-
Zamestnanosť v decembri vo väčšine odvetví medziročne klesla
V priemere za rok 2020 v porovnaní s rokom 2019 vzrástla zamestnanosť len v informačných a komunikačných činnostiach o 3 %.
-
6 tipov, ako napísať presvedčivý motivačný list
Dobre napísaný motivačný list vám môže aj viac násobne zvýšiť šancu, že práve vás pozvú k pohovoru.
-
Pracovná zmluva na dobu určitú vs. na dobu neurčitú (porovnanie)
Pracovná zmluva na dobu určitú sa najčastejšie uzatvára na jeden rok. V niektorých prípadoch to môže byť aj dlhšie. Pracovná zmluva na dobu neurčitú je obľúbenejšou a lepšou formou zmluvy pre zamestnanca.
-
Dobrý životopis je polovica úspechu. Takto ho vytvoríte za pár minút
Napísať dobrý životopis nie je vôbec jednoduché. Existuje však niekoľko pravidiel a tiež stránok, ktoré vám môžu pomôcť.
-
Hľadáte prácu? Skutočne ste vyskúšali všetko? Tieto tipy vám pomôžu
V kríze mnohé firmy prepúšťajú a ďalšie neprijímajú nových zamestnancov, aj keď by ich potrebovali. Ako si nájsť zamestnanie v čase, keď je všade "stop stav".
-
Nezamestnanosť v roku 2020: najvyššie čísla za posledné tri roky
Kým v roku 2019 sme dosahovali historicky najlepšie čísla nezamestnanosti, v roku 2020 si Slovensko kvôli koronakríze výrazne pohoršilo.
-
Živnostník zarobí viac ako zamestnanec, má však nárok na rovnaké benefity?
Zamestnanec zarobí často menej ako živnostník s porovnateľným príjmom. Porovnali sme výhody a nevýhody jednotlivých typov pracovného pomeru.
-
Dávka v nezamestnanosti od júla porastie. Maximálne o 80 eur
Od 1. júla 2020 sa pre nových žiadateľov zvyšuje maximálna dávka v nezamestnanosti o viac ako 80 eur za mesiac.
-
Čo musí obsahovať výpoveď
Dostali ste v práci výpoveď alebo chcete so zamestnávateľom ukončiť pracovný pomer z vlastnej vôle? Prečítajte si, čo je dobré vedieť o výpovedi a čo by mala obsahovať.
-
Ako si nájsť prácu na internete? Skúste pracovné portály i LinkedIn
Hľadanie zamestnania prostredníctvom internetu je dnes jedným z najčastejšie používaných spôsobov, ako rýchlo získať prehľad o voľných pracovných pozíciách.
-
Koľko zarábajú predavačky? Už to nezávisí len od regiónu
Priemerné hrubé mzdy pokladníkov na Slovensku za posledné roky rástli. Vyšší plat však nedostanete len tak.
-
Slováci sú ohrození chudobou. Rizikové sú najmä Slobodné matky
Slováci nie sú najlepšie pripravení na nečakané situácie. Ešte pred vypuknutím koronakrízy to potvrdili údaje Eurostatu. V aktuálnom období sa pre niektoré rodiny môže finančná situácia výrazne zhoršiť. Dôvodom je pokles zamestnanosti, na ktorý nie sú finančne pripravené.
-
Tipy ako zvládnuť pracovný pohovor cez videohovor
Koronavírus mení aj pracovný trh a hľadanie zamestnania. Z pohľadu bezpečnosti je pracovný pohovor cez videochat výbornou alternatívou. Na čo by sa mal uchádzač zamerať?
-
Výpis a odpis z registra trestov: všetko, čo potrebujete vedieť
Poznáte rozdiel medzi výpisom a odpisom z registra trestov? Ako získate výpis a odpis z registra trestov? Možno spraviť výmaz? Dozviete sa v našom praktickom článku.
