovať škody, ale aj prekvapivé zisky. Analytici sa už zhodujú, že súčasná kríza len urýchlila to, o čom sa šepkalo dávnejšie. Začína nový systém fungovania sveta.
-
Komentár: Medzi víťazov koronakrízy patria aj výrobcovia bicyklov a e-commerce s módou. Ich akcie dokonca rastú viac ako tržby
Korona pomohla nielen naštartovať biznis okolo bicyklov, ale pravdepodobne prispela aj k zmene životného štýlu. Investori vidia budúcnosť segmentu bicyklov optimisticky, čo vyhnalo akcie prudko nahor.
-
Ako pomáhajú banky osobám a firmám postihnutých koronakrízou
Bankový sektor je nespochybniteľne jedným zo základných pilierov ekonomiky. V čase koronakrízy preto predstavil niekoľko zásadných zmien, ktoré pomohli klientom, ekonomike aj zdraviu.
-
Preplatenie nevyčerpanej dovolenky. Koľko vám firma pridá na mzde?
Ako môže nevyčerpaná dovolenka ovplyvniť vašu mzdu? Má zamestnanec nárok na konci roka na preplatenie nevyčerpanej dovolenky?
-
Tipy ako zvládnuť pracovný pohovor cez videohovor
Koronavírus mení aj pracovný trh a hľadanie zamestnania. Z pohľadu bezpečnosti je pracovný pohovor cez videochat výbornou alternatívou. Na čo by sa mal uchádzač zamerať?
-
Ako reklamovať, ak ste podnikateľ? Zákonná záruka sa na vás nevzťahuje!
Takmer každý spotrebiteľ dnes vie, že vady zakúpenej veci môže reklamovať až v dvojročnej záručnej lehote. O niečo menej známe je, že v podnikateľských vzťahoch to funguje odlišne.
-
V ČR schválili uvoľňovanie opatrení: malé svadby a farmárske trhy už od pondelka, k holičovi až za mesiac
Kedy sa začne s uvoľňovaním opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu epidemie COVID-19 na Slovensku môžeme zatiaľ len tušiť. U našich susedov však už majú plán.
-
Koronavírus a jeho vplyv na vzťahy medzi firmami v roku 2020
Koronavírus už nie je nepredvídateľnou skutočnosťou a pri súčasnom uzatváraní zmlúv je s ním vhodné rovno v zmluve počítať.
-
COVID‑19 a podnikanie: ako zmierniť dopad krízy na zmluvné vzťahy
Pandémia nákazy koronavírusom prináša problémy aj s plnením podnikateľských záväzkov. Aký vplyv majú aktuálne obmedzenia na práva a povinnosti medzi zmluvnými partnermi?
-
Zuzana Kolárová: Slovensko je pri preberaní európskej legislatívy často príliš horlivé
Čím je špecifické podnikanie na Slovensku? Ako zložité je vyznať sa v daniach a účtovníctve na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami? Na tieto a ďalšie otázky nám odpovedala Zuzana Kolárová, výkonná riaditeľka spoločnosti ASB Slovakia.
-
Koronavírus: Zrušili let, turnaj či divadlo? Máte nárok na náhradu letenky či vstupného?
Ako treba postupovať v prípade zrušených podujatí? Opýtali sme sa právnika, čo môže a nemôže zamestnávateľ nariadiť zamestnancovi v súvislosti s koronavírusom a čo je už považované za diskrimináciu?
-
Lidla, Škoda, Tatratea. Pozrite si, ktoré značky milovali Slováci v roku 2019
Ocenenie si prevzalo 46 najdôveryhodnejších značiek. Do prieskumu sa zapojilo 2000 spotrebiteľov.
-
Koľko stojí podnikateľský účet? Bezplatný má len zopár bánk, zľavy najmä noví podnikatelia
Banky na Slovensku v roku 2019 upravovali poplatky za vedenie účtu a ďalšie služby. Poďte sa s nami pozrieť na porovnanie podnikateľských účtov.
-
Ako vystaviť faktúru rýchlo a zadarmo? Tieto bezplatné softvéry vám pomôžu
Faktúru dnes viete vystaviť veľmi rýchlo. Postačí vám k tomu pripojenie na internet, šikovný program a pár minút.
-
Ako odhaliť podvodníka odberateľa? Z roka na rok ich pribúda
Európsky prieskum ukazuje na podvodníkov, ktorí sa vyznačujú rovnakými metódami.
-
Digitálne platobné metódy vo firmách: aké sú a ktoré sa (ne)používajú
Iba tretina európskych spoločností ponúka svojim zákazníkom digitálne spôsoby platby
-
Je konateľ zodpovedný za škodu spôsobenú podnikateľským omylom?
Do akej miery zodpovedá konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným za škodu, ktorá vznikne v súvislosti s výkonom jeho funkcie? Môže sa tejto zodpovednosti zbaviť?
