-
Ako si v novom roku upratať vo financiách?
Zhodnoťte si, koľko máte bankových účtov a kreditných kariet, pôžičiek, aké sú vaše investície, úspory, ale aj to, na čo míňate najviac a aké nové výdavky sa môžu v najbližších mesiacoch objaviť.
-
Komentár: Banky v eurozóne sprísňujú prístup k úverom kvôli obavám z pandémie
V treťom kvartáli banky začali banky vyžadovať lepšie zabezpečenie a sprísňovať poskytovanie úverov. Všeobecne sa očakáva, že s 2. vlnou pandémie príde ECB v novými stimulmi.
-
Zlúčením úverov mesačne ušetríme priemerne 80 eur, častejšie konsolidujú ženy
Slováci sú z roka na rok finančne gramotnejší a mnohí si tak už vedia urobiť poriadok s peniazmi. Ukazuje to najnovší prieskum na reprezentatívnej vzorke našincov.
-
Koľko stojí výpis z katastra nehnuteľností?
Výšku poplatkov na katastri určuje sadzobník zákona o správnych poplatkoch. Prinášame ich súhrn.
-
Hypotéka v čase korona-krízy: ako banky schvaľujú žiadosti počas pandémie?
Banky zareagovali na koronakrízu pomerne rýchlo. Nielen odkladom splátok úverov, ale aj sprísnením podmienok ich poskytovania.
-
Čo vám hrozí ak za úver alebo hypotéku ručíte nehnuteľnosťou a nesplácate?
Ak neviete splácať svoju hypotéku alebo úver, bezodkladne informujte svoju banku, ktorá navrhne nový postup. Ak sa prestanete ozývať a dlh narastie, môžete prísť o nehnuteľnosť.
-
Hypotéka verzus stavebný úver od sporiteľne: čo sa oplatí viac?
Ak nemáte vlastné prostriedky na zabezpečenie svojho bývania, budete musieť využiť niektorý z dostupných finančných produktov bánk alebo sporiteľní.
-
Ako vyhlásiť osobný bankrot? V roku 2020 sú podmienky prísnejšie
Ako sa zbaviť dlhov? Ak sa minuli všetky možnosti, alternatívou je osobný bankrot. Od roku 2020 sa však sprísnili kritéria.
-
Práca realitného makléra: koľko dokáže zarobiť a aké sú jeho výdavky?
Výška príjmu realitného makléra závisí najmä od počtu zrealizovaných obchodov, výška provízie zase od realitnej kancelárie.
-
Ako šikovne konsolidovať úvery? Ak splácate riadne a načas, pýtajte si lepší úrok
Zlúčenie nevýhodných úverov do jedného nie je nič nové na bankovom trhu. Aj tak túto možnosť množstvo ľudí prehliada alebo nerieši.
-
Bankový ombudsman už neexistuje. Na koho sa môžete obrátiť?
Ak nemáte finančnú rezervu a ocitnete sa v krízovej situácii, nemáte veľa možností na výber. Finančný ombudsman už síce nefunguje, ale nahradil ho Inštitút alternatívneho riešenia sporov.
-
Predať byt cez realitku alebo bez nej? Je to súboj medzi časom a peniazmi
Ako postupovať pri predaji bytu bez realitky a oplatí sa to vôbec? Pokúsime sa zodpovedať najčastejšie otázky.
-
Kupujete záhradu? Na tieto veci si dajte pozor
S príchodom príjemného jarného počasia prichádza chuť ísť na chatu či záhradku. Nemáte záhradu a chcete si ju obstarať? Poradíme vám, na čo si dať pri kúpe záhradky pozor.
-
Odklad splátok hypotéky či úveru sa vo väčšine prípadov neoplatí
Banky už sú pripravené na nápor žiadostí o odklad splátok úverov či hypoték. Treba si však uvedomiť, že takto sa nakoniec navýši celková suma.
-
Tipy ako zvládať život vo finančnej tiesni
Mnohí ľudia sa pre rozsiahle obmedzujúce opatrenia súvisiace s koronavírusom dostávajú do finančných ťažkostí. Prinášame tipy odborníkov, ako ich v rámci možností riešiť.