-
9 tipov ako uspieť na pracovnom pohovore
Čas strávený doma môžeme využiť efektívne. Napríklad prípravou na pracovný pohovor. Možno ste o zmene práce uvažovali už dávno, možno pôjde o nutnosť prispôsobiť sa novej životnej situácii. V každom prípade je dobré vedieť, ako postupovať, aby ste uspeli.
-
Ako dostávať 4 dôchodky alebo čo si nenasporíš, nemáš
Obávate sa o svoj dôchodok? Myslíte si, že nastavenie súčastného dôchodkového systému vám nezabezpečí dostatočný dôchodok? Zabezpečiť sa môžete aj 4. dôchodkovým pilierom.
-
Ako účinne riešiť šikanu na pracovisku?
Trápia vás konflikty v kolektíve či neustále podceňovanie a „naschvály“ od nadriadených? Možno ste sa stali obeťou mobbingu či bossingu. Prečítajte si, ako sa voči nim môžete brániť.
-
5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri hľadaní a nástupe do práce
Hľadáte si novú prácu? Ako nesmie prebiehať pracovný pohovor? Čo si naň pripraviť a čo treba skontrolovať pri uzatváraní pracovnej zmluvy? Čítajte a dozviete sa viac.
-
Zamestnávatelia znižujú stavy: hrozí vám výpoveď pre nadbytočnosť?
Chystá váš zamestnávateľ kvôli avizovanej kríze zmeny? Radšej sa dopredu pripravte. Kedy môže pristúpiť k výpovedi pre nadbytočnosť a čo treba vedieť, aby ste zbytočne neprišli o peniaze?
-
Príspevok pre mladých a dlhodobo nezamestnaných. Úspešní uchádzači si prilepšia o viac ako tisíc eur
Nezamestnanosť na Slovensku historicky klesá. Mladým ľuďom a dlhodobo nezamestnaneným pomáha aj program Reštartu. Pre získanie finančného príspevku treba splniť niekoľko podmienok.
-
Ako zostaviť jedálniček pre rôzne zamestnania?
V prvom rade je nevyhnutné spomenúť, že každý človek je individuálny, preferuje rôzne chute i potraviny. Jedálniček by mal teda reflektovať nielen chuťové požiadavky, ale aj zdravotný stav, ročné obdobia, fyzickú záťaž a pod. Je dôležité mať na mysli, že nie všetko je vhodné pre každého.
-
Zamestnávatelia sa boja krízy – čo musia plniť pri hromadnom prepúšťaní?
Má váš zamestnávateľ problémy s odbytom a na pracovisku sa šepká aj o znižovaní stavov? Pripravte sa radšej vopred. Ak vás firma o hromadnom prepúšťaní neinformuje, môžete na tom aj zarobiť.
-
Nekalé aktivity zamestnávateľa – môžete dostať odmenu za ich nahlásenie?
Nový zákon o whistleblowingu - aké konanie zamestnávateľa podľa neho môžete nahlásiť a prečo sa vám to môže vyplatiť? Dozviete sa v našom článku.
-
Návod: Ako správne napísať motivačný list?
Kedysi stačilo poslať dobrý životopis a získali ste pozvánku na pohovor. Dnes to platí rovnako, avšak väčšina firiem už vyžaduje aj kvalitný motivačný list. Ako ho napísať?
-
Môže zamestnávateľ zakázať odbory?
Aj vy môžete výrazne ovplyvniť pracovné podmienky na vašom pracovisku. Čítajte, akými spôsobmi sa možno podieľať na rozhodovaní vášho zamestnávateľa.
-
Nezamestnanosť v Európskej únii historicky klesá. Česi a Slováci atakujú rekordné čísla
Miera nezamestnanosti v EÚ dosiahla v prvom kvartáli tohto roku svoje historické minimum. V niektorých krajinách však stagnovala a sú aj krajiny ako Grécko, ktoré sa aj napriek poklesu stále trápia s vysokou nezamestnanosťou.
-
KVÍZ: Čo všetko viete o dávkach v nezamestnanosti? Otestujte sa
Pri strate zamestnania sa štát snaží ľuďom pomôcť prekonať obdobie bez práce pomocou finančnej podpory. Tá však netrvá večne.
-
Slovenky sú v spoločnosti viac znevýhodnené ako ostatné Európanky
Ženy na Slovensku majú v prípade uplatnenia sa na trhu práce, platov, starostlivosti o rodinu či zakladaní si vlastného biznisu, horšie postavenie ako ostatné Európanky.
-
Užitočné tipy a rady, ako si nájsť prácu
Prišli ste o zamestnanie? Alebo vás nebaví vaša aktuálna práca? Potom by sa vašou novou prácou malo stať hľadanie si práce. Máme niekoľko tipov, ako to dotiahnuť do úspešného konca.
-
Kedy (ne)máte nárok na platené voľno?
Návšteva lekára či pohreb sa často odohrávajú v bežný pracovný deň. Hoci sa to zamestnávateľovi nemusí vždy páčiť, máte právo na platené voľno.
-
Kedy vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď?
Tehotenstvo či práceneschopnosť nie sú zďaleka jedinými okolnosťami, ktoré vás chránia pred stratou práce. Aké ďalšie skutočnosti zamestnávateľovi zabraňujú rozviazať pracovný pomer výpoveďou?
-
Zápočtový list a pracovný posudok – dokedy ich musí zamestnávateľ vydať?
Zápočtový list aj pracovný posudok od vás môže požadovať každý nový zamestnávateľ. Čo by mali tieto dokumenty obsahovať a ako sa brániť pri problémoch s ich vydaním?
-
V roku 2019 bude pracovný pomer na dohodu opäť o niečo viac atraktívny
K tým, ktorí túto formu pracovného vzťahu využívali stabilne sa môžu pridať aj predčasní dôchodcovia, ktorí si dokážu cez dohodu privyrobiť tiež.
-
Pracujete nad rámec pracovného času? Nadčasy vám nemusia byť uznané
Ak dokončujete prácu aj po skončení vašej pracovnej zmeny, nemusí ísť ešte o prácu nadčas. Čo musí byť splnené, aby zamestnávateľ nadčasy uznal a na čo máte v prípade nadčasovej práce nárok?
-
5 nevýhod outsourcingu, s ktorými musia firmy počítať
Outsourcing je trend, ktorý vyžívajú hlavne malé a stredné firmy v snahe znížiť si náklady fungovania. Navyše, jeho popularite nahráva aj stav na pracovnom trhu. Okrem množstva výhod však so sebou prináša aj isté problémy.
-
V roku 2019 bude minimálna mzda opäť o niečo vyššia
Tripartita sa už tradične nedohodla na výške minimálnej mzdy pre rok 2019. O novej výške tak rozhodovala vláda.
-
Rekreačné poukazy: všetko, čo by ste mali vedieť o pripravovanej zmene
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) kritizuje návrh poslancov NR SR za SNS na zavedenie rekreačných poukážok pre zamestnancov.
-
V septembri pribudlo na úrady práce tisícky absolventov
September už tradične priniesol na úrady práce tisícky absolventov. Zamestnávatelia sa tak budú medzi sebou predbiehať, aby pre seba získali tých najšikovnejších z nich.
-
Na čo si dať pozor v pracovnej zmluve
Zamestnávatelia do pracovných zmlúv často zakotvujú nevýhodné dojednania, ktoré nemusíte akceptovať. Na aké pomyselné nášľapné míny sa treba v pracovnej zmluve sústrediť?
-
Chcete si popri práci prilepšiť? Môže to byť v rozpore so zákonom
Ak si chcete vedľa vášho zamestnania privyrobiť, musíte splniť zákonom stanovené podmienky. Zamestnávateľ vás môže za istých okolností v inej zárobkovej činnosti obmedziť, a to aj po skončení pracovného pomeru.