-
Ako si zriadiť virtuálne sídlo na podnikanie
Slovenská legislatíva umožňuje uvádzať ako adresu firmy aj virtuálne sídlo. Mnohí podnikatelia takýmto spôsobom šetria náklady
-
Komentár: Automobilky Fiat-Chrysler a Renault prišli s druhým pokusom vytvoriť globálny koncern
Európski výrobcovia a dodávatelia automobilov zaznamenali v strede obchodného týždňa rast v dôsledku správy o tom, že Renault a Fiat Chrysler by mohli obnoviť rokovania o fúzii.
-
Zamestnávatelia sa boja krízy – čo musia plniť pri hromadnom prepúšťaní?
Má váš zamestnávateľ problémy s odbytom a na pracovisku sa šepká aj o znižovaní stavov? Pripravte sa radšej vopred. Ak vás firma o hromadnom prepúšťaní neinformuje, môžete na tom aj zarobiť.
-
Crowdfundingové platformy na Slovensku a v Českej republike (porovnanie)
Slovenský a český trh tiež ponúka pomerne veľké množstvo crowdfundingových platforiem. Väčšina z nich však bojuje o prežitie alebo pomaly zaniká. V článku sme porovnali najväčšie a najúspešnejšie platformy z našich končín.
-
Veľké porovnanie úverov pre začínajúcich podnikateľov: kde dostanete najvýhodnejšie podmienky?
Štart v podnikaní nie je ľahký. Okrem počiatočnej byrokracie sa začínajúci podnikateľ musí popasovať aj s otázkou: kde zohnať dostatočný kapitál? Banky ponúkajú výhodné úvery aj pre podnikateľov začiatočníkov.
-
Crowdfunding je jednou z možností, ako odštartovať svoje podnikanie bez banky alebo investora
Crowdfunding, vo veľmi zjednodušenom preklade hromadné financovanie, je inovatívny spôsob získavania finančnej podpory na rôzne projekty či podnikanie. V podstate ide o zbierku, kde ľudia prispievajú väčšou alebo menšou čiastkou na váš projekt alebo štart zaujímavého podnikateľského nápadu.
-
Môže zamestnávateľ zakázať odbory?
Aj vy môžete výrazne ovplyvniť pracovné podmienky na vašom pracovisku. Čítajte, akými spôsobmi sa možno podieľať na rozhodovaní vášho zamestnávateľa.
-
Hypotéka pre podnikateľov? Banky posudzujú hlavne príjem a dobu podnikania
Získať hypotéku môže byť pre podnikateľa alebo živnostníka pomerne náročnou úlohou. Banky môžu byť na tento druh klientov oveľa prísnejšie ako na ľudí v zamestnaneckom pomere. Najzákladnejšími kritériami sú vydokladovanie príjmu a dostatočne dlhá doba podnikania.
-
Mešká dlžník s platením? 4 nároky veriteľa, ktoré sú s tým spojené
Dátum splatnosti by sa nemal určovať len podľa faktúry a aj krátke omeškanie dlžníka vám môže vyniesť viac, než 40 eur. Čítajte, čo treba vedieť o vymáhaní pohľadávok z podnikania.
-
Kde sa oplatí zakúpiť doménu a ako na to, keď už je obsadená?
Kúpiť doménu zvládnete aj za pár minút. Ak máte vymyslený názov, stačí navštíviť web niektorého z predajcov domén a dostupnosť si overíte raz-dva. Problém to môže byť, ak danú doménu už niekto vlastní.
-
Kreatívne vouchere môžu podnikateľom pokryť až 50 % nákladov na rozvoj. Záujem prejavilo vyše 990 subjektov
Reč je o národnom projekte Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry s názvom Vytvor.me.
-
Kedy a ako si požičať na podnikanie?
Vyskúšali ste mnoho zamestnaní, no nič nebolo to pravé orechové? Uvažujete, že začnete podnikať, no nemáte dostatok vlastných prostriedkov? Predtým, než si požičiate, mali by ste zvážiť pár skutočností.
-
Všetko, čo potrebujete vedieť o systéme eKasa
Systém eKasa funguje v ostrej prevádzke pre nových podnikateľov a dobrovoľníkov už od začiatku apríla. Od 1. júla 2019 musia byť v systéme povinne pripojení už všetci podnikatelia s registračnou pokladnicou.
-
Podnikateľ na materskej: Čo sa oplatí a čo nie?
Ak sa rozhodne podnikateľ pre dieťa, platia pre neho úplne iné pravidlá ako pre zamestnanca. Nemá nárok na materskú dovolenku, ale materské sa mu oplatí dvakrát.
-
Konatelia s.r.o. – nezabudli ste si splniť svoje povinnosti?