-
Nezvládate splácať úver? Odložte si splátku až na 9 mesiacov
Ak kvôli súčasnej situácii nezvládate splácať úver môžete požiadať o odklad splátok. A ide to aj bez zápisu v úverovom registri či poplatku.
-
Bude naozaj ťažšie získať hypotéku? Vieme, ako na to!
Úrokové sadzby hypoték sú na historických minimách a záujem Slovákov o kúpu vlastného bývania je preto v posledných rokoch rekordný. Výsledkom je výrazný nárast zadlženia domácností. Od začiatku roka Národná banka Slovenska opätovne sprísnila pravidlá, ktoré majú ochrániť zákazníkov s nižším príjmom, aby im prílišné zadlženie v prípade zhoršenia ekonomickej situácie nerobilo problémy so splácaním.
-
Takto si v daňovom priznaní uplatníte daňový bonus na úroky z hypotéky
V minulosti mali klienti do 35 rokov nižšie splátky hypoték vďaka špeciálnemu bonus od štátu a banky. Dnes už takáto úľava neplatí, no môžete si uplatniť daňový bonus.
-
Slovensko starne. Nízke dôchodky nebudú jediný problém
Za posledných šesťdesiat rokov sa počet obyvateľov Slovenska zvýšil o tretinu, avšak problémom je rýchle starnutie. V súvislosti s tým sa čoraz častejšie otvára otázka dôchodkov, ale aj ďalšia, rovnako pálčivá, o ktorej sa zatiaľ hovorí menej. Dobiehať nás začne vysoká zadlženosť.
-
Partnerské vzťahy a úvery. Poznáte dobre finančnú situáciu svojej polovičky?
Päť finančných otázok, v ktorých by ste mali mať s partnerom čím skôr „jasno“.
-
Ceny nehnuteľností na Slovensku: rok 2019 dosahuje historické čísla
Aj napriek prísnym podmienkam k získaniu hypotéky dopyt po nehnuteľnostiach výraznejšie neklesá. Nezastavia ho ani ceny nehnuteľností, ktoré dosahujú maximá.
-
Povolenia a papierovačky: čo je nutné vybaviť pred stavbou rodinného domu?
Stavba domu patrí medzi náročnejšie životné projekty a začína už vybavovaním potrebných povolení. Aké to sú?
-
Hypotéka pre podnikateľov? Banky posudzujú hlavne príjem a dobu podnikania
Získať hypotéku môže byť pre podnikateľa alebo živnostníka pomerne náročnou úlohou. Banky môžu byť na tento druh klientov oveľa prísnejšie ako na ľudí v zamestnaneckom pomere. Najzákladnejšími kritériami sú vydokladovanie príjmu a dostatočne dlhá doba podnikania.
-
Pri niektorých dlžníkoch je premlčanie odlišné. Ktorí to sú?
Finančné či iné vypomáhanie životnému partnerovi a deťom nie je ničím výnimočným. Ako sa ale posúdi, keď vzťahy ochladnú a ako je to s premlčaním medzi manželmi, nezosobášeným párom či rodičmi a deťmi?
-
Od júla bude opäť ťažšie získať úver. NBS pokračuje v regulácii zadlžovania
Národná banka Slovenska pokračuje v zaťahovaní regulačnej brzdy, ktorá má zabrániť extrémnemu zadlžovaniu Slovákov.
-
Čo všetko vám hrozí, ak účty platíte neskoro alebo vôbec?
Meškáte so splátkou pár dní? Stáva sa vám to častejšie? Môžete si zarobiť na poriadny problém.
-
Ako usporiť pri dofinancovaní hypotéky?
Chýbajú vám peniaze k vlastnému bývaniu? Hypotéky už dávno nezafinancujú celé náklady na kúpu nehnuteľnosti, nehovoriac o vybavení či prípadnej rekonštrukcii. Ak nemáte potrebné financie v hotovosti, je vhodné ohliadnuť sa po riešeniach, ktoré vám ďalšie požičané peniaze predražia čo najmenej.
