-
Zabudli ste zaplatiť daň z nehnuteľnosti? Hrozí vám pokuta
Ak ste v uplynulom kúpili nehnuteľnosť, nejakú ste skolaudovali alebo zdedili, musíte najneskôr do februára podať priznanie k dani z nehnuteľností. Do rovnakého termínu sa podáva aj žiadosť o zníženie alebo oslobodenie od dane.
-
Po vzore Česka má už Slovensko poistenie pre domácich miláčikov
Na slovenský trh prináša novinku spoločnosť PetExpert, ktorá využíva svoje doterajšie skúsenosti z českého, či britského trhu.
-
Nemáte zaplatenú daň za psa? Poradíme kde, komu a kedy ju treba zaplatiť
Po meste, obci či dedine sa pohybuje množstvo psov, ktorých majitelia neplatia daň. Riskujú však nemalé pokuty.
-
Ako zmeniť dodávateľa energií (elektrina a plyn) a na čo si dať pozor
Rozhodli ste sa zmeniť dodávateľa elektrickej energie alebo plynu? Pripravili sme pre vás návod, ako to urobiť a na čo si dať pozor.
-
15 tipov, ako výraznejšie ušetriť na energiách v domácnosti
V západnej Európe tvoria náklady na energie približne 7 percent rodinného rozpočtu, na Slovensku je to viac – 15 až 20 percent. Každá úspora na energiách je plus pre rodinný rozpočet!
-
Koľko stojí výpis z katastra nehnuteľností?
Výšku poplatkov na katastri určuje sadzobník zákona o správnych poplatkoch. Prinášame ich súhrn.
-
Čo všetko vám hrozí, ak prenajímate byt bez zmluvy?
Do prenájmu bytu bez zmluvného vzťahu by ste sa nemali púšťať nikdy. To platí pre prenajímateľa i nájomcu.
-
Čo vám hrozí ak za úver alebo hypotéku ručíte nehnuteľnosťou a nesplácate?
Ak neviete splácať svoju hypotéku alebo úver, bezodkladne informujte svoju banku, ktorá navrhne nový postup. Ak sa prestanete ozývať a dlh narastie, môžete prísť o nehnuteľnosť.
-
Na čo si dať pozor pri kúpe klimatizácie do domácnosti?
Letné horúčavy vedia byť často neznesiteľné, najmä ak ich nemôžete tráviť niekde pri vode či v lese. Riešením môže byť klimatizácia, často však stačia aj kvalitné žalúzie. Ako si vybrať a na čo si dať pozor?
-
Rušenie nočného kľudu - kedy už môžem volať policajtov?
Ako si poradiť so susedmi, ktorí neustále rušia nočný kľud?
-
Žiarovky vs. žiarivky: koľko energie usporia a aká je ich návratnosť?
Aký je rozdiel medzi žiarovkou a žiarivkou? Pocítite ho najmä v úspore za energie. Pri kúpe zvážte aj to, do akej miestnosti žiarovku nainštalujete a ako často ju budete musieť vypínať a zapínať.
-
Oheň, povodne či búrka každoročne poničia bývanie Slovákov. Bez dobrej poistky sa straty znášajú tahšie. Aká je tá vaša?
Doba sa mení a s ňou aj klimatické podmienky. Zmena počasia a meteorologické anomálie sa podpisujú aj na škodách. Kedysi bolo najväčšou starosťou nevyhorieť. Dnes naše príbytky ohrozujú okrem ohňa stále častejšie aj iné riziká. Prispôsobujú sa im aj poisťovne. Viete sa ochrániť?
-
Práca realitného makléra: koľko dokáže zarobiť a aké sú jeho výdavky?
Výška príjmu realitného makléra závisí najmä od počtu zrealizovaných obchodov, výška provízie zase od realitnej kancelárie.
-
Predať byt cez realitku alebo bez nej? Je to súboj medzi časom a peniazmi
Ako postupovať pri predaji bytu bez realitky a oplatí sa to vôbec? Pokúsime sa zodpovedať najčastejšie otázky.
