Tag majetok

Majetok je súbor hnuteľných, nehnuteľných, hmotných a nehmotných vecí, ktoré vlastní fyzický alebo právnická osoba. Ide o súhrn všetkých statkov, s ktorými môže ich vlastník voľne nakladať a ktorými môže ručiť za svoje prípadné záväzky.

Súvisiace tagy

Súvisiace správy

 • Ako môžu po sebe dediť nezosobášení partneri?
  Je možné, aby druh či družka dedili podobne ako manželia? Aké podmienky treba splniť, aby sa dalo partnerovi všetko odkázať závetom? Čítajte a dozviete sa viac.
 • Ako nepodľahnúť falošným reklamám na kryptomeny
  Na sociálnych sieťach a na internete sa neustále objavujú rôzne falošné správy, maily a hoaxy. V týchto dňoch zahltili internet falošné reklamy, ktoré sľubujú vysoký zisk, ak zainvestujete do kryptomien.
 • Čo robiť, ak nesúhlasíte so závetom?
  Zanechal po sebe zosnulý poručiteľ testament, ktorý vám vôbec nevyhovuje? Aké skutočnosti spochybňujú jeho platnosť a čo podniknúť, aby sa podľa neho nededilo?
 • Ako hospodáriť s peniazmi na dôchodku?
  Väčšina súčasných starobných dôchodcov prežilo produktívny život v socializme, kde nebolo mnoho možností pripraviť sa na kapitalistický systém. Mnohí preto dnes zápasia s nízkymi penziami. O to viac je potrebné, aby s peniazmi vedeli správne hospodáriť. Mnohí to však nezvládajú, čoho výsledkom je aj rastúci počet exekúcií.
 • Mediácia namiesto súdu. Kedy sa oplatí a koľko stojí?
  Ak sa s niekým dostanete do sporu, ešte to nemusí znamenať súdne pojednávanie. Lacnejšia, rýchlejšia a rovnako právne účinná cesta je vybrať si mediáciu. Dokonca sa oplatí aj po začiatku súdneho sporu. Stále to môže byť lacnejšia možnosť ako sa roky súdiť.
 • Delenie majetku po rozvode – kedy môže súd jednému z manželov priznať viac?
  Váhate s rozvodom kvôli nutnosti delenia spoločného majetku? Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa nemusí vždy vyporiadať rovným dielom. Čo môže pomôcť k zisku väčšieho podielu?
 • Kto vlastní slovenské médiá?
  Keď v roku 2015 robila agentúra Focus pre Transparency International prieskum, len jeden z desiatich Slovákov vedel, komu naozaj patria slovenské média. Odvtedy sa zmenili vlastnícke štruktúry, ale informácie o zákulisí ostávajú stále pre mnohých záhadou. Poznať majiteľov médií však môže výrazne pomôcť čítaniu informácií medzi riadkami.
 • Kto vlastní slovenské banky?
  Banky pôsobiace na Slovensku vo väčšine prípadov slovenskými vo svojej podstate nie sú. Ich skutočnými majiteľmi sú zahraničné, často medzinárodné spoločnosti. Podiel domáceho kapitálu je v našich bankách nízky a prevláda kapitál z Belgicka, Rakúska či Talianska.
 • Ako správne zdaniť dary a ktoré sa nezdaňujú?
  Dary majú v účtovníctve a v oblasti daní špecifické postavenie. Mnoho ľudí sa domnieva, že dar netreba zdaniť. V mnohých prípadoch je to pravda, ale sú výnimky, ktoré je potrebné vo vlastnom záujem poznať.
 • Súdne trovy v konaniach, ktoré postretnú (takmer) každého
  Nemáte dlžníkov ani konflikty? Niektorým súdnym konaniam sa pravdepodobne aj tak nevyhnete. Ktoré to sú a koľko budú stáť? Čítajte o trovách konaní, v ktorých sa nevymáha pohľadávka.
 • Ako získať späť darovaný majetok
  Ak už niečo darujete, je ťažko vziať svoje rozhodnutie späť. A to aj v prípade, že ste darovali na základe zmluvy.
 • Civilný sobáš - Toto všetko budete potrebovať vybaviť