-
Ako vymazať negatívne údaje z úverového registra? Deje sa to automaticky
Úverový register je listina, ktorá obsahuje kompletnú úverovú históriu občana. Nájdete v nej všetky úvery, pôžičky a hypotéky. Aj tie, o ktoré ste žiadali, no napokon nečerpali.
-
List vlastníctva vybavíte aj na pošte, k nahliadnutiu postačí online kataster
Ak chcete nahliadnuť do listu vlastníctva, postačí vám online kataster. Ak ho potrebujete pre právne účely, čaká vás návšteva pošty alebo obecného úradu.
-
Ako čo najvýhodnejšie refinancovať hypotéku a čo si všímať pri novom úvere
Refinancovaním hypotéky môžete často ušetriť stovky či tisíce eur. Je však dôležité dodržať niekoľko zásad a „nesadnúť na lep“ niektorým bankám.
-
Kedy a komu sa oplatí poistiť si úver? Niekedy postačí aj životná poistka
Úver je pre každý rozpočet finančnou záťažou. Okrem splátky požičanej sumy musíte platiť aj úrok, pričom náklady môže ešte zvýšiť aj poistenie úveru. Tieto výdavky však v mnohých prípadoch nebývajú rozhodne zbytočne vyhodenými peniazmi.
-
Ako čo najvýhodnejšie refinancovať svoj úver?
Refinancovanie vám môže ušetriť kopu peňazí aj vrások na čele. Treba ho však vopred zvážiť a vybrať skutočne výhodnú ponuku.
-
Po narodení dieťaťa možno odložiť splátky istiny hypotéky
Narodenie dieťaťa so sebou často prináša zníženie príjmov rodiny a na druhej strane aj nemalé výdavky. Čerství rodičia sa často pýtajú, kde sa dá ušetriť. Jednou z možností je aj odklad splátok istiny hypotéky.
-
5 možností, ako získať peniaze na vlastné bývanie
Získať peniaze na vlastné bývanie je čoraz náročnejšie. Pri hypotékach situáciu skomplikoval aj takzvaný dlhový strop.
-
Ako sa zbaviť vecného bremena na nehnuteľnosti?
Obmedzenia vlastníka v dôsledku vecného bremena bývajú zdrojom konfliktov; vecné bremeno znižuje aj tržnú hodnotu veci. Kedy vecné bremená zanikajú?
-
Veľké porovnanie hypoték pre rok 2019 - Ktorá je najvýhodnejšia?
Rozdiely v úrokoch či podmienkach vám môžu ušetriť stovky i tisíce eur. Ak potrebujete výhodnú hypotéku, je dobré si nechať vytvoriť informačný výpočet z viacerých bánk a konzultovať to najprv s finančným poradcom. Prinášame aktuálny prehľad hypoték.
-
Ako má postupovať ručiteľ, ak dlžník nespláca úver?
Ak sa niekto zaručí za splácanie úveru, berie na seba rovnakú zodpovednosť ako keby si úver zobral od banky sám.
-
Ako si vybaviť hypotéku v roku 2019
V súčasnosti už stopercentnú ani deväťdesiatpercentnú hypotéku od banky nedostanete. No aj tak sú úroky na tomto type úveru stále nízke a tak sa oplatí využiť hypotéku ako výhodnú cestu k vlastnému bývaniu. Okrem istej finančnej hotovosti však budete potrebovať na priklepnutie úveru aj niekoľko ďalších dokladov.
-
Dedenie dlhov po rodinných príslušníkoch (ako postupovať)
Dedíme nielen majetok, ale aj dlhy. Je preto dobré poznať situáciu ešte pred úmrtím blízkej osoby. V tomto článku si ukážeme, ako postupovať pri dedení dlhov.
-
Ručiteľom sa môžete stať aj bez vášho súhlasu
Čo robiť, ak vám na dvere klope veriteľ a požaduje peniaze z titulu ručenia? Článok vám poradí, či už ste s ručením súhlasili alebo ste sa stali ručiteľom priamo zo zákona.
-
Ako si uplatniť daňový bonus na hypotéku v daňovom priznaní?
Tento rok možno prvýkrát využiť daňový bonus na úroky z hypotéky. Ako na to? Uvedieme si názorný príklad.
-
Ako si vytvoriť dobrý finančný plán? Aj z malého príjmu dokážete ušetriť
Nezáleží na veľkosti. Aj z malého príjmu dokážete ušetriť a aj veľké peniaze viete rozhádzať. Všetko záleží na kvalite finančného plánu a na disciplíne. Ak nechcete stále balansovať na hranici dlžoby, finančné plánovanie musí mať niekoľko základných pilierov.
-
Stavebné sporenie a štátna prémia v roku 2019 (čo všetko sa zmenilo)
Odmena za sporenie sa v tomto roku mierne zvýšila, počet ľudí, ktorí na ňu majú nárok je menší. Poďme sa spolu pozrieť na zmeny, ktoré sa udali v stavebnom sporení.
-
Hypotéky 2019: podmienky a žiadosť o hypotéku
Podmienky pre získanie hypoték sú čoraz prísnejšie. Trend bude pokračovať aj v tomto roku.
-
Daňový bonus na hypotéku pre mladých v roku 2019
Štátna pomoc pri hypotéke pre mladých sa od roku 2018 zmenila. Po novom si namiesto zníženia úroku na päť rokov môžete uplatniť daňový bonus zo zaplatených úrokov.
-
Nové bankové poplatky v roku 2019 (za toto všetko si priplatíme)
Posledné veľké zmeny v bankových poplatkoch sa udiali v lete roku 2018. Novoročné úpravy cenníkov prinieslo viacero bánk.
-
Ako sa pripraviť na hypotéku?
Hypotéka je záväzok na desiatky rokov. Mnoho ľudí sa naň nepripraví dostatočne. Ako z hľadiska rozpočtu, tak aj z hľadiska istenia a noviniek, ktoré s hypotékami súvisia.
-
Slováci sa extrémne zadlžujú, o úvery na bývanie je obrovský záujem
NBS: Úverovanie je na Slovensku naďalej nadmerné. Eurostat ukázal, že tretina Slovákov nevie čeliť nečakaným výdavkom.
-
Opatrenia NBS prvýkrát ovplyvnili ceny bytov a domov
Hoci ceny bývania majú stúpajúcu tendenciu, ich rast sa podľa odborníkov spomaľuje.
-
Prechodný a trvalý pobyt v nájomnom byte - aké má úskalia?
Nahlasovanie prechodného alebo trvalého pobytu v nájomnom byte je problémom, ktorý riešia nájomcovia aj prenajímatelia. Čítajte, ako nahlasovanie prebieha a aké má evidencia pobytu riziká pre oboch účastníkov nájomného vzťahu.
-
Refinancovanie hypotéky nie je výhodné pre každého
Nad refinancovaním hypotéky sa ľudia zamýšľajú hneď z niekoľkých dôvodov. Skrátiť si dobu splatnosti, znížiť mesačnú splátku alebo chcú mať jednoducho výhodnejší úrok.
-
Hypotéka na 40 rokov? Získať ju môžete len v niektorých bankách
Existuje vôbec ideálna doba na splácanie hypotekárneho úveru? Každý úver je individuálny a má rozdielne podmienky, avšak možnosť predĺžiť si úver až na štyridsať rokov môže byť niekedy najlepšie riešenie.
-
Ako sa zbaviť svojich dlhov? Toto odporúčajú odborníci na financie
Do dlhov a exekúcie sa môže pomerne jednoducho dostať aj bežný človek, ktorý je zamestnaný a spláca svoje úvery či dlhy načas. Stačí, že sa udeje neočakávaná situácia.
-
Tipy, ktoré by ste mali vedieť predtým, než si zoberiete hypotéku
Premýšľate nad hypotékou? Nevezmite hneď prvú ponuku, ktorá sa javí ako jediné riešenie.