-
Čo robiť ak nestíhate splácať nájom? V hre je záloha aj dohoda s majiteľom
Dostať sa do finančných problémov môže každý. V každom prípade platí, že ak nedokážete platiť nájom, prenajímateľa by ste mali bezodkladne informovať a riešiť s ním ďalší postup.
-
Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Oplatí sa počkať alebo už cena lepšia nebude?
Prepad ekonomiky zavinenej korona krízou je evidentný. Zatiaľ nie je možné vidieť všetky jej dôsledky, avšak je viac ako isté, že sa dotkne mnohých odvetví na trhu. Preto môže zamávať aj nehnuteľnosťami.
-
Môžete predať dom, keď v ňom žijú rodičia s vecným bremenom? Odpoveď znie prekvapivo: "Áno"
Môžete predať dom s vecným bremenom? Áno. Prevod vlastníctva nehnuteľnosti zaťaženej ťarchou je rizikom skôr pre kupujúceho ako pre predávajúceho.
-
Kedy môže kataster vrátiť návrh na vklad?
Pripravujete návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností? Na tieto veci si dajte pozor.
-
Ako sa zachovať, keď zaznie siréna mimo pravidelnej skúšky?
Vopred oznámené akustické skúšky sirény sú bežnou záležitosťou v mestách či obciach. Čo však v prípade, že by prišlo k reálnej hrozbe? Osvojte si postup schválený Ministerstvom vnútra SR.
-
Ako správne triediť odpad? Pozor na nečisté plasty či vratné fľaše
Biologický odpad či papier sa rozložia do niekoľkých týždňov. Chyby robíme najmä v triedení plastu.
-
Čaká vás sťahovanie? Máme 7 tipov, ako si to celé zjednodušiť
Správny prístup, systém, šikovná rodina či kamaráti a dobrá organizácia vám asi najviac pomôžu pri sťahovaní.
-
Kúpili ste byt alebo dom v roku 2019? Nezabudnite v januári podať daňové priznanie
Ak ste sa v roku 2019 stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, do konca januára musíte podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti.
-
Horiace sviečky a skratovaná kuchyňa: najčastejšie poistné udalosti na sviatky
Silvester či Vianoce vás môžu vyjsť drahšie ako po ostatné roky. Stačí ak si nedáte pozor a nemáte postačujúce poistenie bytu či domácnosti.
-
Terorizuje vás prenajímateľ? Na toto všetko máte nárok
Nájomná zmluva je kľúčovým dokumentom pri vzťahu prenajímateľ - nájomca. Musí sa však riadiť občianskym zákonníkom alebo zákonom o krátkodobom prenájme.
-
Ceny nehnuteľností na Slovensku: rok 2019 dosahuje historické čísla
Aj napriek prísnym podmienkam k získaniu hypotéky dopyt po nehnuteľnostiach výraznejšie neklesá. Nezastavia ho ani ceny nehnuteľností, ktoré dosahujú maximá.
-
Našli ste psíka tuláka? Poradíme vám, čo s ním
Túlavého psa, či už na dedine alebo v meste, rozhodne netreba ignorovať. Môže niekomu veľmi chýbať, prípadne môže predstavovať potenciálne nebezpečenstvo - ak by bol agresívny, chorý, alebo ak by spôsobil dopravnú nehodu. Psíkovi je možné pomôcť viacerými spôsobmi.
-
Tipy, ako znížiť spotrebu plynu: chráňte svoju peňaženku i životné prostredie
Pri každoročnom vyúčtovaní spotreby energií v našej domácnosti sa zamýšľame nad možnosťami, ako a kde ušetriť. Jednou z najviac diskutovaných položiek je spotreba plynu, keďže mnoho domácností využíva plyn na vykurovanie, ohrev vody a aj na varenie.
-
Predávate byt bez energetického certifikátu? Pripravte si 500 eur na pokutu
Vlastniť energetický certifikát musia nielen majitelia budov určených na predaj, ale aj prenajímatelia či majitelia novostavieb. Získať certifikát vyžaduje isté úsilie. No spoliehať sa na to, že na vás neprídu alebo že si ho vybavíte dodatočne sa určite nevypláca.