Môže valné zhromaždenie konateľovi zakázať uzatváranie určitých zmlúv? Ako konatelia rozhodujú, ak ich je viac? Odpovede a veľký prehľad práv a povinností konateľov s.r.o. nájdete v článku.
-
Čo všetko musí obsahovať faktúra?
Či sa už rozhodnete vytvoriť si faktúru samostatne v tabuľke, alebo využijete softvér, je dobré si skontrolovať, či vaša faktúra obsahuje všetky náležitosti, aby ste predišli komplikáciám.
-
Slovenky vs. Češky v top manažmente firiem (porovnanie)
Takmer tretinu slovenských firiem ovládajú, alebo z pozície konateľky či predsedníčky predstavenstva riadia ženy.
-
Vienna Insurance Group predstavila výsledky za rok 2018 v oblasti poistného a zisku
VIG v predbežných výsledkoch avizovala stúpnutie celkového objemu poistného, zvýšený zisk či realizáciu viac ako 150 projektov digitalizácie.
-
Ako podáva daňové priznanie právnická osoba
Každá právnická osoba je povinná podať daňové priznanie za predchádzajúci rok. Ako ho podať tento rok a čo s daňovou licenciou? Dozviete sa v našom praktickom článku.
-
Ako si založiť s.r.o. v roku 2019
Ak má byť tento rok rokom, kedy si založíte svoju prvú vlastnú firmu, tak máme pre vás návod, ktorý vám pomôže založiť eseročku rýchlo a jednoducho.
-
Úmyselné neplatenie faktúr: slovenské firmy trápi viac ako zvyšok Európy
S úmyselným neplatením faktúr sa slovenské firmy stretávajú častejšie ako ostatné v Európe.
-
Komentár: Akcie Apple otvorili nový rok prepadom o viac než 6 percent. Dôvodom sú aj zhoršené podnikateľské podmienky v Číne
V posledných dňoch sme na trhoch mohli spozorovať zelené čísla. Po strmom páde z polovice decembra tak korekcia smerom nahor bola namieste. Úvodom januára sa však na trhoch diali aj nečakané udalosti.
-
Prvé obete GDPR – v roku 2018 padli prvé vysoké pokuty
Pokuty za únik osobných údajov sú tak vysoké, že môžu zlikvidovať mnohé spoločnosti.
-
5 nevýhod outsourcingu, s ktorými musia firmy počítať
Outsourcing je trend, ktorý vyžívajú hlavne malé a stredné firmy v snahe znížiť si náklady fungovania. Navyše, jeho popularite nahráva aj stav na pracovnom trhu. Okrem množstva výhod však so sebou prináša aj isté problémy.
-
Podnikatelia, táto bezplatná appka vás upozorní na zmeny v legislatíve
Podnikatelia sa musia venovať zmenám v legislatíve každé dva týždne.
-
Ako vyzerá profil slovenského milionára
Bohatší Slováci sa už dlhodobo odkláňajú od konzervativizmu a vyhľadávajú skôr investovanie do stavebných pozemkov.
-
Firmy v daňových rajoch už nemusia byť v bezpečí
Offshore firmy sú spoločnosti sídliace v daňových rajoch, respektíve na miestach, kde neexistujú dane. V dnešnej dobe ich nie je málo. Lákavá ponuka nezdaneného podnikania sa však neustále stenčuje a nad nepoctivými podnikateľmi sa zaťahujú mračná daňových zákonov. Prečo je „offshore“ pomaly umierajúci trend.
-
Rekreačné poukazy: všetko, čo by ste mali vedieť o pripravovanej zmene
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) kritizuje návrh poslancov NR SR za SNS na zavedenie rekreačných poukážok pre zamestnancov.
-
7 najčastejších chýb e-mail marketingu
E-mail je jeden z najmocnejších marketingových nástrojov. Ak je používaný správne, môže priniesť viac zákazníkov. Práca s e-mailom sa môže zdať jednoduchá, ale opak je pravdou. Pozreli sme sa na 7 najčastejších chýb pri e-mail marketingu.
-
Ako si založiť občianske združenie a prečo sa to oplatí
Šport, detské aktivity, charita, vzdelávanie, osveta. Na toto všetko môžete využiť občianske združenie. A oplatí sa to.
-
Ako si založiť start-up?
Start-up je charakteristický špecifickým biznis modelom, ktorý je odlišný od živnosti alebo klasického podnikania formou s.r.o.. Na to je vhodné myslieť už pri zakladaní právnej formy, ktorá start-up pokryje.
-
Keby bola firma Apple štát, predbehla by aj niektoré vyspelé krajiny
Firma Apple sa nedávno stala prvou americkou verejne obchodovateľnou spoločnosťou, ktorej trhová hodnota prekonala hranicu neuveriteľných 1 bilión amerických dolárov.