Tag hospodársky vývoj

Hospodársky vývoj, respektíve hospodársky rast je ekonomická zmena v štáte. Ide o dlhodobé a trvalé stúpanie ekonomickej a životnej úrovne v štáte v nejakom vymedzenom čase. Posudzuje sa podľa hospodárskej výkonnosti a rôznych ukazovateľov v štáte.

Súvisiace tagy

Súvisiace správy

 • Dopady pandémie: V Česku rastie nezamestnanosť, na Slovensku klesá HDP
  Opatrenia na zabránenie šírenia vírusu covid-19 prispeli k nárastu nezamestnanosti v oboch krajinách. Ako aj k poklesu HDP.  Prijatím mnohých podporných programov sa vlády oboch krajín snažili minimalizovať škody spôsobené pandémiou.   
 • Komentár: Čína rozšírila zoznam kontrolovaných vývozov
  Najnovšie prírastky do čínskeho zoznamu kontrolovaných technologických exportov by mohli skomplikovať výrobu v širokej škále priemyselných odvetví a zvýšiť pravdepodobnosť, že niektorí globálni technologickí giganti oddelia svoje čínske aktivity od ostatných. Nový zoznam technológií s vývoznými kontrolami oznámený 28.augusta bol nevítaným prekvapením.
 • Zarábať pri poklese trhov nie je zložité. Viete ako na to?
  Trhy sú ako na hojdačke, ale poklesy môžu znamenať, že zarobíte. Stačí sa riadiť správnymi rozhodnutiami a nepanikáriť. V každej kríze nakoniec zvíťazia tí, ktorí konajú vďaka premyslenej stratégii, ktorá vedie k výsledkom.
 • Komentár: Americký obchodný deficit sa prehlbuje
  Deficit amerického obchodu sa v marci zvýšil, keď Spojené štáty zaznamenali rekordný pokles exportu. Ďalšie údaje v utorok ukázali, že tvrdé opatrenia na spomalenie šírenia COVID-19 priniesli v apríli prvýkrát po takmer 10 rokoch scvrknutie obrovského sektoru služieb.
 • Uvoľňovanie opatrení sa zrýchľuje: otvárajú sa reštaurácie, hotely, kostoly i kaderníctva
  Aj keď pri spustení 1. fázy uvoľnenia opatrení avizoval premiér, že pôjde k pozvoľnému uvoľňovaniu a že rozmedzie medzi jednotlivými fázami bude najmenej dva týždňe, včerajšie rozhodnutie krízového štábu svedčí o opaku. Od stredy sa tak už omnoho viac priblížime k normálnemu životu.
 • Analytik: Ekonomická kríza v roku 2019 nepríde
  Podľa predpokladov sa v roku 2019 síce svetový hospodársky rast spomalí, ale ekonomická kríza, akú si pamätáme z rokov 2008 a 2009, by prísť nemala.