-
5 vecí, ktoré by mal vedieť každý nájomca a prenajímateľ
Vedeli ste, že za opravy vstavaného nábytku v nájomnom byte musí platiť nájomca? Kedy musí prenajímateľ poskytnúť zľavu z nájomného? Čítajte a dozviete sa viac.
-
Kedy sa platí daň z nehnuteľnosti (dátum)
Za akých okolností musíte platiť daň z nehnuteľnosti? Aká je výška dane, kedy a ako ju treba zaplatiť? Dozviete sa v našom praktickom článku.
-
Čo robiť, keď sa vymknete z bytu?
Stojíte pred dverami a neviete nájsť kľúče. Nepríjemná situácia, ktorá sa môže prihodiť každému, má pomerne jednoduché riešenie. V prvom rade treba zachovať pokoj.
-
Alternatívne ubytovanie a doprava. Aké sú možnosti ušetriť na cestách
Ubytovanie u súkromníka, zdieľanie jázd autom a rôzne ďalšie formy alternatívneho ubytovania a dopravy hýbu cestovaním nielen vo svete, ale aj na Slovensku.
-
Ako efektívne šetriť na energiách v roku 2019
Ceny za energie na burzách enormne rastú. Od 1. januára 2019 sa začalo so zdražovaním aj na Slovensku. Jedinou možnosťou ako ušetriť na energiách je znížiť ich spotrebu.
-
Kde všade platí zákaz používať pyrotechniku a čo všetko hrozí za porušenie
Koncoročné oslavy sa na Slovensku odjakživa spájajú s ohňostrojmi a delobuchmi, i keď v mnohých mestách za to hrozia pokuty. Na druhej strane, ich vymáhanie je veľmi komplikované.
-
Získanie obecného alebo mestského nájomného bytu môže trvať roky
Ak neviete vyriešiť otázku bývania a nevlastníte žiadnu nehnuteľnosť, respektíve byt či rodinný dom, môžete požiadať obec alebo mesto o pridelenie nájomného bytu. Pravdepodobne sa však ocitnete na dlhom zozname čakateľov.
-
Zmena trvalého pobytu: kde všade je potrebné nahlásiť novú adresu
Po zmene adresy trvalého pobytu, ktorú ste povinní hlásiť v príslušnej ohlasovni podľa nového miesta pobytu si musíte splniť aj niekoľko ďalších ohlasovacích povinností.
-
Klimatizácia v zime: prečo sa oplatí kúpiť a ako ju využiť počas celého roka
Klimatizácia nie je určená len na leto, ako si väčšina myslí. V dnešnej dobe, okrem veľa iných užitočných funkcií, je klíma využiteľná po celý rok.
-
Vykurovacia sezóna odštartovala. Ste na ňu pripravení?
Začiatok kúrenia nemá pevne stanovený termín. Odvíja sa od reálne nameraných teplôt. Poznáte zásady správneho vykurovania domácnosti?
-
Ročné vyúčtovanie za bývanie: ako preveriť vysoký nedoplatok
Vyšiel vám z ročného vyúčtovania za byt vysoký nedoplatok? Preverili ste si zálohové platby i ďalšie položky vo faktúre a suma aj tak nesedí? Reklamujte to.
-
5 vecí, ktoré treba vedieť o družstevnom byte
Radi by ste išli bývať do „vlastného ”, ale kúpa nehnuteľnosti aj hypotéka sú pre vás nedostupné? Možno vás vyjde lacnejšie družstevný byt.
-
Predaj bytu: kedy podať daňové priznanie a kedy platiť daň
Aj keď sa s predajom nehnuteľnosti väčšina ľudí stretne len párkrát za život, vždy ide o nezanedbateľné čiastky.
-
Kedy sa v panelákoch prestáva kúriť
Aj keď to v poslednej dobe tak nevyzeralo, blíži sa koniec vykurovacej sezóny. Ukončenie vykurovacej sezóny je spojené s termínom vyúčtovania nákladov za služby spojené s užívaním bytu, teda aj vyúčtovaním nákladov za teplo a teplú úžitkovú vodu.