-
Všetko, čo ste (ne)vedeli o energetickom certifikáte budovy
Mnoho ľudí ho stále nepovažuje za potrebný, pritom dokáže ušetriť aj zvýšiť cenu nehnuteľnosti?
-
Porovnanie s rokom 89: úvery sú v priemere lacnejšie, výška platov je takmer na desaťnásobku
Zaujímalo vás niekedy, ako sa žilo pred tridsiatimi rokmi v porovnaní so súčasnosťou? Aj nás, preto prinášame stručný pohľad na to najzaujímavejšie.
-
Čo je to RPMN a prečo by nás tento údaj mal zaujímať
Výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov pre spotrebiteľský úver pomôže klientovi porovnať náklady na jednotlivé úvery a vybrať si ten najvhodnejší.
-
Aká je finančná gramotnosť Slovákov? Otestujte sa v našom kvíze
Sedemtisíc Slovákov absolvovalo test investičných znalostí. Odniesli si z neho priemernú známku. Svoje finančné vedomosti si môžete preveriť v jednoduchom kvíze na konci článku.
-
Získať kvalitného finančného poradcu nemusí byť na škodu
Finanční poradcovia sú u väčšiny bežných ľudí vnímaný skôr negatívne. Ak patríte aj vy do tejto skupiny, prečítajte si, prečo sa oplatí mať finančného poradcu.
-
Nové pravidlá o úveroch sa dajú obísť, existuje jeden spôsob
Aj keď prísne pravidlá NBS zmiernila, objavil sa predsa len jeden spôsob, ako možno obmedzenia obchádzať.
-
Získať hypotéku bude od júla opäť ťažšie. Odnesie si to Bratislava a Košice
NBS opäť skomplikuje získanie hypotéky. Zmena bude mať najväčší dopad na Bratislavčanov a Košičanov. Ceny sú tam najvyššie a problém budú mať najmä mladé rodiny.
-
Ako splniť podmienky a získať úver na bývanie od štátu (ŠFRB)
Úvery na bývanie neposkytujú len komerčné finančné inštitúcie, požičať si možno aj od štátu. Treba však splniť prísnejšie kritéria, odmenou je bezkonkurenčný úrok, avšak aj menšia suma pôžičky.
-
Hypotéka vs. stavebné sporenie. Čo je výhodnejšie?
Hypotéka a stavebné sporenie sú dve možnosti, ako výhodne financovať nové bývanie. Každá má svoje klady aj zápory a obe prejdú výraznými zmenami.
-
Mladým chýbajú úspory. Hypotéku od leta len tak nezískajú
Od júla bude na získanie úveru na nehnuteľnosť potrebná suma vlastných prostriedkov.
-
Ako spojiť staré pôžičky s novým úverom na bývanie
Viete, ako môžete skonsolidovať nový úver na bývanie s existujúcimi pôžičkami? Prinášame krátky návod.
-
Banky už nebudú môcť dávať stopercentné hypotéky
Do celkovej zadlženosti klienta budú od 1. júla 2018 vstupovať všetky jeho úvery, vrátane toho novoposkytovaného.
-
NBS po novom chce prikázať, koľko si môžete požičať peňazí
Chcete si vziať hypotéku alebo spotrebný úver? Podmienky sa postupne sprísňujú a ďalšie opatrenie je na ceste.
-
Bývanie a hypotéky na Slovensku: kde sú najdostupnejšie
Najvyššia dostupnosť bývania sa drží v Nitrianskom regióne, na opačnom konci je Bratislavský kraj
-
Na využitie starých pravidiel hypotéky pre mladých ostáva posledný mesiac
Od januára 2018 sa štátny príspevok pre mladých mení na daňový bonus. Bude o niečo nevýhodnejší ako terajšia štátna prémia. Na výhodnejšiu hypotéku, na ktorú sa ešte budú vzťahovať staré pravidlá máte už len mesiac.
-
Ako si čo najviac znížiť splátku pri refinancovaní hypotéky
Výška úrokovej sadzby a splátky sú pre ľudí dôležité parametre úveru. Ako sa môže zmeniť splátka pri refinancovaní hypotéky?