  Ak ste sa so svojím partnerom rozhodli uzavrieť manželstvo civilným sobášom, čaká vás predtým niekoľko administratívnych krokov. Poďme sa spolu pozrieť, ktoré to sú, kedy je potrebné ich vybaviť a či sú spojené aj so správnymi poplatkami.
 • Milionári na ľade: 15 najlepšie platených hokejistov na MS 2019
  Slovensko hostí 83. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Na tohtoročnom turnaji je aj plno hviezdnych hráčov s miliónovými kontami.
 • Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a podnikanie
  Môže byť spoločný majetok manželov použitý na podnikanie? Majú veritelia právo uspokojovať dlhy speňažením vecí v bezpodielovom spoluvlastníctve? Či už podnikáte vy alebo váš manžel, čítajte ďalej.
 • Ak chcete manželstvo ukončiť rozvodom, súdu sa nevyhnete. Koľko vás to bude stáť?
  Rozpadá sa vám manželstvo? Prinášame komplexný prehľad nákladov spojených s rozvodom; upozorňujeme aj na výdavky, ktoré môžu nastať v špecifických prípadoch.
 • Dedenie dlhov po rodinných príslušníkoch (ako postupovať)
  Dedíme nielen majetok, ale aj dlhy. Je preto dobré poznať situáciu ešte pred úmrtím blízkej osoby. V tomto článku si ukážeme, ako postupovať pri dedení dlhov.
 • Ak nevyporiadate majetok po rozvode včas, môžete oň prísť
  V súčasnosti sa rozvádza bezmála každé druhé manželstvo. Neoddeliteľnou súčasťou rozvodu sú aj zmeny majetkovej situácie manželov. Aké sú možnosti vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva a na čo si dávať pozor?
 • Financujete opravy partnerovho domu? Po rozchode sa vám nemusí nič vrátiť
  Plánujete hradiť opravy cudzej nehnuteľnosti? Kým dvojica žije spoločne, berie sa to ako investícia do budúcnosti. Ako však riešiť vyporiadanie v prípade rozchodu či rozvodu?
 • Môže darca žiadať vrátenie daru, ak sám prišiel o majetok?
  Vedeli ste, že zákon za určitých podmienok umožňuje, aby sa darca domáhal vrátenia daru? Poďte sa s nami pozrieť, v akých prípadoch môže obdarovaný o dar prísť a čo musí darca podniknúť, aby dar naozaj získal späť.
 • Ako žiadať náhradu škody za zničený pomník
  Investovali ste do pomníka a niekto vám ho poničil? Vence, či iné ozdoby vám ukradli? Viete, že aj proti takýmto stratám sa môžete poistiť? Prinášame vám pár rád a tipov.
 • Čo všetko vám môže vziať exekútor a čoho sa nesmie dotknúť
  Splácať všetky svoje záväzky včas a bez problémov je snom každého, kto si raz požičia. Sú ale životné situácie, do ktorých sa ľudia môžu dostať nedobrovoľne a z nejakých dôvodov nie sú schopní splácania svojich úverov či dlhov. Ten komu dlhujete môže svoju pohľadávku posunúť exekútorovi. Pozreli sme sa na to, na čo všetko z vášho majetku má dosah.
 • Návod, ako sa stať vlastníkom pôdy, o ktorú sa len staráte
  Vydržanie - pojem ktorý sa skloňoval hlavne v 90-tych rokoch. Neviete čo to znamená? Je to nadobudnutie vlastníckeho práva na vec, o ktorú sa roky staráte, ale nepatrí vám.
 • Ako ochrániť veci a majetok pred exekúciou
  Exekúcia vášho majetku môže hroziť, aj keď nemáte dlhy. Niekedy postačí, že má vo vašom obydlí evidované miesto trvalého pobytu iný dlžník. Čo robiť, aby ste sa speňaženiu vašich vecí vyhli?

Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním naších služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie.